تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
اجتماعی
کد خبر : 457854
تاریخ انتشار:شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

امکان قرنطینه ۲۱ روزه اسب در کیش، ظرفیتی منحصر بفرد در کشور

برگزاری مسابقات بین المللی سوارکاری از جمله ظرفیت هایی است که باشگاه سوارکاری کیش از آن برخوردار است به ویژه اینکه امکان قرنطینه اسب ها برای ورود و خروج از کشور پتانسیل منحصر به فردی است که تنها در جزیره کیش وجود دارد.

امکان قرنطینه ۲۱ روزه اسب در کیش، ظرفیتی منحصر بفرد در کشور

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، سوارکاری ورزشی قدیمی است که از دیرباز به منظور جنگیدن یا پیام رسانی به افراد آموزش داده می شد. باستان شناسان معتقدند که اولین اسب های اهلی به بیش از سه هزار سال قبل از میلاد برمی گردند. قبل از آن اسب ها به منظر تهیه غذاو شکار مورد استفاده قرار می گرفتند.

تاریخ رام کردن اسب هنوز به درستی شناخته نشده است البته باستانشناسان در برخی نقاط از اروپای شرقی دهنه هایی پیدا کرده اند که به ۶ هزار سال قبل از میلاد باز می گردد این نشان می دهد که انسان از آن زمان سعی داشته است اسب را رام کرده از آن بهره ببرد اما به دلیل سرعت اسب ها در فرار کردن در این امر توفیقی به دست نیاورده است.

قبل از آن که اسب توسط انسان رام شود، مردم از ارابه استفاده می کردند و آن ها را به حیواناتی از جمله گاو و الاغ مب بستند اما با مهار و تربیت کردن اسب ها در زندگی مردم اوراسیا تحول فراوانی صورت گرفت به گونه ای که انسان توانست به کشف سرزمین های جدید و کشور گشایی بپردازد.

در گذر زمان با پیشرفت تکنولوژی د راواخر قرن نوزدهم، ماشین الات جایگزین اسب ها شد و سوارکاری به عنوان یک جاذبه ورزشی و سرگرمی مورد استفاده قرار گرفت.

تاریخچه اسب های ایرانی

سرزمین پهناور ایران مهد پرورش اسب و مبدا نژاد های گوناگون اسب است. با علم به اینکه ایران باستان محل پرورش بهترین اسب های جهان بوده و با نگاهی به آثار تاریخی و عقاید دیرین شناسان می توان ایران را مهد پرورش اسب دانست که منشا سایر نژادهای اسب امروزی است.

به گواهی تاریخ ایرانیان در تمام رشته های سوارکاری و پرورش اسب پیشقدم بودند. هرتل می گوید: تفریح بزرگان ایران باستان اسب سواری و اسب دوانی ، پرورش اسبهای اصیل و شرکت در اسب دوانی ها بوده و هر ساله بهترین اسبهای مسابقه را خریداری و وارد ایلخ سلطنتی می کردند.

سرزمین پارس بعنوان اولین محلی که در آن اسب اهلی و مورد استفاده قرار گرفته است و کشوری که بیشترین تعداد نژاد اصیل را بصورت بومی دارد
دارای پتانسیل بسیار قوی در زمینه پرورش اسب است. در ایران نژادهای اصیل,ترکمن, کرد , دره شور , کاسپین و قره باغ وجود دارد که طی سالها با توجه به کارایی تولید و نگهداری شده اند.

جزیره کیش به عنوان بخشی از خاکپاره مرجانی ایران اسلامی دارای امکانات مناسب جهت آموزش و برگزاری مسابقات مختلف سوارکاری است که در طول سال های گذشته نادیده گرفته شده است.

سوارکاری ورزشی است که سابقه طولانی در کشور دارد و علاوه بر اینکه یک تفریح سالم و مفرح به شمار می رود می توان با برگزاری مسابقات مختلف از این فرصت برای جذب گردشگران علاقمند به این ورزش و رونق توریسم ورزشی در کیش کمک شایانی کرد.

باشگاه سوارکاری کیش

باشگاه سواکاری کیش با ۱۵ راس اسب از ۲۰تیرماه سال جاری درحال برگزاری دوره های آموزش سوارکاری است.

بنابر شواهد موجود این باشگاه در دوره ای رشد قابل توجهی داشته و با ساخت پیست کورس، احداث قسمتی از مانژ صحرایی برای گشت آزاد، ایجاد فضای سبز مناسب و ساخت جایگاه های لازم قابلیت میزبانی مسابقات اسب دوانی کشور را یافت و در اواخر سال ۱۳۷۶، ۴۰ دوره مسابقه بزرگ کورس( جایگاه ویژ ه ای برای اسب ها قبل از شروع مسابقه است که با شروع مسابقه، در مقابل هر اسب باز می شود) برای نخستین بار در ایران در باشگاه سواکاری کیش برگزار شد.

این باشگاه با مساحت ۶۰ هکتار که ۲۰ هکتار آن به کمپ کورس و قرنطینه و باقیمانده فضا به مانژ سواکاری و اصطبل های اختصاص دارد بیش از ۲۵ سوارکار درحال آموزش دارد که تعدادی از این سوارکاران را بانوان و نوجوانان تشکیل می دهند.

اصطبل باشگاه سوارکاری کیش ظرفیت نگهداری از ۳۳ راس اسب را داشته و با برخورداری از پکیچ خنک کننده مناسب، رنگ آمیزی مطلوب و آبشخور اتوماتیک، دستگاه اتوماتیک آب باش که ظرف مدت ۱۰ ثانیه امکان آب پاشی تمام مانژ سوارکاری را دارد در وضعیت مناسبی قرار دارد.

وجود ۱۵ راس اسب است که تعداد ۸ راس به باشگاه و ۷ راس آن به مالکان خصوصی تعلق دارد و دو مربی آقا و خانم به همراه ۶ کمک مربی و پرستار اسب امکان حضور علاقمندان به رشته مفرح سوارکاری را در این باشگاه به وجود آورده است.

سوارکاران کوچک این باشگاه که ۱۰ تا ۱۳ ساله هستند برای آموزش این رشته سوار بر اسب های کوتاه قامتی می شوند که “پونی” نامیده می شوند و دیگرسوارکاران از فضای آموزشی با استفاده از اسب های آموزش دیده و مربیان کارآزموده ساعات تمرین خود را می گذرانند.

امکان قرنطینه اسب ها تنها در کیش وجود دارد

برگزاری مسابقات بین المللی سوارکاری از جمله ظرفیت هایی است که باشگاه سوارکاری کیش از آن برخوردار است به ویژه اینکه امکان قرنطینه اسب ها برای ورود و خروج از کشور پتانسیل منحصر به فردی است که تنها در جزیره کیش وجود دارد.

اسب ها برای ورود به کشور یا خروج از کشور نیازمند قرنطینه ۲۱ روزه هستند که در طی این مدت از اسب ها نمونه خون گرفته شده واین نمونه برای آزمایشگاه مرجع ارسال می شود تا مورد بررسی و آنالیز دقیق قرار بگیرند. این کار به منظور حصول اطمینان از اینکه اسب ها ناقل هیچ بیماری نیستند انجام می شود و علاوه بر این در محل قرنطینه، سلامت اسب ها تحت نظر دامپزشک و از نظر بررسی علائم بالینی برخی بیماری ها را مورد دام بررسی می شود.

در قرنطینه پس از ۲۱ روز براساس نتیجه نمونه ارسالی به آزمایشگاه و همچنین نظر نهایی دامپزشک مجوز لازم برای خروج اسب ها از قرنطینه ورود آن ها به محل برگزاری مسابقات داده می شود.

امکان قرنطینه ۲۱ روزه اسب ها به تایید اداره دامپزشکی کشور تنها در کیش وجود دارد و این فرصت مغتنمی است که با استفاده از آن می توان گردشگران بسیاری را به جزیره کیش جذب کرد.

با توجه به اینکه قرنطینه اسب ها در ایران یکی از مشکلاتی است که بر رفع آن جهت حضور در مسابقات سواکاری جهانی تاکید شده است به گونه ای که سوئن هلمبرگ سرداور سوئدی چندی پیش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه ایران ظرفیت و توان خوبی برای موفقیت در رشته های سواکاری دارد گفته است« مساله ای که باشگاه های سواکاری ایران با آن مواجه هستند خارج شدن از کشور و شرکت در رقابت های جهانی است که برای پیشرفت سواکاری بسیار اهمیت دارد»

جزیره مرجانی کیش با آب و هوای مطلوب در نیمه دوم سال، فرودگاه بین المللی و امکان پذیرش هواپیماهای بزرگ، عدم نیاز به روادید، امکانات اقامتی و تفریحی، دریا و ساحل زیبا، باشگاه سواکاری با امکانات مانژ مطلوب، زمین مناسب، دستگاه لنژ برقی جهت گرم وسرد کردن اسب ها، اصطبل مناسب و مطلوب، مربیان کارآزموده می تواند به عنوان پایگاه سواکاری کیش و محل برگزاری مسابقات ملی و بین المللی شود.

سرزمین ایران به عنوان اولین محلی که در آن اسب اهلی و مورد استفاده قرار گرفته است و کشوری که بیشترین تعداد نژاد اصیل را به صورت بومی دارد دارای پتانسیل بسیار قوی در زمینه پرورش اسب است. در ایران نژادهای اصیل، ترکمن، کرد، دره شور، کاسپین و قره باغ وجود دارد که طی سال ها با توجه به کارایی تولید و نگهداری شده اند.

برقراری ارتباط میان باشگاه های سوارکاری کشور می تواند در رشد و توسعه این رشته ورزشی و برگزاری مسابقات ملی وبین المللی موثر بوده و گامی بلند در توسعه گردشگری ورزشی بردارد.

جزیره کیش با ۹۱٫۵ کیلومتر مساحت در میان آب های نیلگون خلیج فارس سالانه میزبان بیش از یک میلیون و هشتصد هزار گردشگر است که با استفاده از ظرفیت هایی چون باشگاه سواکاری و برگزاری مسابقات ملی و بین المللی این تعداد به میزان چشمگیری قابل افزایش است.

انتتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=457854
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل