تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 344902
تاریخ انتشار:یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یادداشت/

امنیت،خمیر مایه انسجام یک کشور

خمیر مایه انسجام در یک کشور، امنیت است و امنیت یک محصولی است که از روابط داخلی و بین المللی پیچیده حاصل می شود. مشارکت، محبوبیت ، مقبولیت قدرت سیاسی به مشروعیت نظام سیاسی در کشورها می انجامد.

امنیت،خمیر مایه انسجام یک کشور

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از  پایگاه تحلیلی خبری رفتارنیوز، تداوم حاکمیت برای دولت های دغدغه جاودانی است و این امر برای همه دولت ها اهمیت بالایی دارد همواره دولتمردان کشورهای مختلف در سیاست گذاری های خود امنیت را در سر لیست برنامه های خود قرار می دهند موضوع امنیت شاید برای همه دولتمردان به یک شکل نباشد اما برای همه آنها به یک معنی و مفهوم است امنیت خمیر مایه انسجام دولت ها در جوامع است.

امنیت یک محصول پیدا و پنهان زیر جلدی، اقتدار حاکمیت ها برای شهروندان خود می باشد. هر چند که حتی با توجه به بداهت و آشکاریش در بسیاری مواقع برای همگان مشتبه و غیر قابل لمس می گردد اما در نبودش همه ارکان جامعه به هم می ریزد. یکی از اهداف عالیه در هر نظام سیاسی دسترسی به مطلوبیت نهایی قابل تعریف که همواره باید از قابلیت رشد و ارتقا برخوردار باشد، است.

امکان دارد دولتمردان در بعضی از جوامع با توسل به قوه قهره موفق به ایجاد امنیت و القا آرامش خاطر به شهروندان خود شوند ولی این امر دایمی و فراگیر نیست امنیت فقط در سایه مشارکت و محبوبیت نظام سیاسی حاصل می شود.

باور عمومی در این حوزه بر این است، امنیت در جوامع محصول اقتدار قدرت های سیاسی در ابعاد داخلی و بین المللی در جهان است و اولین نشانه و علامت برای حضور یک دولت در عرصه های سیاسی، در فضای داخلی و بین المللی، اعمال حاکمیت در محدوده جغرافیایی کشور خودش می باشد.

اعلام حضور یک کشور در عرصه بین المللی با انسجام داخلی و ظهور یک دولت مقتدر در ارتباط است هرچند که امروزه در جهان سیاست ظهور و حضور دولت های سایه یک امر بدیهی است و این نوع دولت ها علی الظاهر صوری و عاریتی می باشند و بدون نیاز به محدوده جغرافیایی برای مدت زمان طولانی زندگی انگلی دارند و در بسیاری مواقع در اولین فرصت بدست آمده قدرت سیاسی را در دست می گیرند.

خمیر مایه انسجام در یک کشور، امنیت است و امنیت یک محصولی است که از روابط داخلی و بین المللی پیچیده حاصل می شود. مشارکت، محبوبیت ، مقبولیت قدرت سیاسی به مشروعیت نظام سیاسی در کشورها می انجامد.کشورها هر چقدر از محبوبیت و مقبولیت و مشروعیت بالاتری برخوردار باشند به همان اندازه اعمال حاکمیت برای دولتمردها کم هزینه و آسان می شود. حتی در این جوامع دستیابی دولت ها به اهداف و حرکت در مسیر آرمان هایش کم هزینه است.

همواره دولت هایی که در داخل کشورهای خود محبوبیت و مقبولیت کمتری داشته باشند در این کشورها سایه بحران مشروعیت، اقتدار قدرت سیاسی را تهدید می کند و بحران هایی دیگری حادث می شود. کشورهایی که از میزان مشارکت مردمی بالاتری برخوردار باشند یک کشور امن و آرامی خواهند بود.

دولت ها برای رسیدن به سطح مطلوبی از امنیت خطوط قرمزی را برای نظام سیاسی خود تعریف می کنند. البته هر چند که امروزه در دنیا یک شیوه خاصی از انتخاب دولت ها در جهان مطرح است که به دموکراسی و مشارکت مردم تاکید می کند. در نظام های سیاسی روز دنیا حتی مستبد ترین آنها هم دوست دارند مشارکت مردم و همراهی ملت های خود را داشته باشد.در نظام های سیاسی اگر شهروندانش نسبت به برنامه ها و اهدافش با شک و تردید برخوردکنند آن سیستم شکننده شده و به هم می ریزد.

داستان ظهور دولت ها و نظام های سیاسی در جهان یک موضوعی با دامنه متغیر های فراوان می باشد در این میان همواره نظام های سیاسی حاصل از انقلابها خیلی پرهزینه هستند و نظام سیاسی در ایران یکی از این موارد مذکور می باشد حتی نسبت به موارد مشابه در جهان هزینه های بیشتری هم بدنبال داشته و دارد در طول این چند دهه ایرانیان برای رسیدن به اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرمان های والای حضرت امام با کارشکنی ها و سیاست های چندگانه در نظام بین الملل مواجه بودند در بسیاری موارد به علت برخوردهای چکشی جهان غرب با ایران هزینه های نظام سیاسی چند برابر شده است .

داستان ایران هراسی و اسلام ستیزی غرب بصورت یک معادله چند مجهولی برای سیاستمداران ما در آمده که در بسیاری موارد رفتار و کارکرد آنها عاری از خطا و اشتباه نبوده است. گاهی شاید بعضی از افراد شیفته کلمات و ادبیات موزون و مهمل سیاستمداران غربی شوند و یا بخواهند آینده و سرنوشت ایران و جهان اسلام را در چین و چروک چهره اربابان قدرت و صاحبان ثروت در جهان غرب تعبیر و تفسیر کنند و غافل از هر گونه دشمنی و خیانت غربی ها برای سلامتی نظام سیاسی نسخه بپیچند.

این در حالی است که دشمنان قسم خورده این نظام و انقلاب هرگز حاضر به دست برداشتن از شیطنت و کار شکنی های خود نیستند. غربی ها امنیت را در جهان آلوده و بیمار نموده اند و برای رسیدن به منافع مادی و معنوی خود برایش در حال نسخه پیچیدن هستند.

نسخه غربی برای امنیت جهان عبارت است از جنگ و خونریزی می باشد غرب در صنایع نظامی سرمایه گذاری کلانی نموده است اگر سیاستگذاری های بین المللی به شکلی که آنها می خواهند پیش نرود این برخلاف دستیابی آنها به اهداف خود می باشد و خود این موضوع مشکوک فیه می باشد. نسخه غربی امنیت و آرامش در منطقه خاورمیانه و جهان را ما بیشتر از همه جهان می توانیم متوجه شویم و این همه جنایت وخونریزی و قتل و عام و نسل کشی تنها بخشی از آن می باشد.

طرح غارت جهان را آنها چندین قرن است که طراحی نموده اند و همیشه از اتفاقات و حوادث با توجه به امکانات رسانه ای خود نهایت بهره برداری را می کنند. در واقع اراده خام و اشتباه آنها برای بسیاری از ملت ها و دولتمردهای ساده اندیش در جهان به مثابه آزادی و رهایی است در حالیکه این خود اسارت و ذلت است.

ملت ایران ببیشترین هزینه آزادی و امنیت را پرداخته است تحمل هشت سال دفاع در برابر جنگ تحمیلی هزینه زیاد داشت ما برای رسیدن به امنیت و آرامش هزینه های زیادی را پرداخت نموده ایم. هزینه، نیروی انسانی که ترور شدند. نخبگان و دانشمندان زیادی را برای اینکه بتوانند کشور ما را محدود کنند ترور نمودند و هزینه های مادی که با تخریب و غارت اموال عمومی همراه بود. هزینه هایی که در واقع برای حراست و دفاع از نظام پرداخت نموده ایم از ذهن هیچ انسان آزاده ای فراموش نخواهد شد.

امروزه که می رود ایران به یک سطح ثبات در جهان برسد برای همه لازم است از دستاوردهای گران قیمت خود پاسداری کنیم و هیچوقت مغفول پز دیپلماتیک و خنده های تصنعی غربیان نشویم. دشمن در کمین است و میزهای مذاکره در صورت غفلت می توانند دامی خطرناکتر از جنگ باشند. اقتدار حاکمان و حاکمیت قدرت های سیاسی در جهان در سایه توانمندی و هوشیاری دستگاه های امنیتی است و اکتشافات اخیر نشان داد دشمن همیشه در حال اجرای طرح نفوذ می باشد.،و حتی در هنگامی که سر میز مذاکره نشسته و حرف می زند در بیرون از جلسه به فکر طرح ایده و نفوذ است.

آری امروز هوشیاری بیشتری نیاز است. و این در حالی است که امنیت در جهان دچار شوک شده است. و شوکی که خود اینها وارد کرده اند. سربازان گمنامی که بدون هیچگونه توقعی و چشم داشتی از دیده شدن ،شبانه روز تلاش می کنند. تلاش و همت آنها یک روی سکه است ولی هوشیاری دولتمردان یک روی دیگر این سکه .

همسویی نگاه های امنیتی و سیاستگزاری های دولتمردان لازم و ملزوم همدیگر هستند. هیچکدام به تنهای نمی تواند امنیت را برای جامعه به ارمغان بیاورد.

رویکرد نظامی و دفاع نظامی اگرچه باید همسو با سیاستگزاری های امنیتی باشد ولی نمی تواند جایگزین آن شود. امنیت مقوله چند بعدی است که می تواند در تمام ابعاد زندگی اجتماعی رویت شود. پس امنیت در جامعه موضوعی سرآمد است بر سایر موضوعات مطرح است. توانمندی ها و دستاوردها در تمام مباحث بر تثبیت امنیت در جامعه کمک می کند.

سیاستگذاری های کم خطا و کم عیب و نقص در بعد داخلی و بین المللی یک ابزار دقیق و موثر است. دستگاه های امنیتی در جهان هر چند که در بدست آوردن امنیت موثرند اما در حفظ و نگهداری آن ،دولتمردان نقش اصلی را دارند. شاید حضور فیزیکی و ملموس خود نیروهای امنیتی در بیشتر مواقع موجب از بین رفتن امنیت و قربانی شدن عوامل میدانی آن شود.

 

 

انتهای پیام/ ت

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=344902
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,684 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی