امر به معروف ونهی از منکر اساس امنیت اجتماعی است/ حرکت های خودجوش فرهنگی مردم تقویت شود
+ پ -
امر به معروف ونهی از منکر اساس امنیت اجتماعی است/ حرکت های خودجوش فرهنگی مردم تقویت شود

فرمانده نیروی انتظامی کیش با اشاره بر اینکه امر به معروف ونهی از منکر از پایه های اساسی امنیت اجتماعی است بر تقویت حرکت های خودجوش فرهنگی مردمی تاکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، چهارمین جلسه شورای راهبردی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر جزیره کیش با دستور کار تبیین برنامه های ویژه ستاد احیاء و تبیین و تشریح برنامه های اجرایی تذکر لسانی ، به ریاست امام جمعه و دبیری فرمانده انتظامی ویژه کیش و با شرکت اعضای جلسه در دفتر امام جمعه کیش برگزار شد.

بر پایه این گزارش، فرمانده انتظامی ویژه کیش با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر از پایه های امنیت اجتماعی هستند؛ مسائل و موضوعات ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر را بر دو بخش تقسیم کرد و در بخش اول به تشریح وظایف دستگاههای اجرایی در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی پرداخت.

سرهنگ جهانبخش با اشاره به فرمایشات (( مقام معظم رهبری)) در خصوص مسائل فرهنگی جامعه گفت: حضرت آقا فرمودند در حوزه مسائل فرهنگی گروه های خود جوش اجتماعی شکل بگیرد و در حوزه برخورد با ناهنجاری های فرهنگی خود مردم باید خودجوش وارد صحنه شوند .
سرهنگ جهانبخش تصریح کرد: حجاب و عفاف پدیده مذهبی، ارزشی مهمی در تعالیم اسلامی است و توجه به زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی به عنوان بستر آن بسیار شایسته و لازم است و اشاعه و تعمیق آن نیازمند آموزش‌های بنیادین و مداوم در خانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع است.

جهانبخش تاکید کرد: بدیهی است که در کنار شرایط مساعد اجتماعی برای ارزش تلقی کردن و الگوپذیری این فرهنگ، نیازمند درونی و نهادینه شدن آن در وجود افراد است بدون شک رسیدن به این هدف نیازمند مشارکت و توجه جدی همه نهادها و دستگاه‌ها به صورت مستمر و هدفمند است.

وی اظهار کرد: دو مسئولیت همگانی یعنی “امر به معروف و نهی از منکر” از پایه های امنیت اجتماعی به شمار می آیند و اگر مردم به این دو وظیفه پایبند باشند جامعه روی آرامش را به خود می بیند.

رحیم جهانبخش امر به معروف و نهی از منکر را یک تکلیف الهی و وظیفه همگانی دانست و افزود: یکی از صفات ممتاز مومنان آن است امر به معروف و نهی از منکر می کنند چرا که اگر امر به معروف و نهی از منکر از جامعه ای رخت بربندد آن جامعه یک جامعه مرده و ایستا خواهد شد.

جهابخش در ادامه رسانه های جمعی را بی بدیل ترین عامل در تبیین مصادیق امر به معروف و نهی از منکر معرفی و تصریح کرد: رسانه ها با توسعه فرهنگ اسلامی در ابعاد مدنی، سیاسی، اقتصادی و دیگر ابعاد آن می توانند در نهادینه شدن این فریضه و به تبع آن کاهش وقوع بسیاری از جرایم و آسیب های اجتماعی نقش سازنده ای را ایفاء نمایند.

این مقام مسئول در ستاد احیاء جزیره کیش، در ادامه روشنگری های رهبر معظم انقلاب را ، راه مقابله با تهدیدات دشمنان در جنگ نرم دانست و اظهار کرد :مقام معظم رهبری مانند چراغی، راه درست را برای ما روشن کرده اند و حال باید دید که ما چقدر از رهنمود های ایشان بهره خواهیم برد.

وی افزود: اقدامات ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر باید شتاب بیشتری بگیرد.

فرمانده نیروی انتظامی ویژه کیش یادآور شد: حرکت های خودجوش فرهنگی در بین خود مردم بر اساس نظرات مقام معظم رهبری می بایست تشکیل و تقویت شود و چه بسا ورود مردم در عرصه هنجاربخشی رفتارهای فرهنگی بسیار موثرتر از اقدامات سلبی و انتظامی.

وی امر به معروف و نهی از منکر را وظیفه هر فرد در جامعه اسلامی دانست و خاطر نشان کرد:هر کس به اندازه مسئولیت خودش باید تلاش کند و در جامعه امر به معروف و نهی از منکر را به اجرا در آورد و وظیفه خود را بر دوش دیگران نگذاشته و اگر همه وظیفه خودشان را به درستی انجام دهند ، بسیاری از مشکلات جامعه حل خواهد شد.

*طرح توسعه مشارکت های مردمی در ارتقاء امنیت اجتماعی

وی در بخش دوم نسبت به تببین طرح توسعه مشارکت های مردمی در ارتقاء امنیت اجتماعی توسط نیروی انتظامی که شامل ارائه تدابیر و اهداف،گامهای اجرایی و اقدامات انجام شده به شرح ذیل اشاره کرد.

اهداف اجرایی طرح توسعه مشارکت های مردمی در ارتقاء امنیت اجتماعی

۱- برداشتن گامی در راستای احیاء فریضه امر به معروف و نهی از منکر
۲- حرکت به سمت شکل گیری هسته های خودجوش فرهنگی مبتنی بر منویات مقام معظم رهبری
۳- شناسایی و فعال سازی ظرفیت های اجتماعی حساس به ناهنجاری های فرهنگی
۴- مردمی سازی و نبوعی بسیج عمومی در راستای مقابله با تهاجم نرم
۵- تقویت بُعد مقابله ای با شبکه ها و باندهای فساد
۶- افزایش سطح پوشش ماموریت های امنیت اخلاقی از سه بازار به تمامی بازارها
۷- کاهش تنشها،برچسب زنی و پرونده های کیفری و رعایت کرامت انسانی افراد
۸- افزایش اعتماد به نفس معتمدین اصناف و گروه های مذهبی جامعه
۹- حرکت به سمت ایجاد جسارت، مهارت و مداومت در اقامه فریضه امر به معروف در لایه های مختلف اجتماعی
۱۰- افزایش فشار اجتماعی بر علیه ناهنجاری های فرهنگی بوی‍ژه بد پوششی

فرمانده انتظامی ویژه کیش در پایان ضمن تشکر از کلیه اعضاء این ستاد بر امر به معروف و نهی از منکر برای فراهم نمودن فضای پاک و سالم در جامعه تاکید کرد و گفت: امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و در سازندگی فردی و اجتماعی نیز دارای اهمیت و جایگاه ویژه ای است و در راستای اقامه فریضه امر به معروف و نهی از منکر همه سازمان ها مسئول می بایست بر اساس وظایف قانونی خود مسئولیت بپذیرند تا ناجا در این عرصه تنها نباشد.

در ادامه سعید زاهدی فعال فرهنگی جزیره و عضو ستاد احیاء ضمن تشکر از طرح جامع فرماندهی انتظامی ویژه کیش خواستار دعوت از ارگان های دیگر دخیل در گسترش فرهنگ عفاف شد که با خطاب به اداره بهزیستی،راه اندازی آموزش فرهنگ عفاف و حجاب در رده های مهد کودک شد.

“سعید دهقان”نماینده معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، پیشنهاد فرمانده انتظامی کیش مبنی بر تعیین مکانی مشخص برای برگزاری جلسات ستاد احیاء را پذیرفت و وعده مساعدت لازم در این زمینه را از جانب معاونت فرهنگی و اجتماعی داد.

گفتنی است ، در این نشست اعضای حاضر در جلسه به ارائه نکته نظرها و پیشنهادهای خود پیرامون موضوع جلسه پرداخته و مباحث و مطالب پیرامون بسط و گسترش فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر را به بحث و بررسی گذاشتند.

جهانبخش دبیر ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر کیش شد

در چهارمین جلسه شورای ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر جزیره کیش، سرهنگ “رحیم جهانبخش” بنا بر پیشنهاد حجت الاسلام علیدادی امام جمعه و رئیس ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر، بعنوان دبیر این ستاد منصوب شد.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff