تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 73015
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۲ - ۲۳:۵۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

امروز در همه کالاهای اساسی انبارهای ما به اندازه کافی پر است/قول رئیس‌جمهور برای کاهش تورم تا پایان سال

به گزارش هرمز به نقل از حوزه دولت باشگاه خبرنگاران؛‌ حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران  در گفتگویی زنده با شبکه اول سیما، گزارش صد روزه عملکرد دولت یازدهم  را تشریح کرد. حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در آغاز برنامه ضمن تبریک هفته بسیج گفت: در ایام تبلیغات انتخاباتی به مردم وعده […]

امروز در همه کالاهای اساسی انبارهای ما به اندازه کافی پر است/قول رئیس‌جمهور برای کاهش تورم تا پایان سال

به گزارش هرمز به نقل از حوزه دولت باشگاه خبرنگاران؛‌ حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران  در گفتگویی زنده با شبکه اول سیما، گزارش صد روزه عملکرد دولت یازدهم  را تشریح کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در آغاز برنامه ضمن تبریک هفته بسیج گفت: در ایام تبلیغات انتخاباتی به مردم وعده داده بودم در پایان هر ۱۰۰ روز کار دولت، گزارش آن را به مردم ارائه کنم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چرا عدد ۱۰۰ را برای ارائه گزارش انتخاب کردید، گفت: به هر حال صد یک معیاری است، گاهی نمره دادن هم به جای ۲۰ ،۱۰۰ است و صد روز در ادبیات ما در شعرهای ما ازش گفته شد یک دوره زمانی است که نه خیلی کوتاه است که نشود و نتوان برنامه ای را انجام نداد و نه طولانی است است. یک برنامه کوتاه مدت سه ماه و ده روزه مورد نظر دولت بوده است.

رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: این گزارش سه بخش دارد که یک بخش همین است که امشب رئیس جمهور منتخب مردم به مردم گزارش می دهد؛ یک بخش گزارش مکتوب است که این گزارش در رسانه های مکتوب منعکس خواهد شد در سایت ها؛ و یک بخش گزارشی است که توسط وزرا، معاونین در بخش های خودشان به اطلاع مردم خواهد رسید. بلافاصله از فردا آنها به تدریج با صدا و سیما و خبرگزاری ها و یا به صورت مکتوب ارائه کنند.

برای اولین بار در “دولت یازدهم” وزرا در روز تحلیف به مجلس معرفی شدند

دکتر روحانی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه تصور شما از عملکرد صد روزه دولت چه بوده است اظهار داشت: به آن صورتی که شما الان می گویید هر روزش برای من بسیار مهم است؛ دولت همه تلاشش این است که حداکثر استفاده را از این دوره چهار ساله برای خدمت به مردم استفاده کند. برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران من در روز تحلیف دولت را به مجلس معرفی کردم و برای رای اعتماد اسامی را در اختیار مجلس گذاشتم این بدان معنی است که دولت تلاش می کند هیچ فرصتی از دست ندهد و حداکثر استفاده را داشته باشد. گرچه اسامی را به مجلس داده اما آخرین وزیری که رای اعتماد گرفتیم هفته پیش بوده در آستانه صد روزه دولت کامل شده از مجلس نمایندگان محترم و مردم سپاسگزاری و تشکر کنم.

دولت با این گزارش‌دهی می‌خواهد مردم و دولت از لحاظ اطلاعات خیلی نزدیک یکدیگر باشد

وی تصریح کرد: این گزارش مخصوص برنامه صد روزه نیست از این بعد در هر مقطعی به طور منظم دولت گزارش کار خواهد داد. دولت باید در برابر مردم پاسخگو باشد و افتخارش پاسخگویی در برابر مردم است مردم باید از جزییات برنامه باخبر باشند که این دولت بدون همراهی مردم و همکاری مردم نخواهد توانست مسئولیت اداره کشور را به مقصد برساند. دولت با این گزارش دهی می خواهد مردم و دولت از لحاظ اطلاعات خیلی نزدیک یکدیگر باشد، اطلاعات در اختیار مردم باشد، روند کار مشکلات دولت ممکن است مشکلات فراوانی داشته باشد حتما این مشکلات را با مردم در میان خواهد گذشت دولت ممکن است پیشرفت داشته باشد برنامه های بلند مدت داشته باشد حتما به اطلاع مردم خواهد رساند. مردم می توانند به دولت کمک کنند با نقد، نصیحت با پیشنهادات به دولت کمک کنند دولت تعلق به مردم دارد و افتخار می کند که بتواند خدمتگزار مردم باشد.

تامین کالاهای اساسی مهمترین مشکل دولت در ماه‌های اول بود

رئیس جمهور کشورمان درباره فوری ترین اقدامی که دولت مجبور بوده از آغاز به کار اتخاذ کند، خاطر نشان کرد: البته در گزارش امشب که گزارش عملکرد صد روزه به مردم داده خواهد شد به همان صورت به مردم خواهم گفت که در چه شرایطی ما کار را آغاز کردیم؛ در واقع از دولت گذشته چه ارثی به ما رسید و با آن ارز کار را شروع کردیم اولین روزهای بعد از انتخابات من با اولین مشکلی که مواجه شدم شرایط کالاهای اساسی در کشور بود.

وی افزود:  در همان روزهای اولیه اولین گزارشی که من از وزارت صنعت گرفتم این بود که وضع کالاهای اساسی در کشور چگونه است و گزارشی که به من داده شد من رو نگران کرد یعنی ما در کالاهای اساسی برخلاف آن چه در ذهنم بود که دولتی به روی کار می آمد تا سه ماه انبارها پر است و کالاهای اساسی زیاد است هفته اول گزارشی به دستم رسید که البته هنوز تحلیف و تنفیذ انجام نشده بود؛ اوایل خرداد گزارشی که به دستم رسید این بود که کشور از لحاظ کالاهای اساسی از جمله گندم دچار مشکل است بلافاصله من برخی از مسئولین اجرایی را در همان دولت خواستم و گفتگو کردیم.

امروز در همه کالاهای اساسی انبارهای ما به اندازه کافی پر است

وی اظهار داشت: مشکلاتی بین بانک مرکزی و بخش تجارت وجود داشت این اولین مشکلی بود که من با آن روبه رو شدم؛ خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی انجام گرفت از وقتی که دولت کارش را شروع کرد ما یک ذخیره قابل توجهی فراهم شده بود و بعد از شروع دولت اولین اقدام فوری این بود که ذخایر را به رقم قابل قبول برسانیم امروز الحمدالله در همه کالاهای اساسی انبارهای ما به اندازه کافی پر است برای آینده دور نیز مشکلی نداریم این اولین مسئله ای بود که من باهاش مواجه شدم با برخی از مسئولین دولت سابق و بعد دولت جدید کارها تکمیل شد.

مشکل دوم دولت؛‌ خزانه را خالی تحویل گرفتیم

وی تصریح کرد: مسئله دومی که بعد از شروع به کار دولت یعنی در مرداد ماه باهاش مواجه شدیم در واقع اون تعبیری است که من در یک سخنرانی اشاره کردم به عنوان خزانه خالی می دانید که خزانه کشور اون جایی است که درآمدهای دولت به اون جا منتقل می شود. حسابها و مخارج هم از همان خزانه تامین می شود. طبق قانون بودجه ما باید ماهانه ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد می داشتیم چون طبق قانون بودجه درآمد و مخارج ما ۲۱۰ میلیارد تومان در طول سال بوده که برای یک ماه ۱۷ و ۵۰۰ تا پایان مرداد می بایست در خزانه داشتیم در ۱۲ مرداد موجودی خزانه حدود ۱۲ هزار و ۸۰ میلیارد تومان بود آخر ماه که دیگر می بایست حقوق را پرداخت می کردیم.

حجت الاسلام روحانی ادامه داد: در موارد ضروری در بخش حقوق ما می بایست ۷هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت کنیم؛ بودجه جاری حقوق کارمندان از این ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد که می بایست به عنوان حقوق پرداخت می کردیم ۲ هزار و ۸۷۰ میلیارد در خزانه بیشتر نبود یعنی بیش از ۴ هزار و ۶۰ میلیارد تومان ما می بایست از بانک استقراض می کردیم برای این که بتوانیم حقوق را پرداخت کنیم بنابراین در همان ماه مرداد دولت برای پرداخت حقوق ۴۶۰ میلیارد تومان بدهکار بود و می بایست تامین می کرد.

شرایط اقتصادی کشور شرایط رکود تورمی بود

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: کل موجودی حدود ۲۸۰۰ میلیارد بیشتر نبود ما با یک مشکلی به نام عدم تامین درآمدها مواجه بودیم در ۵ ماه اون مقداری که در بودجه پیش بینی شده بود فقط ۴۷ درصد منابع تامین شده البته بودجه مصوب را حساب کنیم الان ما حدود ۵۶، ۵۷ درصد را تامین کنیم و لذا ما ناچار شدیم که بودجه را اصلاح کنیم و آمار و ارقام بودجه را واقعی کنیم با دو فوریت اصلاحیه را به مجلس دادیم که البته هنوز برنگشته بود امروز هم اصلاحاتی بود. بودجه ۲۱۰ هزار میلیارد تومانی تبدیل شد به ۱۷۱ هزار میلیارد تومان یعنی خود مجلس خدود ۴۰ هزار میلیارد تومان کسر کرد به دلیل این که ارقام بودجه واقعی نبود قابل تامین نبود البته همین رقم پیشنهاد دولت ۱۵۰ هزار میلیارد بوده هر مقداری که تامین شود شرایطی بوده که از لحاظ اقتصادی ما کشور را تحویل گرفتیم برای این که مردم دقیق بدانند وضع چه بوده شرایط اقتصادی کشور شرایط رکود تورمی بود خوب ما در سال هایی بوده که در کشورمان دارای رکود بودیم تولید رشد کافی نداشته مثلا در یک سال هایی بوده که رشد اقتصادی ما منفی بوده منفی ۹ درصد بوده در سال ۱۳۶۵ ما رشد منفی داشتیم.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی کشور در سالاهای گذشته گفت: ما سال‌ها در کشور دارای رکود بودیم، به طوری که تولید رشد کافی نداشت. مثلا در سال ۱۳۶۵ رشد اقتصادی ما ۹- درصد بوده اما در عین حال با وجود رشد منفی تورم کشور ۲۳ درصد بوده است.

روحانی ادامه داد: در سال ۱۳۷۴ تورم کشور ۴۹ درصد بوده اما رشد در عین حال ۳ درصد بوده است و این در حالیست که تورم در سال ۱۳۹۱ بالای ۳۰ درصد و رشد هم ۵.۸- درصد بوده است بنابراین در شرایطی که ما دولت را تحویل گرفته ایم، تورم بالای ۴۰ درصد بود که این حد تورم و رکود در تاریخ ۵۰ ساله ما بی سابقه است.

ما از تنگناهای اقتصادی به حول و قوه الهی و کمک مردم عبور خواهیم کرد

رئیس جمهور افزود: این آمار و ارقام نشان می دهد که چه شرایطی از دولت گذشته به ما به ارث رسیده است، البته من این آمار را به دلیل اینکه مردم از شرایط آگاه شوند اعلام کردم و این به این معنی نیست که ما از مشکلات می ترسیم چرا که ما از تنگناهای اقتصادی به حول و قوه الهی و کمک مردم عبور خواهیم کرد.

در دو ماه اخیر تورم یک واحد کاهش داشته است

وی تصریح کرد: ما در این شرایط کوتاه صد روزه توانستیم قدم بزرگی برداریم و این در حالیست که بنده هر هفته از مسئولان از وضعیت تورم کشور آمار می گیرم و با وجود اینکه هرماه نسبت به ماه قبل روند تورم ۲.۲ بوده و روند صعودی داشته است، در این دو ماه اخیر روند تورم به ۱.۲ رسیده است که یک واحد کاهش پیدا کرده است.

روحانی افزود: در حالیکه در پایان مرداد و شهریور تورم نقطه به نقطه ما ۴۹ درصد بوده، در پایان مهرماه تورم نقطه به نقطه مان به ۳۶ درصد رسیده است و این خبر بسیار خوشی است بنابراین ما رشد و صعود تورم را مهار کرده ایم.

تلاش دولت بر این است تا پایان سال آتی تورم را به یک رتبه مطلوب برساند

رئیس جمهور تصریح کرد: تلاش دولت بر این است تا پایان سال آتی تورم را به یک رتبه مطلوب برسانیم و یکی از برنامه های ما در سال آینده مهار تورم و رساندن آن از ۴۳ درصد به ۲۵ درصد خواهد بود و قول مسئولین ما بر این است که تا پایان امسال نرخ تورم به ۳۵ درصد خواهد رسید.

روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه ما انقدر رشد تورم داشته ایم، اظهار داشت: دولت گذشته در ۸ سال پیش حداقل در درآمدهای ارزی، نفتی و غیرنفتی پولدارترین دولت بوده است، چنانچه در طول ۸ سال گذشته درآمدهای نفتی و گاز ما ۶۰۰ میلیارد دلار بوده و دولت ۷۵۰ میلیارد دلار درآمد داشته است که این رقم، رقم بی سابقه ای است و این در حالیست که متاسفانه پولدارترین دولت بدهکارترین دولت نیز بوده است.

وی به بدهکاری های دولت در برخی زمینه ها اشاره کرد و گفت: بدهی دولت به سیستم بانکی بیش از ۷۴ هزار میلیارد تومان، بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی اجتماعی ۶۰ هزار میلیارد تومان، بدهی دولت به پیمانکاران، بخش های مختلف و بخش های خصوصی ۵۵ هزار میلیارد تومان بوده است و چنانچه این سه رقم را کنار هم قرار دهیم رقم بسیار بالایی خواهد شد و این در حالیست که دولت گذشته بیشترین درآمد ارزی را داشته است.

وی ادامه داد: دولت گذشته در سفرهای استانی ۲ میلیارد و ۱۱ هزار تومان تعهدات داشته که از این مقدار ۳۲ درصد آن انجام شده است و ۳۰ درصد از تسهیلات تحقق پیدا کرده است و این در حالیست که اگر ما هم همان امکانات و درآمدهای دولت گذشته را داشته باشیم، ۱۶ سال به طول می انجامد تا ما تعهدات را عملی کنیم.

عامل بزرگ تورم، رشد بی‌حساب نقدینگی در جامعه بود/ از سال ۸۴ تاکنون نقدینگی کشور هفت برابر شده است

وی افزود: تورم تا حدی مهار شده، جلوی رشد این تورم گرفته شده است شما اگر در بخش های مختلف آمار و ارقام نگاه کنید می بینید که آن رشد تنزل پیدا کرده البته تورم مدتها باقی است و باید به تدریج این تورم بازگردد به یک نقطه مطلوب و درست؛ اما چرا این تورم درست شد؟ بنده می خواهم دو نکته را در این خصوص به مردم برسانم اولین عامل بزرگ تورم رشد بی حساب نقدینگی در جامعه بود.

وی افزود: در سال ۸۴ نقدینگی ما ۶۸ هزار میلیارد تومان بود در پایان دولت چیزی حدود ۴۷۰هزار و خرده‌ای میلیارد بود، نقدینگی کشور هفت برابر شده است بخشی از این نقدینگی مربوط می شود به بدهی دولت به سیستم بانکی، شما می بینید که وقتی نقدینگی اضافه شود و تعهد دولت اضافه شود از بانک مرکزی مرتب استقراض شود آن هم پول پرقدرت چه مشکلی را برای مردم ایجاد می کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: مسکن مهر برای افرادی که کم درآمد جامعه بودند طراحی شد همه گفتیم که این کار کار خوبی بوده است و هیچ کس نمی تواند منکر آن باشد که ساخت مسکن مهر برای مردم کار بسیار خوب و ارزشمندی است و هیچ کس منکر آن نیست.

برای ساخت مسکن مهر ۴۳ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض شده است

دکتر روحانی گفت: ما مسکن بسازیم اما چگونه و کجا و با چه شرایطی بسازیم، حجمش چه مقدار باشد و از همه مهمتر پولش از کجا تامین شود مهم است اگر ما پول مسکن را از جیب تک تک مردم درآورده باشیم، چی، تاکنون برای ساخت مسکن مهر ۴۳ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض شده است یعنی پول از بانک مرکزی گرفته شده و به بانک مسکن داده شده است یعنی کل پایه پولی کشور از زمانی که پول خلق شده تاکنون ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است از این مقدار ۴۳ هزار میلیارد تومان متعلق به مسکن مهر بوده است این یعنی بخش بزرگی از تورم ما از این جا نشات می گیرد؛ وقتی پول پرقدرت را از بانک مرکزی می گیرید و به جامعه ارائه می کنید نقدینگی را چند برابر می کند و آن نقدینگی است که تورم را به وجود می آورد.

دولت یازدهم متعهد می‌شود طرح مسکن مهر تکمیل شود

وی با بیان اینکه تورمی که مردم ما دارند و تحت فشار آن قرار گرفتند بخش بزرگش مربوط به مسکن مهر است، افزود: این ۴۳ هزار میلیارد تومانی که از بانک مرکزی برای مسکن مهر گرفته شده است چه مقدار تورم خلق کرده و چه مقدار از این تورم مربوط به این ۴۳ هزار میلیارد تومان است؟ البته در این جا باید گفت مقصود من از این بحث این نیست که ما مسکن مهر را تکمیل نکنیم به هر حال تعهدی که دولت قبل به مردم داده این دولت خودش را متعهد می داند، قراردادهایی که با مردم دولت گذشته نسبت به مسکن مهر با مردم داشته این قراردادها از نظر دولت یازدهم محترم است و دولت خود متعهد خواهد بود که آن را تکمیل کند.

دکتر روحانی ادامه داد: دولت برای مسکن مردم طرح خواهد داشت و بعدا این طرح را به مردم عرضه خواهد کرد، بخش بزرگی از تورم متعلق به مسکن است یعنی ما کاری را انجام می دهیم که یک بخشش به نفع مردم است اما چون تدبیر و حساب و کتاب نیست، تورم به معنای مالیات فقراست، آیا از مردم اجازه گرفته ایم که از پول جیب فقرا بگیریم و برای عده ای مسکن درست کنیم، مسکن درست کردن کار بسیار ارزشمندی است و آن هایی که صاحب مسکن شدند حتما نفس راحتی کشیده اند، ضمن آن که خود این مسکن مهر مشکلاتی برای تسهیلات، حمل و نقل، مسائل جمعی و غیره دارد سرجای خودش اما باید تکمیل شوند و به تعهدی که دولت به مردم داده عمل شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: اگر ما رشد نقدینگی جامعه را مهار کنیم و آمار نشان می دهد که این رشد متوقف شده و حالت نزولی پیدا کرده است دلیل این که ماه‌های گذشته ۲٫۲ بوده و حالا ۱٫۲ شده مهم است که ما نقدینگی را کنترل می کنیم مخصوصا آن جایی که پایه پولی است.

دکتر روحانی در پاسخ به این سوال که دولت چگونه می خواهد تورم را کنترل کند و هدفمند کردن یارانه ها را ادامه دهد؟ اظهار داشت: دولت برای پرداخت و ادامه یارانه نقدی هر ماه باید ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای یارانه پرداخت کند طبق قانون می بایست پول یارانه را از  افزایش قیمت حامل های انرژی و سایر موارد به دست آید و از آن طریق تامین شود تقریبا این پول حدود نصفی را از مبلغ را تامین می کند و بقیه آن باقی می ماند و بخشی از آن را ما باید از مصوبات مجلس و منابع بودجه ای استفاده کنیم که می کنیم در عین حال ما هر ماه کسر داریم برای این که این ۳۵۰۰ میلیارد تومان را پرداخت کنیم.

وی افزود: دولت باید حتما روند پرداخت یارانه ها را اصلاح کند ما دو راه داشتیم یا می بایست یارانه را کاهش دهیم اما دیدیم که اقشار کم درآمد مردم روی این یارانه حساب کرده اند و اگر بخواهیم این یارانه را کم بکنیم برای اقشار کم درآمد مشکل آفرین خواهد بود؛ راه حل دیگر این بود که به بخشی از جامعه یارانه ندهیم بخشی که کم درآمدند یارانه بگیرند چرا که اساسا یارانه درست شده برای این که وقتی قیمت ها افزایش پیدا می کند زندگی اقشار کم درآمد مردم جبران شود منتهی دولت مشکل داشت برای این که به چه کسی پرداخت کند و به چه کسی پرداخت نکند در نهایت به همه این یارانه را پرداخت کرد.

نتوانستیم برای پرداخت یارانه‌ها گروه‌های نیازمند را شناسایی کنیم چون نمی‌خواستیم در زندگی خصوصی مردم دخالت شود

رئیس جمهور اظهار داشت: ما خیلی فکر کردیم که چه طور می توان افرادی که نیازمند نیستند را از یارانه قطع کنیم، راه‌های مختلفی پیش بینی شد که به هر حال ما امسال از این راه حل ها صرف نظرکردیم به دلیل این که برای آن که بفهمیم چه کسی به یارانه نیاز ندارد راه حل هایی پیش بینی شد که ما دیدیم به زندگی خصوصی مردم باید دخالت کنیم و این که ببینیم در حساب های بانکی مردم چه خبر است املاک مردم چگونه است و….

دکتر روحانی گفت: دخالت در زندگی مردم و مطلع شدن از حساب های مردم ممکن است برای کوتاه مدت برای یک موضوعی مفید باشد اما به ضرر کشور است، ما باید به مردم اطمینان دهیم و مردم باید به سیستم بانکی ما اعتماد کنند، اگر ما بخواهیم در زندگی خصوصی مردم مداخله کنیم اعتماد مردم سلب خواهد شد رونق اقتصادی نیز از بین خواهد رفت.

وی افزود: یکی از هدف های ما در بحث تورم کنترل نقدینگی و یک طرف دیگر بهبود فضای کسب و کار است می توان رونق تولید را در جامعه به وجود آورد فضای کسب و کار بهبود پیدا کند اما در عین حال ما کند و کاو کنیم در زندگی مردم که چه کسی چه قدر پول دارد و در کجا قایم کرده است.

دولت حتما شیوه پرداخت یارانه را اصلاح می‌کند/مرحله دوم یارانه‎‌ها سال آینده نیز عملیاتی می‌شود

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت تصمیم دارد یارانه را به همین صورت تا پایان سال ادامه دهد حالا هر فکری که دولت دارد برای سال آینده است، دولت حتما شیوه پرداخت یارانه را اصلاح می کند، هم دهک‌ها و هم شیوه پرداخت یارانه را مطالعه می کند که دقیق باشد، دولت مصمم است مرحله دوم یارانه ها نیز سال آینده عملیاتی و اجرایی شود، ما می خواهیم اول تورم را تا حدی مهار کنیم و سیستم بانکی را تا حدی اصلاح کنیم و همزمان به سراغ بخش دوم بحث یارانه خواهیم رفت.

دو بسته کالایی دولت برای اقشار کم درآمد جامعه/ توزیع شیر رایگان برای مدارس کشور

دکتر روحانی گفت: یک اقدام هم دولت امسال برای اقشار کم درآمد انجام خواهد داد که در هر حد توان این دولت خواهد بود ما برای اقشار کم درآمد جامعه تا پایان سال دو بسته کالایی را به مردم تقدیم خواهیم کرد، همچون اقشار کم درآمد و کارمندان دولت تا در کنار یارانه برای این اقشار کم درآمد در دو نوبت دو بسته کالایی مد نظر قرار می گیرد.

رئیس جمهور تاکید کرد: این بسته کالایی هم زمان آن و هم مقدارش اعلام خواهد شد البته یک گزارشی هم وزارت بهداشت راجع به وضعیت دانش آموزان در مدارس از لحاظ سلامت و ضرورت سلامت دانش آموزان ارائه کرده بود که دولت تصمیم گرفت از همین ماه یعنی ماه آذر توزیع شیر رایگان را برای مدارس انجام دهد که هم برای مدارس ابتدایی در سراسر کشور و هم برای بخش دوره متوسطه که ان شالله این مهم نیز از همین ماه شروع می شود که این ها قدم های کوچکی است که دولت ان شالله تا پایان امسال برخواهد داشت.

دکتر روحانی به تسهیلات دولت در مسائل اقتصادی به ویژه در تولید، پیش پرداخت ها و گمرک اشاره کرد و افزود: تسهیلات گمرکی از ۳۵ مصوبه دولت گذشت و ابلاغ شد و همه این ۳۵ تا عملیاتی و اجرا خواهد شد.

وی در ادامه بخش کشاورزی را مورد توجه قرار داد و گفت: در این بخش دولت تلاش های زیادی انجام داده و امیدوارم که سال آینده وضع محصلوات کشاورزی ما بسیار بهتر باشد. ما امسال ناچار شدیم برای واردات ۷ میلیون گندم تسهیلاتی را در اختیار کشاورزان قرار دهیم.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه بنده برای کشاورزان عزیز احترام بسیار زیادی قائلم گفت: این عزیزان بار امنیت غذایی یک ملت را به دوش می کشند و حضورشان در حماسه ۲۴ خرداد ارزشمند بود.

دولت در بخش سلامت قدم‌های جدی برداشته/کمبود دارو مرتفع شده است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در بخش دارو دولت اقدامات مهمی انجام داده است گفت: در حال حاضر کمبود دارو مرتفع شده و قیمت داروها نسبت به گذشته متناسب و برای بیماران صعب العلاج و خاص تسهیلات لازمی پیش بینی شده است. دولت در بخش سلامت قدم های جدی را برداشته است و تیم های مختلف پزشکی در سرتاسر دنیا به مناطق محروم اعزام می شوند.

دولت تا سال آینده تورم را به ۳۵ درصد می‌رساند

روحانی با اشاره به اقدامات بسیار خوب دولتش در صد روز اخیر اظهار داشت: در سال آینده این دولت چند برنامه را مورد توجه قرار خواهد داد، از جمله مرحله دوم یارانه را طراحی و دیگری مهار تورم را در دستور کار دارد تا آن را به ۳۵ درصد برساند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه رشد اقتصادی ما در سال ۹۱ ، ۵.۸ بود، گفت: ۶ درصد در سال گذشته این رقم کوچک شده و در واقع سفره مردم ۶ درصد کوچک شد. قرار است در پایان سال ۹۲ نرخ تورم را از ۵.۸ به ۰ یا نیم درصد برسانیم.

وی با اشاره به اینکه یکسان سازی نرخ ارز جزء هدف‌های آینده دولت است گفت: مجلس عنوان کرده بود که دلار از ۱۲۰۰ تومان به ۲۵۰۰ تومان باید تغییر یابد و دولت باید در اول تیرماه نرخ دلار را به ۲۴۰۰ تومان می برد در حالی که دولت قبل این کار را نکرد و ما با مشکل مواجه شدیم.

روحانی ادامه داد: همه کالاهایی که وارد می شد، دوبرابر می‌شد و ما برنامه ریزی کردیم برخی موارد با یارانه نان و دارو در همان قیمت ثابتش بماند و در بخش های دیگر با شیب ملایم به ۲۵۰۰ تومان بماند و تلاش کردیم قیمت هابالا نرود و این باری بود که به دوش این دولت افتاد در حالی که این قانون باید قبلا پیاده می شد و مردم در این راه ما را خیلی یاری دادند.

نقش ایرانیان در دیپلماسی عمومی در سراسر جهان زیاد است

وی در ادامه موضع سیاست خارجی را مورد توجه قرار داد و گفت: سیاست خارجی همواره جزئی از اولویت‌های دولت است در سطح جهانی دشمنان ایران هراسی را به وجود آورده بودند و روابط دولت با دنیا در حد پایین قرار گرفته بود و ما در این سفرهای نیویورک و قرقیزستان مشاهده کردیم که ایرانیان مقیم خارج از کشور چه شوقی نسبت به وطنشان دارند.

روحانی با تاکید بر اینکه ایرانی ها قدرت بزرگی در دنیا هستند افزود: نقش ایرانیان در دیپلماسی عمومی در سراسر جهان زیاد است و بخش بزرگی از آن را نخبگان، پزشکان، عالمان و مهندسان تشکیل می دهند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه فشار اقتصادی بر مردم وارد شده بود، گفت: مشکلات اقتصادی نشان از بی تدبیری بود و یک وابستگی به خارج در بخش اقتصادی بیشتر نمود پیدا می کرد، در قبل از سال ۸۴ واردات ما ۳۸ میلیارد بوده و بعد به ۷۵ میلیارد تومان رسید.

وی با اشاره به اینکه ما در سال ۹۰ به بعد با دنیا در حال مبارزه هستیم، گفت: باید در این حوزه به داخل تکیه کرده و در مقابل دنیا بایستیم و به خود متکی شویم و واردات را کم کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی گفت: ایشان نیز اقتصاد مقاومتی را بر همین مبنا می دانستند و تاکیدشان بر آن بود که واردات را کم کنیم.

باید به کشاورزان داخلی خود متکی باشیم/متاسفانه شغل‌های زیادی را برای چینی‌ها و کره‌جنوبی‌ها درست کرده‌ایم

وی در ادامه به آمار گندم اشاره کرد و گفت: از سال ۱۳۷۹ تا سال ۸۳ هرسال در بخش گندم خرید ما از کشاورز داخلی ۱ میلیون تن اضافه شد و به طور طبیعی از خارج یک میلیون تن کم شد در سال ۸۳ ما بیش از ۱۱.۴ میلیون تن خریدمان از کشاورزان بود و از سال ۸۴ به بعد هرسال خرید داخلی مان ۱ میلیون تن کم شده و در مقابل خرید ما از خارج یک میلیون تن اضافه شده است و این منجر شد که امسال ۷.۲ میلیون تن گندم وارد کنیم.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید با قدرت های غربی در این راستا مقابله کنیم گفت: متاسفانه شعار ما با عملمان هماهنگ نبود و باید قدم به قدم به سمت خوداتکایی برویم و باید به کشاورزان داخلی خود متکی باشیم و متاسفانه شغل های زیادی را برای چینی ها و کره جنوبی ها درست کرده ایم.

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=73015
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,252 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل