امت اسلامی برترین امت ها است
+ پ -
امت اسلامی برترین امت ها است

آیت الله نعیم آبادی گفت: جامعه ای که امر به معروف و نهی از منکر را ترک کند گرفتار فساد، تباهی و لعنت می شود .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ آیت الله غلامعلی نعیم آبادی نماینده ولی فقیه در هرمزگان  در گفتگویی در مورد فواید امر به معروف و نهی از منکر ، اظهار کرد: قرآن از امت اسلامی به عنوان نیکو ترین و برترین امت ها یاد می کند و دلیل این فضیلت و برتری را در سه خصوصیت امر به معروف و نهی از منکر و ایمان می داند : کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّه أُخْرِجَتْ لِلنّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ ،  شما بهترین امتی بودید که به سود انسان ها آفریده شده اید .

وی افزود: زیرا امر به معروف و نهی از منکر می کنید و به خدا ایمان دارید و اگر اهل کتاب ، ایمان آورند برای آنان بهتر است ! ولی تنها عده کمی از ایشان با ایمانند و بیشتر آنها فاسق اند، نکته قابل توجه در این آیه مقدم شدن امر به معروف بر ایمان است   .

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان  با طرح این سوال که چرا خداوند امتیاز این موضوع را برای امت اسلامی می شمارد؟تصریح کرد: برخی از مفسران گفته اند که دلیل انتساب این فرضیه به مسلمانان ، گستردگی وظیفه ی امر به معروف در اسلام است زیرا قانون دیگر امت ها به این گستردگی و ظهور نبوده است و همچنین برتری و امتیاز امت اسلامی به سبب این ویژگی نیست بلکه این برتری و عظمت به انجام دادن این دو وظیفه بستگی دارد و  وقتی مردم مسلمان به ایمان خویش پایبند باشند و امر به معروف کنند برترین امت هایند وگرنه فی نفسه امتیازی وجود ندارد .

آیت الله نعیم آبادی در ادامه بیان کرد: امت های دیگر امر به معروف و نهی از منکر داشتند ولی به شهادت قرآن آن را ترک کردند و دچار تحریف و عذاب شدند ولی امت اسلامی برترین امت ها است فقط از آن رو که این فرضیه در آن استوارتر و جاری تر است و از انحراف و تحریف مصون است ؛ یعنی این امت در اصل تشریع امر به معروف و نهی از منکر با دیگر امت ها مساوی است ولی در عمل به آن ثابت تر و استوارتر است .

وی افزود: معصومان نیز خیر و برتری را در امر به معروف و نهی از منکر شمرده اند برای مثال در متون تفسیری آمده است پیامبر اکرم (ص) بر منبر نشسته بود مردی به محضرش آمد و پرسید برترین مردم کیست ؟ حضرت فرمود : آن که بیش از دیگران امر به معروف و نهی از منکر کند از خدا بیشتر بترسد و با خویشانش بیشتر رابطه داشته باشد .

آیت الله نعیم آبادی در ادامه بیان کرد: از همه مهم تر این که ائمه ی معصومین علیه السلام نصرت الهی و عنایات او را در گرو امر به معروف و نهی از منکر دانسته اند و پیامبر اکرم ص فرموداند ای مردم خداوند به شما می فرماید به معروف امر و از منکر نهی کنید وگرنه دعایتان اجابت نمی شود و استمدادتان شنیده نمی شود و درنگاه قرآن و امامان معصوم ، جامعه ای که امر به معروف و نهی از منکر را ترک کند ، گرفتار فساد ، تباهی و لعنت می شود .

 

انتهای خبر /

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff