تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 71644
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۲ - ۹:۰۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

امتیاز دهی ننگین دولت ایران به آمریکا + تصاویر

تاریخ قبل از انقلاب اسلامی پر است از وقایع تلخ و ننگین کی یکی از آنها دادن امتیاز نفت شما به آمریکاست . به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز ؛ پس از کودتای ۱۲۹۹ش و حکومت سه ماهه کابینه سیاه، احمدشاه قاجار با تکیه بر واگذاری وزارت جنگ به رضاخان، سید ضیاالدین طباطبایی را از […]

امتیاز دهی ننگین دولت ایران به آمریکا + تصاویر

تاریخ قبل از انقلاب اسلامی پر است از وقایع تلخ و ننگین کی یکی از آنها دادن امتیاز نفت شما به آمریکاست .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز ؛ پس از کودتای ۱۲۹۹ش و حکومت سه ماهه کابینه سیاه، احمدشاه قاجار با تکیه بر واگذاری وزارت جنگ به رضاخان، سید ضیاالدین طباطبایی را از ایران اخراج کرد و احمد قوام‌السلطنه را به صدارت گماشت. قوام‌السلطنه که یارای مخالفت با قدرت وزیرجنگ را نداشت سعی نمود تا با تکیه بر یک قدرت بی طرف توازن قوا را ایجاد کند و از نفوذ روزافزون انگلستان و ایادیش بکاهد.

 

 

66ad63cb9bb798d3530b7c6648a97906

به همین منظور به جهت پر نمودن خزائن خالی دولت مسئله اعطای امتیاز نفت شمال را به یک دولت بی‌طرف خارجی مطرح کرد و مذاکرات محرمانه‌ای را با نمایندگان شرکت نفت آمریکایی استاندار اویل در مورد اعطای امتیاز نفت پنج ایالت شمالی ایران آغاز نمود. بدیهی بود که این امر می‌بایست به صورت محرمانه آغاز گردد وگرنه از سوی دولتین روس و انگلیس مورد مخالفت قرار می‌گرفت.

 

b1d47ff09280859e1498b04fc4cacdc3

این مذاکرات در ۲۰ نوامبر ۱۹۲۱م (۲۹ آبان۱۳۰۰ش) صورت گرفت و قراردادی بین دولت ایران و شرکت آمریکایی برای مدت پنجاه سال بسته شد.

این قرارداد با اعتراض شدید روس و انگلیس روبه‌رو شد. دولت روسیه مدعی شد که اعطای امتیاز نفت در جوار سرحدات آنان به دول دیگر بدون جلب نظر و موافقت آنها ممکن نیست و در ثانی امتیاز مزبور را وثوق‌الدوله در سال ۱۹۱۶م به خوشتاریا که از اتباع روسیه تزاری بود داده است. انگلیسها هم مدعی شدند که خوشتاریا امتیاز خود را به شرکت نفت ایران و انگلیس واگذار کرده است و دولت ایران حق ندارد آن را به دیگری بدهد. ۱

دولت ایران در مقابل این اعتراضات پاسخ داد که موافقتنامه وثوق‌الدوله و خوشتاریا فقط طرحی برای لایحه قانونی بود که بعداَ می‌بایست به تصویب مجلس شورای‌ ملی برسد. بنابراین امتیازی به کسی داده نشده است. به دنبال این جریان روابط دو کشور رو به تیرگی نهاد و دولت انگلیس طی یادداشتی به وزارت امور خارجه آمریکا اعتراض نمود واعلام کرد که از دادن راه عبور برای حمل‌ونقل وسایل اکتشاف نفت به شمال ایران جلوگیری خواهد کرد. ۲ شایان ذکر است که کلیه نواحی جنوبی ایران در این زمان تحت اختیار انگلیس قرار داشت و دولت مرکزی توان اداره این نواحی را نداشت.

دو روز پس از تصویب این لایحه دولت شوروی در یادداشتی شدیداللحن به دولت ایران او را از هرگونه اقدامی بازداشت و عواقب آن را گوشزد کرد. به همین دلیل با وجود علاقه دولتمردان ایرانی و مجلس به حضور نیروی سوم در ایران، شرکت نفت استاندارد اویل علاقه‌ای به تأسیس شرکت و چاههای نفتی در شمال ایران و سرمایه‌گذاری در نفت شمال از خود بروز نداد و تا جنگ جهانی دوم تنها به حضور سفیر و مبادلات فرهنگی با ایران اکتفا کرد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱٫ باقر عاقلی، نخست‌وزیران ایران از مشیرالدوله تا بختیار، ص ۳۰۸-۳۰۹ .

۲٫ هوشنگ مهدوی، سیاست خارجی ایران ،۱۳۵۷-۱۳۰۰، ص ۱۲-۱۳ .

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=71644
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,252 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل