امامزاده سید سلطان محمد با بازدید بیش از یک میلیون نفر در ایام نوروز
+ پ -
امامزاده سید سلطان محمد با بازدید بیش از یک میلیون نفر در ایام نوروز

آستانه امامزاده سید سلطان محمد در همه فصول بخصوص تعطیلات نوروز ، اعیاد و شهادت ها ، محرم و صفر استقبال خوبی از برنامه های مذهبی و فرهنگی زائران و گردشگران بسیاری دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، در هرمزگان حرم امامزاده سید سلطان محمد شهرستان رودان به‌ عنوان مهم‌ترین مکان گردشگران مذهبی شرق هرمزگان و حتی استان در سال‌ های اخیر شناخته می‌شود.

 

آستانه امامزاده سید سلطان محمد علیه السلام بر اساس شواهد تاریخی و روایات ، سینه به سینه نسب شریفشان به امام کاظم علیه السلام می رسد . این بقعه متبرکه در روستای پیرچوگان ، در ۱۲۰ کیلومتری بندرعباس مرکز استان هرمزگان می باشد و ۴۵ کیلومتری شهرستان رودان واقع شده است . از زمان های گذشته تا کنون ساختمان این بقعه چند بار تجدید بنا شده است که در آخرین بنای آن ، بنایی مجلل و باشکوه شامل ۴ رواق ، ۴ شبستان و گنبد و گلدسته های با عظمتی می باشد .

 

زائران و گردشگران در همه ایام بخصوص تعطیلات نوروز ، اعیاد و شهادت ها ، محرم و صفر استقبال خوبی از برنامه های مذهبی و فرهنگی آن دارند .از لحاظ موقعیت مذهبی و گردشگری هر ساله بیش از یک میلیون نفر از نقاط مختلف استان هرمزگان و استان های همجوار ( کرمان ، فارس و …) به این مکان مشرف می شوند . وجود این بقعه متبرکه در روستای پیرچوگان باعث رونق روستا و افزایش جمعیت آن شده است .

 

در زمان خلافت مأمون عباسی هنگامی که خبر شهادت امام رضا(ع) به مدینه رسید؛ حدود چهار هزار نفر از سادات هاشمی و فاطمی به خونخواهی امام معصوم از راه شوش وارد اسطخر(شیراز) شدند، خبر رسیدن این کاروان به مامون رسید و وی قتلق خان فرماندار وقت شیراز را مأمور ساخت جلوی آنان را گرفته و در صورت مقاومت به قتلشان رساند، اولین شهید غائله قتلق خان احمد بن موسی (شاه چراغ) بودند و تعداد ۲۵۰ نفر از آنان دستگیر و به چاه انداخته شدند، گروهی از این کاروان به سرکردگی محمد بن موسی (پیر چوگان) از طریق لارستان و کهورستان به شهر جرون (بندر عباس) رسیدند که سه نفر از ایشان به نام های شاه محمد تقی و سید مظفر و سید کامل درآنجا به شهادت رسیدند و بقیه به سمت رودگان (رودان) و منوجان حرکت کردند که طی جنگی که در منطقه کوشاه با لشکر قتلق خان در گرفت امامزاده سید سلطان محمد از ناحیه کتف زخمی شدند و نتوانستند راه را ادامه دهند؛ امامزاده توسط افرادی مؤمن در منطقه ای به نام چاهوگان (نام گذاری این منطقه به چاهوگان به دلیل وجود چاهی بود که آهو ها از آن آب میخوردند) مخفی گشت که در همان جا به شهادت رسیدند و در همان منطقه به خاک سپرده شدند…امامزاده به دلیل داشتن کرامات و بزرگواری که داشتد به پیر منطقه چاهوگان مشهور شدند و به وی لقب پیر چوگان دادند.

 

زیارتگاه امامزاده سید سلطان محمد که در میان روستا قرار دارد، مورد احترام مردم و زائران است. مزارشهیدان و قدمگاه امامزاده نیز از دیگر اماکن مذهبی روستا به شمار می آیند. مردم با صفای روستا مراسمات گوناگون ملی و مذهبی را در جوار حرم و بارگاه سید سلطان برگزار میکنند.

 

حرمی که سالیانه میزبان بیش از یک ونیم میلیون گردشگر مذهبی از سراسر استان هرمزگان،کرمان و استان‌های هم‌جواری همچون شیراز است و کمتر گردشگر مذهبی است که نام امامزاده سید سلطان محمد یا همان زیارت پیر چوگان را نشنیده باشد.

 

روستایی که بقعه امامزاده سید محمد در آن واقع ‌شده به همین نام مشهور است و در فاصله ۱۶ کیلومتری دهستان رهدار که در مسیر جاده اصلی شهرستان رودان به زیارت علی قرار دارد. مسیر رودان به روستای زیارت یا همان زیارت سید سلطان محمد دارای مسیری پرپیچ‌وخم کوهستانی زیبایی دارد.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff