امامت و ولایت فقیه مشروعیت خود را از خداوند می گیرند
+ پ -
امامت و ولایت فقیه مشروعیت خود را از خداوند می گیرند

امام جمعه کیش: نبوت، امامت و ولایت مشروعیت خود را از خدای تبارک و تعالی می گیرند و اینکه برخی فکر می کنند با رای مردم ولایت مشروعیت می یابد تفکر غلطی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، حجت الاسلام حسن علیدادی، امام جمعه کیش در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما در رابطه با جایگاه امامت و ولایت در نظام اسلامی گفت: آنچه در آیات، روایات، متون دینی و اسلامی آمده است و  می توان  عملیاتی شدن  آن را در تشکیل حکومت جمهوری اسلامی دید.

وی افزود: دو نگاه در خصوص حکومت وجود دارد در نگاه اول حکومت از بالا به پایین است و در بینش دوم حکومت از پایین به بالا قرار می گیرد.

امام جمعه کیش با تاکید بر اینکه در حکومت دینی، حکومت از بالا به پایین است، تشریح کرد: در تفاوت این دو حکومت می توان اینگونه تفسیر کرد که در حکومت از پایین به بالا رای مردم تاثیر گذار است و حاکم با رای مردم انتخاب می شود اما در حکومت دینی مانند انتصاب پیامبر، امام و در ادامه ولی فقیه مستقیم و غیر مستقیم از سوی خداوند انجام می شود و مردم نقش اجرایی شدن احکام الهی را در تشکیل حکومت اسلامی دارند.

وی تصریح کرد: پیامبر از لحظه ای که به پیامبری مبعوث شدند، پیامبر جامعه اسلامی بودند چه در آن زمان تعداد انگشت شمار به پیامبر ایمان آورده بودند چه در زمانی که  در مدینه حکومت تشکیل داد و قاطبه مردم طرفدار پیامبر (ص) بودند.

علیدادی ادامه داد: نبوت ایشان از جانب خداوند به ایشان واگذار شده بود  و به همین دلیل هم تقدس داشت لذا حمایت و رای مردم از ایشان برای تشکیل حکومت بسیار مهم و تاثیر گذار بود.

وی تاکید کرد: پیامبری از سوی خداوند به ایشان اعطا شده بود و جمع شدن دور پیامبر برای عملیاتی شدن رسالت ایشان بود .

نماینده ولی فقیه در کیش با اشاره به اینکه در خصوص امامت نیز به همین مسئله معتقدیم اظهار کرد: امام جامعه از سوی خداوند انتخاب می شود لذا، حضرت علی(ع) و دیگر ائمه(ع) از روزی که به امامت رسیدند تا آخرین روز حیات امام بودند و اگر مردم به حمایت از آن ها برخواستند، ایشان مبسوط الید می شوند و قدرت تشکیل حکومت پیدا می کنندواگر مورد حمایت مردم نباشند و به ایشان روی نیاورند نمی توانند حکومت تشکیل دهند.

وی تصریح کرد: انتخاب  و حمایت مردم به  مشروعیت امامت خدشه ای وارد نمی کند و در هیچ جا  از متون دین چنین چیزی وجود ندارد همانگونه که مشروعیت نبوت از هم از مردم گرفته نمی شود و این انتصاب از سوی خداوند امکان پذیر است.

امام جمعه کیش تاکید کرد: جمهوری اسلامی دارای دو بخش جمهوریت و اسلامیت است و معنای اسلامیت آن این است که این حکومت از سوی خدای تبارک و تعالی برای مردم دیده شده و جمهوریت آن توسط مردم و با رای مردم رقم میخورد  و با رای مردم حکومت اسلامی،حاکم اسلامی امکان ساری و جاری کردن احکام اسلامی را پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه در جمهوریت، مردم با رای خود رئیس جمهور حکومت اسلامی را انتخاب می کنند،اظهار کرد: حکم رئیس جمهور نیز در جمهوری اسلامی پس از انتخاب و کسب عنوان مسئولیت ریاست جمهوری باید توسط ولی فقیه تنفیذ شود و مشروعیت ریاست جمهوری منوط به تنفیذ از سوی ولی فقیه است.

علیدادی با بیان اینکه  ولایت فقیه نیز با نصب عام امام معصوم صورت می پذیرد،تصریح کرد:امام زمان(عج) فرموده اند که «جانشینان من کسانی هستند که باشرایط لازم بر جامعه اسلامی ولایت دارند»  در نتیجه حمایت مردم در ایجاد شرایط حکومت اسلامی توسط ولی فقیه به جاری و ساری شدن احکام اسلامی می انجامد.

امام جمعه کیش افزود: همچنان که امام راحل(ره) قبل از انقلاب بدون حمایت عامه مردم ولی فقیه بودند، در زمان پیروزی انقلاب با حضور مردم در کنار ایشان ولی فقیه بودند، زمانی هم که ۹۸ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای آری دادند ولی فقیه بودند و رای مردم در ولایت ایشان تاثیرگذار نبوده است بلکه در اجرایی شدن ماموریت ولایت فقیه بسیار تاثیر گذار است و اصلا بدون حمایت مردم نمی توان نبوت،امامت و ولایت را در عرصه اجتماعی اجرایی نمود .

وی با بیان اینکه تفکری که برخی در ذهن دارند که امامت جامعه اسلامی از رای مردم است کاملا تفکر غلطی است و با متون دینی همخوانی ندارد، خاطر نشان کرد: نبوت، امامت  و ولایت  همه از جانب خدای متعال است اما نقش مردم به واسطه اینکه با حمایت های آن هاست که حکومت اسلامی در زمان پیامبر، امام معصوم و ولی فقیه در جامعه جاری و ساری می شود نقشی اساسی است.

انتهای پیام/

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff