المانیتور: ظریف و کری از قبل درباره انتشار «فکت‌شیت» آمریکایی رایزنی کرده بودند
+ پ -
المانیتور: ظریف و کری از قبل درباره انتشار «فکت‌شیت» آمریکایی رایزنی کرده بودند

یک رسانه آمریکایی از قول مقامات این کشور مدعی شده وزرای خارجه ایران و آمریکا قبل از انتشار «فکت‌شیت» طرف آمریکایی درباره آن رایزنی کرده بودند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مقامات آمریکایی ضمن اذعان به اینکه ایرانی‌ها از تصمیم طرف آمریکایی برای انتشار «فکت‌شیت» راضی نیستند گفته‌اند «محمد جواد ظریف» و «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا از قبل در این باره رایزنی کرده بودند.

بر اساس گزارش المانیتور، تأکید مقامات آمریکایی این است که راه دیگری برای ایجاد فضای سیاسی لازم برای رسیدن به توافق هسته‌ای وجود نداشته است.

در همین حال، «ایلان گلدنبرگ»، یکی از مقام‌های سابقه وزارت خارجه دولت اوباما مدعی است ایرانی‌ها نمی‌خواسته‌اند چیزی مکتوب شود در حالی که طرف آمریکایی اصرار داشته که این امکان‌پذیر نیست.

این مقام می‌گوید حتی زمانی که رسیدن به چارچوب توافق در دسترس به نظر می‌رسید، قرار دادن تمامی قطعات پازل در کنار یکدیگر کاری دشوار و سخت بوده است. وی می‌گوید: «ما نزدیک نمی‌شدیم و سپس برنامه پرواز هواپیما را عوض می‌کردیم… تمام آن هفته اینطور گذشت.»

المانیتور درباره سختی‌های مذاکرات از قول یک مقام آمریکایی می‌نویسد که در روزهای آخر مذاکرات، صدای چرخیدن دستگاه قهوه‌ساز «نسپرسو» در اتاق مذاکره آمریکایی‌ها به صدایی تبدیل شده بود که دائماً به گوش می‌رسید. بین ۳۱ مارس تا دوم آوریل که رسیدن به چارچوب توافق اعلام شد، اعضای مذاکره‌کننده ایران و آمریکا حداکثر دو ساعت می‌خوابیدند.

در یکی از این روزها یکی از مقامات آمریکایی تصادفاً مطالب مورد نظر خود را با یک ماژیک پاک نشدنی روی تخته وایت‌برد آمریکایی‌ها ـ که معمولاً مفاد چارچوب توافق بر روی آن نوشته و بعد پاک می‌شد ـ نوشت؛ به گفته منابع المانیتور، پاک کردن این اعدام و ارقام که ظاهراً قرار بوده محرمانه بمانند بعداً نزدیک به ۲۰ دقیقه وقت گرفته است.

هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ پنجشنبه (۱۳ فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده ۳۰ ژوئن (۹ تیرماه) باشد.

بیانیه مشترکی که «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان قرائت کردند به مشخص کردن رئوس چارچوبی می‌پردازد که طرفین برای توافق نهایی به آن رسیده‌اند.

علاوه بر این، ایران و آمریکا همزمان سندهای جداگانه و متفاوتی منتشر کرده‌اند که به شرح جزئیاتی از مفاد مورد توافق طرفین می‌پردازد. محمد جواد ظریف سند طرف آمریکایی (فکت‌شیت) را رد کرده و آن را تلاش طرف آمریکایی برای مصادره به مطلوب تفاهم یاد شده خوانده است.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff