التماس دعایی که سبب مضحکه شد/ پوشش مجسمه های عریان موزه “کاپیتولینی”/ حضور تنها یک خانم در هیئت ایرانی/ لذت بخش خواندن سفر ایتالیا از سوی روحانی
+ پ -
التماس دعایی که سبب مضحکه شد/ پوشش مجسمه های عریان موزه “کاپیتولینی”/ حضور تنها یک خانم در هیئت ایرانی/ لذت بخش خواندن سفر ایتالیا از سوی روحانی

سفر حسن روحانی به ایتالیا به عنوان اولین کشور اروپایی بعد از لغو تحریم ها، سبب شد رسانه های منطقه و جهان، این سفر را زیر ذره بین قرار دهند و به تحلیل تک تک مراحل آن بپردازند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، بعد از لغو تحریم ها، ایتالیا را به عنوان اولین کشور اروپایی برای سفر خارجی خود انتخاب نمود که اهمیت این سفر سبب شد تا رسانه های بین المللی این دیدار را زیر ذره بین قرار دهند.

پوشاندن مجسمه های عریان موزه روم

روحانی پس از دیدار با ماتارلا، همتای ایتالیایی خود، در روز دوم دیدار، با ماتئو رنزی، نخست وزیر ایتالیا در موزه تاریخی “کاپیتولینی” شهر رم، دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار برای رعایت حال رئیس جمهور ایران، مجسمه های عریان با قوطی هایی سفید پوشانده شده بودند که این موضوع خوراک خوبی برای رسانه های اروپایی و منطقه شد.

عدم سرو مشروبات الکلی در ضیافت

بنا به توافق از پیش صورت گرفته مقامات ایرانی، در ضیافتی که به افتخار رئیس جمهور ایران داده شده بود و میزبانی آن را ماتارلا شخصا برعهده داشت، مشروبات الکی سرو نشد.

عدم قبول درخواست سرو نشدن مشروبات الکلی در سفر روحانی به فرانسه و لغو ضیافت نهار و اکتفا به صبحانه کاری در برنامه سفر لغو شده روحانی به پاریس و به دنبال آن پذیرش بی چون و چرای ایتالیا، سبب شد تا رسانه ها به مقایسه این دو برخورد دیپلماتیک بپردازند و حتی برخی از رسانه ها آن را مرتبط با لغو تحریم های هسته ای ایران بعد از اجرایی شدن برجام عنوان نمودند.

خانم مترجم همراه آقای رئیس جمهور

شبکه سی.ان.ان ترک این خبر را با تیتر “تنها خانم حاضر در هیئت همراه رئیس جمهور ایران” عنوان نمود و در متن خبر نوشت: تنها یک زن، هیئت ایرانی را در ایتالیا همراهی می نمود که آن هم نقش مترجم گروه را برعهده داشت.

لذت بخش خواندن سفر ایتالیا

روحانی در پاسخ به سوالی در مورد ارزیابی سفر ایتالیا، گفت که این سفر لذت بخش است؛ که همین اظهار نظر رئیس جمهور ایران در رسانه های ترک با عنوان اشتیاق زیاد دولتمردان ایرانی، برای بازشدن دروازه کشورهای اروپایی برای ایران، تعبیر شد.

بازار گرم رقابت در پسا تحریم ایران

سفر رئیس جمهور چین به ایران، سفر روحانی به ایتالیا و درخواست دیدار تعداد زیادی از سران کشورها با مقامات ایرانی، برای توافقات اقتصادی، سبب شد رسانه های ترکیه موضوع بازار اقتصادی ایران و نحوه بهره مندی کشورها و مخصوصا ترکیه را از این بازار بررسی نمایند و محوریت بحث بر سر رقابت و یا شراکت ترکیه با ایران در مسائل اقتصادی و بازرگانی بود.

دیدار پرحاشیه روحانی با پاپ فرانسیس

شاید بتوان گفت، جنجالی ترین بخش سفر  رئیس جمهور ایران به ایتالیا، دیدارش با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، در واتیکان باشد.

روحانی٬ پیش از ظهر سه شنبه به وقت محلی وارد واتیکان شد و پس از انجام مراسم استقبال رسمی با باپ فرانسیس دیدار کرد.

این دیدار که بدون حضور رسانه‌ها و پشت درهای بسته انجام گرفت، حدود ۴۰ دقیقه به طول انجامید.

در این دیدار هر دو طرف پیام های دوستی و صلح ادیان الهی را به مردم گوشزد کردند و پیروان هر دو دین را دوست و برادر خواندند.

در آخر پاپ از روحانی تقاضا نمود تا برای آن ها هم دعا کند که رئیس جمهور ایران در پاسخ به این درخواست پاپ گفت: محتاج دعا!

درخواست پاپ از روحانی برای دعا کردن و پاسخ وی به پاپ، تیتر اول روزنامه های روز بعد ترکیه شد به طوری که با لحنی تمسخرآمیز از این گفت و گو یاد کردند و این گونه نوشتند که این پاسخ روحانی به مزاج روحانیان ایران که واتیکان را منشا فتنه می نامند، خوش نخواهد آمد.

هرچند حاشیه سفر روحانی به ایتالیا بیش از خود سفر و اهدافش در رسانه های ترکیه بازتاب یافت، اما در یک جمع بندی کوتاه، رسانه ها و کارشناسان سیاسی ترک این سفر را مثبت خواندند.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff