در آمد ناخالص داخلی کشور از دریا 2درصد است/ اقتصاد دریا محور می تواند کشور را متحول کند
+ پ -
در آمد ناخالص داخلی کشور از دریا ۲درصد است/ اقتصاد دریا محور می تواند کشور را متحول کند

استاندار هرمزگان اظهار کرد: با توجه به اینکه سهم بسیار بزرگی از حمل و نقل دنیا در خلیج فارس و دریای عمان انجام می شود اما در آمد ناخالص داخلی کشور از دریا ۲درصد است و بناست این سهم در برنامه ششم نوسعه به ۱۰درصد برسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ جاسم جادری، استاندار هرمزگان با  اشاره به اینکه تلقی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) از اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد است، گفت: امروز بندر شهید رجایی بندری مهم در کل منطقه محسوب می شود و سهم بسیار بزرگی از حمل و نقل دنیا در کنار خلیج فارس و دریای عمان انجام می شود.

 

وی افزود: با توجه به اینکه  ایران پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی دارد که دو هزار و ۲۰۰ کیلومتر آن در استان هرمزگان قرار دارد اما به دلیل شرایط حاک در منطقه نتوانستیم از انی ظرفیت بخوبی استفاده کنیم.

 

استاندار هرمزگان اظهار کرد: روزانه ۱۸ میلیون بشکه نفت خام از طریق خلیج فارس و دریایی عمان صادر می شود اما نتوانستیم از یان ظرفیت بخاطر ارائه خدمات مناسب به شناورها بهره ببریم.

جادری تصریح کرد: براساس آمار ارائه شده سالانه ۵۰هزار شناور تردد دارند و سهم بسیار بزرگی از حمل و نقل دنیا در خلیج فارس و دریای عمان انجام می شود اما متاسفانه سهم ایران کمتر از ۷درصد است و در آمد ناخالص داخلی کشور از دریا ۲درصد است و بناست این سهم در برنامه ششم نوسعه به ۱۰درصد برسد.

 

وی بر لززوم استفاده از مشارکت و همکاری بخش خصوصی تاکید کرد و  افزود: سرمایه گذاران بخش خصوصی می توانند پروژه های  موجود دریایی را تکمیل و بنادر را رونق دهند و همچنین در این راستا می توانیم از تجارب کشورهای خارجی استفاده کنیم.

 

استاندار هرمزگان گفت: با برنامه ریزی درست اقتصاد دریامحور کشور را متحول کنیم چون مزیت نسبی کشور ما دریاست که می تواند اقتصاد ما را متحول کند و برای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی باید به سمت سرمایه گذاری در حوزه های بنادر و دریانوردی و کشتی سازی برویم.

 

جادری اظهار کرد: امروز در برنامه ششم توسعه اقتصاد دریا محور مطرح شده است  ما به عنوان پیشتازان و سربازان خط  اقتصاد مقاومتی این مسئولیت را بر عهده داریم که اقتصاد دریا محور را در برنامه ششم عملیاتی کنیم و نیاز است به سمت سیاست گذاری هماهنگ و تدوین استراتژی و آموزش نیروی انسانی مرتبط با صنعت دریا برویم.

 

وی تصریح کرد: به دلیل توجه ویژه ای که نسبت به استان هرمزگان وجود دارد این استان قلب تپنده توسعه ایران اسلامی است و با اقدامات صورت گرفته استان هرمزگان رتبه اول کشوری را در اقتصاد مقاومتی به دست آورد که این افتخار با تلاش های مدیران اجرایی استان و حمایت های نمایندگان به دست آمد.

 

 

انتهای پیام/ت

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff