اقتصاد ایران در دوران پسا نفتی قرار دارد/ 70درصد از مجموع صادرات ایران غیر نفتی است

+ پ -
اقتصاد ایران در دوران پسا نفتی قرار دارد/ ۷۰درصد از مجموع صادرات ایران غیر نفتی است

قائم مقام رییس سازمان توسعه و تجارت ایران با اشاره به اینکه اقتصاد ایران در دوران پسا نفتی قرار گرفته است،اظهار کرد: در سال ۹۴ از مجموع صادرات کشورمان ۷۰ درصد به صادرات غیر نفتی اختصاص داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ محمدرضا مودودی مشاور وزیر صنعت، معدن، تجارت و قائم مقام رییس سازمان توسعه و تجارت ایران در بیستمین همایش تجلیل از صادر کنندگان نمونه استان هرمزگان گفت: ایرانی ها در طول تاریخ به خوبی با تجارت آشنا بوده اند و راه ابریشم نماد فعالیت، تلاش و همراهی با کشورهای دیگری بوده که در راستای توسعه اقتصادی قدم بر می داشتند و امروز هم راه ابریشم یگانه راهی است که می تواند ۶۷ کشور را از شرق تا غرب بهم پیوند دهد.

وی افزود:دردنیایی مدرنیته شاید نتوان با همان رویکردی که در گذشته فعالیت می کردیم، برای آینده برنامه ریزی نماییم.

مودودی گفت: دوران پسا نفتی آغاز شده است و آن دورانی که ما می توانستیم با تکیه بر صادرات نفت بسیاری از مشکلاتمان را حل نماییم تقریبا به نقطه ای رسیده که دیگران نمی توانیم روی آن حساب باز کنیم؛ تاریخ به ما می گوید که در سال ۵۶ ما تنها ۴درصد از کل صادراتمان غیر نفتی بوده و در سال ۷۵ به ۲۰درصد رسیده ایم و در سال گذشته موفق شدیم ۷۰درصد از مجموع صادرات کشور را به صادرات غیر نفتی اختصاص دهیم.

قائم مقام رییس سازمان توسعه و تجارت ایران افزود: در طول ادوار گذشته بازارهای ایران برای صادرات محصولات بیشتر بازارهای سنتی بوده اند؛ بازارهای عراق و افغانستان آنچنان ما را به خودشان آلوده کردند که فراموش کردیم در پیرامون ماتجارت مدرنی هم در حال شکل گیری است و مسیر طولانی نیز طی کرده است. اگر می خواهیم سهم خودمان را از بازار جهانی و مدرن بالا ببریم باید رویکرد خودمان را تغییر دهیم.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: نگاه سازمان صنعت، معدن و تجارت نگاهی حمایتی است زیرا با شرایط موجود بخش اقتصادی ما متحمل هزینه هایی است که دیگران در آن سهیم هستند؛ این بازار از حساسیت بالایی برخوردار است تا جایی که صحبت های یک سیاست مدار می تواند بازار یک تاجر را خراب نماید و این یکی از مشکلاتی است که ما با آن مواجه هستیم.

مودودی با بیان اینکه نتوانسته ایم با باشگاه تجارت جهانی ارتباط مستقیم برقرار نماییم،اظهار کرد:این موضوع باعث شده تا تعرفه های ما بالا برود و دولت های جمهوری اسلامی ایران در هر مقطعی موظف هستند این هزینه های اضافه در حوزه های بخش تجاری را تامین نمایندچنانچه در طول تاریخ رشدی در حوزه تجارت و اقتصاد روی داده مدیون رقابت بوده است نه حمایت، و این بدین معنی است که حمایت های دولتی باید بسیار هدفمند و در جهت رقابت پذیر کردن تجارت و صادرات گردد.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff