افزایش 98 درصدی ترانزیت فراورده های نفتی از بندر شهید رجایی/ پهلوگیری 2هزار فروند کشتی اقیانوس پیما در هرمزگان
+ پ -
افزایش ۹۸ درصدی ترانزیت فراورده های نفتی از بندر شهید رجایی/ پهلوگیری ۲هزار فروند کشتی اقیانوس پیما در هرمزگان

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از رشد ۹۸ درصدی ترانزیت و ۱۰ درصدی صادرات محموله های نفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران طی نیمه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، ابراهیم ایدنی، مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با بیان اینکه در نیمه نخست سال جاری ۳۱ میلیون و ۳۱۶ هزار و ۸۹۹ تن کالای نفتی و غیر نفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شده است، گفت:از این میزان  ۱۹ میلیون تن مربوط به کالاهای غیرنفتی و ۱۲ میلیون تن نیز به مواد نفتی اختصاص دارد.

 

 

 

وی با اشاره به اینکه ۵۶۷ هزار و ۱۷۱ تن انواع فرآورده های نفتی از طریق این بندر به کشورهای مختلف ترانزیت شد که افزایش ۹۸ درصدی را بهمراه داشته است،افزود:در شش ماه گذشته  ۲ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۷۵۱ تن مواد نفتی به خارج از کشور صادر شد که ۱۰ درصد بیشتر از سال گذشته است.

 

 

 

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از واردات یک میلیون و ۳۰ هزار و ۱۴۳ تن انواع فرآورده های نفتی از طریق بندر خلیج فارس به داخل کشور و کابوتاژ ۷ میلیون و ۳۸۷ هزار و ۸۸۱ تن از اینگونه کالاها طی سال جاری خبر داد. اظهار کرد: میزان صادرات کالاهای غیرنفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران را ۱۰ میلیون و ۷۸۹ هزار و ۴۳۰ تن عنوان کرد.

 

 

وی یادآور شد: مواد پتروشیمی، محصولات کشاورزی، مواد معدنی و صنعتی، فلزات، سنگ آهن و صنایع دستی از جمله کالاهای غیرنفتی صادراتی است که به کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان، ترکیه، هند و تایوان صادر شده است.

 

 

 

ایدنی تصریح کرد: در شش ماه نخست سال  ۴ میلیون و ۹۶۹ هزار و ۹۸ تن  کالاهای غیر نفتی وارد بندر شهید رجایی شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۱۷ درصدی را نشان می دهد.

 

 

 

وی با بیان اینکه  از ابتدای سال جاری تاکنون، ترانشیپ ۶۱۲ هزار و ۵۹۶ تن کالای غیرنفتی نیز از طریق خطوط کشتیرانی فیدری به بنادر دیگر در راستای تبدیل بندر شهید رجایی به یک بندر کانونی، به ثبت رسید، بیان داشت:طی شش ماه اخیر، ترانزیت ۲ میلیون و۱۴۲ هزار و ۸۶۰ تن کالاهای غیرنفتی از طریق این بندر به انجام رسید.

 

 

 

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان یادآور شد: نفت کوره، مازوت، مس، گوگرد، مواد معدنی، آهن آلات، روغن خوراکی، ریل ،گندم و گندله آهن از جمله مواد نفتی و غیر نفتی است که از آسیای میانه وارد می شود و با کشتی به اروپای شرقی و جنوب شرق آسیا ترانزیت می شود .

 

 

 

وی با اشاره به پهلوگیری حدود ۲هزار فروند انواع کشتی های اقیانوس پیما در این بندر گفت: طی شش ماهه سالجاری، یک هزار و ۵۲۳ فروند شناور بزرگ بالای یکهزار تن و ۴۵۵ فروند شناور نیز زیر یکهزار تن در این بندر تردد کرده اند که تخلیه و بارگیری ۸۱۴ هزار و ۳۹۶ TEU کانتینر در پیشرفته ترین بندر کانتینری کشور به ثبت رسید.

 

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff