افزایش نرخ طلاق زودرس در خانوده های نوپای هرمزگانی/کمرنگ شدن ارزش های دینی در کمین خانواده

+ پ -
افزایش نرخ طلاق زودرس در خانوده های نوپای هرمزگانی/کمرنگ شدن ارزش های دینی در کمین خانواده

طبق آمار بهزیستی استان هرمزگان آمار طلاق در هرمزگان از سال ۸۹ رو به افزایش است که به ازای هر ده ازدواج یک طلاق در استان صورت می گیرداین در حالی است که در میانگین کشوری به ازای هر ۱۲ ازدواج یک طلاق ثبت می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ طلاق و ازدواج هایی که به جدایی منتهی می شود از مهم ترین مشکلات اجتماعی جامعه است که نشان از آسیب بزرگ اجتماعی و زنگ خطری برای جامعه است.

در جوامع امروزی با گسترش نقش صنعت در زندگی مردم سبک زندگی بدون آگاهی و بصیرت، زندگی همراه با چشم و همچشمی، تشدید احساسات منفی، اعتیاد ، خشونت، خیانت، ناسازگاری و عدم تفاهم، فقدان ارتباط و  غیره از جمله مواردی است  که در سایه فراموشی اصول اعتقادی و مبانی دینی   در خانواده منجر به طلاق می شود.

استان ساحلی هرمزگان با پذیرش جمعیت بالایی از نیروی انسانی جوان و افراد جویای کار در مقایسه به سایر استان های کشور در هرمی جوان است که از سوی شاهد رخ داد طلاق در ازدواج هایی با طول عمر کمتر از یک سال هستیم.

طبق آمار بهزیستی استان هرمزگان  آمار طلاق در هرمزگان از سال ۸۹ رو به افزایش است و در آخرین آمار و تحقیقات سال ۹۴  به ازای هر ده ازدواج یک طلاق در استان صورت می گیرداین در حالی است که در میانگین کشوری به ازای هر ۱۲ ازدواج یک طلاق ثبت می شود.

اعتیاد ، بیکاری، دخالت های خانواده و ازدواج در سنین پایین از جمله مشکلاتی است که منجر به افزایش آمار طلاق در استان می شود و دلیل عمده طلاق در استان هرمزگان فقر مهارت ارتباط  و اجتماعی  بین زوجین است.

بیشترین درصد آمار طلاق هرمزگان در پنج سال اول زندگی مشترک رخ می دهد لذا سال های نخست زندگی اهمیت بالایی در پایداری زندگی زوجین دارد که زنگ خطری برای جامعه جوان است.

الگوی اسلامی نقش مهمی در تحکیم بنیان خانواده و کاهش نرخ طلاق در جامعه دارد که می توان با اشاعه  اصول ارزشی و اسلامی و ترویج زندگی ائمه معصومین در زندگی آرام را برای خانواده ها به ارمغان آورد.

ارائه اطلاعات و آموزش های مهارت  زندگی  قبل از ازدواج نیز نقش بسزایی  در کاهش آمار طلاق و آسیب های ناشی از آن دارد که این امر همت مسئولان را بیش از پیش می طلبد.

فاطمه حامی زاده کارشناس حوزه زنان و خانواده گفت :در خانواده هایی که تماشای برنامه های ماهواره جزء ثابت زندگی شان است و در این خانواده ها روابط زن و شوهر ، به مرور رو به ضعف و سردی می گراید زیرا که زن و مرد به دلیل وابسته شدن به برنامه های ماهواره ، زمانی را که صرف باهم بودن می کردند را به این شبکه اختصاص می دهند .

وی ادامه داد: اگر در خانواده  همسران مراقبت از نیازهای عاطفی و ظرفیت های عاطفی به خوبی صورت نگیرد و زن و مرد از یکدیگر راضی نشود ، بتدریج ارزش و اعتبارشان محبوبیت شان را برای شریک زندگی خود از دست می دهند به همین دلیل از دیدن یکدیگر خوشحال نمی شوند و با شوق در انتظار با هم بودن نیستند .

حامی زاده اظهار کرد: غرب با استفاده از رسانه جمعی تلویزیون و ماهواره و انواع شبکه های اجتماعی و اینترنت با اتخاذ سیاستهای مخرب و ویرانگر برای از بین بردن عواطف و روابط انسانی و به طبع آن نابودی کانون خانواده و کشاندن انسان به سمت زندگی فردی قدم نهاده است پس ما نباید در زمین آنها بازی کنیم و تهدیدی برای خانواده خود به وجود بیاوریم و آگاه تر به مسایل نگاه کنیم وتا هر روز شاهد مشکلات و نابسامانی های اجتماعی حاصل از قحطی عواطف انسانی درجامعه خود هستیم .

آمنه غلامزاده ، کارشناس خانواده با اشاره به سلامت روابط خانوادگی تصریح کرد: کانون خانواده ای که بزم محبت و مودت است ، اکسیر آرامش بخشی و اضطراب پیرایی را برای هر زن و مرد در پی خواهد داشت و هر یک را برای انجام بهینه ی فعالیت هایشان مهیا می کند .

این کارشناس خانواده با بیان اینکه زوجین از سردی روابط در خانواده رنج می برند، اظهار داشت:  باید رعایت حریم ها و پایبندی به شریعت و اخلاق دینی در مشارکت بانوان و فعالیت های بیرونیشان مورد توجه قرار گیرد وگرنه حضور زنان بدون رعایت ضوابط اخلاقی و دینی و همراه با جلوه گری و خود نمایی حتی اگر به خیانت نینجامد، سبب سردی روابط زوجین و یا فروپاشی آن خواهد شد .

غلامزاده با اشاره به سیره ی بانوی یگانه گیتی حضرت فاطمه سلام الله علیها اذعان داشت: در سیره ی بانوی یگانه گیتی ، جلب رضایت و خشنودی همسر ، اوج ادب و همراهی با شوهر ، کمال ایثار و از خود گذشتگی ، تجهیز روحی و روانی همسر و همچنین آسوده سازی خاطر همسر در عرصه تهذیب و پرورش فرزندان ، رعایت حال همسر و تحمل کمبودهای مادی زندگی و کمک به استقلال اقتصادی خانواده به وفور دیده می شود .

انتهای پیام/م

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff