تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
اجتماعی
کد خبر : 383794
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش:

افزایش مشارکت مردمی زمینه ساز کاهش آسیب های اجتماعی است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش گفت: توسعه مشارکت های مردمی می تواند با تبدیل برخوردهای خشونت آمیز را به حرکت های نرم در پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر امنیت و آرامش را به جامعه هدیه کند.

افزایش مشارکت مردمی زمینه ساز کاهش آسیب های اجتماعی است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، محمدحسن جهان دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش در نخستین نشست کمیته توسعه مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد در در دفتر این شورا برگزار شد با اشاره به اینکه امنیت امروز جامعه ایران اسلامی مرهون تلاش های فرزندان این آب و خاک است که جان ارزشمند و گرانقدر خود را در راه پایداری امنیت تقدیم انقلاب، نظام و آرامش ایران اسلامی کردند گفت: با مراجعه به تاریخ انقلاب اسلامی می بینیم که مشارکت مردم در روزهای مبارزه با رژیم منحوس پهلوی فرار شاه خائن در ۲۶ دی ماه را در پی داشت و بستر ساز پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ۵۷ شد.

وی در رابطه با اهمیت تشکیل کمیته مشارکت های مردمی با توجه به شعار جزیره پاک و عاری از مواد مخدر افزود: توسعه مشارکت های مردم می تواند برخوردهای خشونت آمیز در مقابله با اعتیاد و مواد مخدر را به حرکت های نرم و هوشمندانه تبدیل کند و با آرامش و امنیت زمینه همه گیر شدن پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر را در جامعه بوجود آورد.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه در پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر ۲۰ سال عقب هستیم افزود: اگر مشارکت های مردمی پر رنگ شود آسیب ها کم خواهد شد و اگر کوتاهی کنیم بی تردید دشمن وارد میدان خواهد شد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش ادامه داد: دشمن هیچوقت از سود بادآوره ای که از فروش مواد مخدر نصیب وی می شود دست برنخواهد داشت.

وی با بیان اینکه سوداگران مرگ در هر گوشه و کنار جامعه مانند پارک ها، مدارس، دانشگاه ها، ورزشگاه و مانند آن کمین کرده اند تشریح کرد: یکی از مهمترین وظایف کمیته مشارکت درگیر کردن تمام نهادهای دولتی و مردمی در پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر است زیرا این حرکت مردمی است. مردم یکدیگر را درک می کنند و می توانند به اسیب دیدگان یاری کرده و از آسیب دیدن دیگران جلوگیری کنند و اگر این حرکت با موفقیت انجام شود جامعه ای پاک و خوشبخت خواهیم داشت.

جهان با تاکید بر اینکه بی تفاوت گذر کردن از کنار مسائلی که به جامعه و جوانان برمی گردد که بالاترین سرمایه های هر جامعه ای هستند آن ها را از دست خواهیم داد بیان کرد: باید علل روی آوردن جوانان به مواد مخدر در توسط خانواده ها و کارشناسان ریشه یابی شده و راهکارهای اجرایی در این خصوص مطرح شود.

وی با اشاره به اینکه در کیش معتاد خیابانی نداریم و این برای جزیره کیش افتخار محسوب می شود تاکید کرد: کمیته مشارکت های مردمی می تواند در مساجد، محلات وامکان عمومی موفقیت های بسیاری کسب کند.

این مقام مسئول در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش با تقدیر از جمعیت هلال احمر، نیروی انتظامی، بسیج و دیگر نهادهای دولتی و مردمی در مشارکت با شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر افزود: حلقه های صالحین بسیج دارای ظرفیت بالایی است و می تواند در میان گروه های مختلف مردم با آموزش و آگاه سازی مردم قدم های موثر و مثبتی در این مسیر بردارد.

محسن آسوبار، رئیس کمیته توسعه مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش نیز در این نشست با بیان اینکه تعریف ماده مخدر امروزه تغییر یافته است افزود: هر ماده ای که موجب شادی بیش از حد شده و روحیه شخص را به شکل غیرطبیعی افزایش داده و به صورت مقطعی موجب فراموشی غم و غصه افراد شود ماده مخدر نامیده می شود.

وی به تغییر رویکرد در مصرف مواد مخدر میان جوانان اشاره کرد و افزود: در گذشته بیشتر مواد مخدر سنتی مانند تریاک وحشیش مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه بسیاری از مواد مخدر صنعتی که گاه در ترکیب با یکدیگر تبدیل به مواد بسیار خطرزا شده اند مورد استفاده قرار می گیرد.

آسوبار با بیان اینکه برخی مواد مخدر در جامعه به شکل های مختلف در اختیار جوانان قرار می گیرد که کارکرد آن به اشتباه بیان می شود اظهار کرد: برخی مواد مخدر در آرایشگاه ها و باشگاه های ورزشی، دانشگاه ها و مدارس با نام های مختلف و کارکردهای زیبایی، افزایش قدرت، تناسب اندام و توان بیدار ماندن برای درس خواندن میان افراد عرضه می شود که در اصل موجب اعتیاد شده و مصرف کنندگان در بسیاری موارد از اصل موضوع آگاهی ندارند.

وی ادامه داد: یکی از خطرناکترین این مواد که حتی یک بار مصرف آن موجب اختلال درعملکرد مغز می شود « گل» نام دارد و فرد با یکبار مصرف گرفتار آن می شود.

رئیس کمیته مشارکت های مردمی مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: امروز بیشترین گرایش به مواد مخدر از سوی جوانان ۱۲ تا ۱۸ سال دیده می شود که جامعه هدف ما برای پیشگیری از اعتیاد همین افراد هستند که در سن بلوغ بوده و نیاز به حمایت از سوی خانواده و جامعه دارند.

وی با بیان اینکه هلال احمر سازمانی مردم نهاد و غیر دولتی است ابراز کرد: این سازمان مشروعیت خود را از مردم می گیرد و چون پشتوانه مردمی دارد مورد اعتماد مردم نیز هست.

آسوبار با اشاره به فعالیت های هلال احمر در امر پیشگیری از گرایش به مواد مخدر افزود: برخی وظایف هلال احمر در راستای مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از گرایش به آن ذاتی است و فعالیت های بسیاری مانند محله بدون دخانیات، آموزش و شناخت چگونگی پیشگیری از مواد مخدر در مدارس و محلات توسط این مرکز انجام می شود.

آمادگی نیروی انتظامی در عرصه های پیشگیری و مبارزه

سروان مظاهر جمالی به عنوان نماینده نیروی انتظامی در این نشست بر اهتمام نیروی انتظامی در مبارزه با مواد مخدر و سوداگران مرگ اظهار کرد: نیروی انتظامی همواره آمادگی دارد تا در همه عرصه های پیشگیری و مبارزه با موادمخدر در کیش با دیگر نهادها و ارگان های مردمی و دولتی همگام و همراه باشد.

وی افزود: سوداگران مرگ با دو هدف کسب سودهای کلان و بادآورده و مشغول کردن افکار جوانان به مواد مخدر و دورشدن آن ها از فعالیت های موثر و مفید اجتماعی اقدام به تولید، توزیع و فروش مواد مخدر در سطح جامعه به خصوص نسل جوان می کنند.

چالش های قانونی مبارزه با مواد مخدر

عباس زمانی به عنوان نماینده نیروی بسیج در این کمیته اشاره کرد: تهاجم فرهنگی و درآمدزایی از مهمترین مباحثی است که در مواد مخدر توسط عوامل تولید، توزیع و فروش مورد توجه است.

وی تاکید کرد: مصرف مواد مخدر در میان جوانان موجب گرایش آنان به بی مسئولیتی شده و موجب فلج شدن جامعه می شود.

زمانی ادامه داد: بسیج با آموزش خانواده ها و جوانان در سنین مختلف تحت عناوین بسیج محلات، بازار، اساتید، دانشجویی، دانش آموزی  اقدام به آگاه سازی می کند.

وی دیگر ماموریت بسیج را مبارزه با سوداگران مرگ خواند و افزود: در راستای آموزش باید با تفکیک افراد با توجه به سطح تحصیلی، خانوادگی و شغلی اقدام به آموزش کرد.

زمانی به چالش های قانونی در بحث مواد مخدر اشاره کرد و افزود: در بسیاری از موارد برای برخی از مواد مخدر مجازات قانونی تعیین نشده که باید با نگرشی مناسب در چارچوب های قانونی به این نکات نیز توجه شود.

توجه به مکان های عمومی و نظارت بر این اماکن توسط ارگان های نظارتی، تغییر سبک زندگی و رفتار صحیح و ارتباط موثر میان اعضاء خانواده، کاهش فرصت های دسترسی به مواد مخدر توسط مصرف کنندگان، برگزاری کارگاه های آموزش مربی، استفاده از ظرفیت های بسیج، دوری از باورهای غلط در رابطه با کارکرد مواد مخدر، تولید برنامه های آموزشی در صدا و سیما، برگزاری تفریحات سالم میان افراد خانواده و تفریحات عمومی در جامعه، تغییر سبک آموزش و استفاده از روش های خلاقانه از جمله پیشنهادهای مطرح شده توسط حاضران در این نشست بود.

کمیته توسعه مشارکت های مردمی  و سازمان های مردم نهاد با هدف ارائه پیشنهادسیاست های مربوط به ظرفیت سازی و توسعه مشکرات های مردمی با رویکرد و نگاه اعتقادی- جهادی و عملی نخستین جلسه خود را با حضور نمایندگانی ازهلال احمر کیش، نیروی انتظامی، بسیج، صدا وسیمای مرکز کیش، مرکز توسعه سلامت، بیمارستان، بهزیستی و رسانه برگزار کرد.

در این نشست کلیپی از شهدای مبارزه با مواد مخدر و « نه» گفتن به سیگار پخش و احکام اعضاء کمیته به آنان اهدا شد.

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=383794
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,485 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی