افزایش غیر متعارف حامل های انرژی، لنج های باری و کامیون های صادراتی جاسک را زمین‌گیر کرد
+ پ -
افزایش غیر متعارف حامل های انرژی، لنج های باری و کامیون های صادراتی جاسک را زمین‌گیر کرد

اقدام بی تدبیرانه دولت تدبیر و امید در پی افزایش ناگهانی قیمت سوخت باعث زمین‌گیر شدن فعالیت لنجداران و ۳۰ کامیون حامل میوه و تره بار صادراتی در شهرستان جاسک شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مکران نیوز،این روزها با افزایش قیمت گازوئیل به نرخ ۱۵ هزار ریال اوضاع تمامی بخش ها از جمله بخش های حمل ونقل به هم ریخته و بسیاری از این صنف خواستار افزایش نرخ های خود هستند، بخش دریایی  مانند سایر بخش‌ها از قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها تأثیرپذیر است، اما در مدت کوتاهی که از افزایش غیر منتظره قیمت گازوئیل می‌گذرد، لنجدارانی که با صادرات کالا ارتزاق میکنند، بیشترین تأثیر را از هدفمندی یارانه‌ها به‌خصوص یارانه سوخت پذیرفتند به‌گونه‌ای که نرخ سوخت شناورها با افزایش  ۳۰۰ درصدی روبرو شد.

به دلیل عدم افزایش نرخ خدمات حمل‌ونقلی لنجداران جاسکی  از پذیرفتن بار جهت صادرات امتناع بورزند چرا که کرایه حمل رقابتی و براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود بنابراین آنها چشم انتظار اقدام مسئولین هستند تا این وضعیت بغرنج را با تصمیم عاقلانه ای به سرانجام برسانند.

افزایش یکباره ۳ برابری قیمت گازوئیل باعث شده  که اکثر بخش ها از جمله بخش‌های حمل ونقل دریایی، مدعی افزایش قیمت شوند به طوری که در همین روزها  به دلیل بالا رفتن قیمت سوخت و ثابت بودن  کرایه  حمل و نقل ، لنجداران بارگیری نمی کنند  و ۳۰ کامیون حامل میوه، سبزیجات و صیفی جات درجاسک که قرار بود به کشور عمان  صادر شود روی زمین مانده و در حال خراب شدن است.

یکی از لنجداران جاسکی با ابراز گلایه از مسئولین اظهار داشت:با توجه به رقابت شدید در بازارهای هدف که یکی از شاخصه های اصلی برای نفوذ به بازار استفاده می شود بایستی هزینه های تمام شده ما برای صادر کردن اقلام کاهش یابد تا توانایی رقابتمان بالا رود و کاهش هزینه ها با همیاری و همکاری تمامی دستگاه های دولتی و غیردولتی مرتبط امکان پذیر است.

حسین بخش ارجمند با اشاره از دیر زمانی است که در امر حمل و نقل کالاهای صادراتی و وارداتی  نقش به سزایی داشته و همینطور در حال حاضر قریب به۱۵فروند لنج جاسکی و با ظرفیت اشتغال مستقیم بیش از۱۲۰نفر به امر جابه جایی محموله های صاداتی و وارداتی مشغول هستند خاطرنشان کرد:این افزایش غیر متعارف و ناگهانی باعث سردرگمیمان شده زیرا مابر اساس قراردادهای منعقد شده با تجار خارجی نسبت به تامین نیازهای آنها در چارچوب قیمت توافقی تعهداتی داریم و این موضوع باعث افزایش قیمت صادراتی و حتی با توجه به رقابت شدید بازارهای بین المللی موجب بی اعتباری صادرکنندگان نیز خواهد شد.

وی ادامه می دهد:افزایش چند برابری قیمت گازوئیل موجب روی کار آمدن رقبا و قبضه کردن بازار صادراتی ما می شود به طوری که بازاری که سالها برای به دست آوردن آن وقت و هزینه صرف شده یک شبه از دست می رود.

عیسی قادری، یکی دیگر از لنجداران و صادرکنندگان جاسکی یادآور شد:قبل از افزایش قیمت گازوئیل،به ازای صادرات هر  ۱۴ کامیون هندوانه به کشور عمان ،مبلغ ۹ میلیون تومان عایدی ما بود که ۳۹۳۳۰۰۰تومان هزینه سوخت لنج از درآمد ما کم میشد ؛اما با ابلاغ نرخهای اعلامی جدید فقط هزینه سوخت  لنج به مقصد مذکور ۱۱۰۴۰۰۰۰ تومان میشود که مبلغ ۲میلیون تومان از کرایه بار  بیشتر است و با این تفاسیر علاوه بر اینکه هیچ منفعتی ندارد  دو میلیون بیشتر هم باید بپردازیم که میطلبد مسولین تصمیم گیرنده در این خصوص چاره اندیشی کنند.
براساس این گزارش با توجه به اینکه نیاز کشور به توسعه صادرات محصولات غیرنفتی با یک نگاه فرابخشی تأمین می شود می بایست ضمن پرهیز از بخشی نگری با تلاش و جدیت وافر نسبت به رفع موانع سر راه صادرات گام برداریم. و امید است مسئولین مربوطه برای برطرف نمودن مشکلات لنجداران اقدام  جدی انجام دهند.

لازم بذکر میباشد برهمین اساس، با مصوبه هیات وزیران و با هدف یکسان‌سازی قیمت حامل‌های انرژی و حذف سهمیه‌بندی فعلی و تعدیل قیمت برخی فرآورده‌های نفتی، ‌ از ساعت ۲۴ روز سه شنبه پنجم خرداد ماه سال جاری، نرخ فرآورده‌های نفتی به شرح جدول ذیل تعیین و اعلام گردید:

بنزین

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff