تبلیغات تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 76385
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

افزایش صادرات تجهیزات صنعت برق به خارج از کشور

وزیر نیرو با بیان اینکه با مراودات بین‌المللی و صادرات تجهیزات برقی، طلب انباشته‌ای از کشورها نداریم، گفت: بدهی پیمانکاران نیز از محل واگذاری‌های وزارت نیرو به ترتیب طرح‌ها، پرداخت می‌شود. به گزارش هرمز به نقل از فارس، حمید چیت‌چیان دوشنبه شب در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو صداوسیما در ارائه گزارشی از عملکرد وزارت […]

افزایش صادرات تجهیزات صنعت برق به خارج از کشور

وزیر نیرو با بیان اینکه با مراودات بین‌المللی و صادرات تجهیزات برقی، طلب انباشته‌ای از کشورها نداریم، گفت: بدهی پیمانکاران نیز از محل واگذاری‌های وزارت نیرو به ترتیب طرح‌ها، پرداخت می‌شود.

به گزارش هرمز به نقل از فارس، حمید چیت‌چیان دوشنبه شب در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو صداوسیما در ارائه گزارشی از عملکرد وزارت نیرو به سؤالاتی درباره وضعیت آب و صنعت برق پاسخ داد.

چیت‌چیان با بیان اینکه طبیعتاً ۱۰۰ روز اول بیشتر به سازماندهی و برنامه‌ریزی گذراندیم، اظهار داشت:‌در این مدت فعالیت‌هایی را آغاز کردیم.

وی ادامه داد: خدمات آب و برق از جمله موارد هستند که باید به طور مستمر به مردم ارائه شود؛ آب‌های مشترک یکی از دغدغه‌های وزارت نیرو طی چهار ماه گذشته بوده که در لایحه بودجه ۹۳ نیز این موضوع گنجانده شده است.

وی با اشاره به اینکه کارگروهی پس از روی کار‌آمدن دولت برای تدوین بودجه ۹۳ تدوین شد، گفت: با توجه به مجموعه شرایط اقتصادی کشور اعتبارات آب با همکاران صنعت آب به خوبی تخصیص داده خواهد شد.

چیت‌چیان تأکید کرد:‌ در لایحه بودجه سال ۹۳ کل کشور بند مستقلی مربوط به توسعه مجتمع‌های آب روستایی برای مردم جزو اولویت‌ها قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از نیروی این وزارتخانه در دریاچه ارومیه و سایر تالاب‌های کشور متمرکز شد، گفت: برداشت بی‌رویه و روال اشتباه مصرف موجب خشکسالی‌ها و مشکلاتی برای تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور شده است.

چیت‌چیان با تأکید براینکه انتقال آب از حوض‌های مجاور به دریاچه ارومیه را در دستور کار قرار دادیم، گفت: انتقال آب از خزر و ارس به دریاچه ارومیه نیز در حال بررسی است.

وزیر نیرو تأکید کرد:‌ مطالعاتی را نیز راجع‌به جاده میان‌گذری که در دریاچه ایجاد شده و اثرات رسوب‌گذاری و زیست‌محیطی خاصی داشته است انجام دادیم.

وی افزود:‌ در حوزه دریاچه ارومیه اقدامات جدی برای مصرف آب انجام داده‌ایم و در این باره باید گفت بیش از ۹۲ درصد منابع آب این منطقه به کشاورزی اختصاص یافته است که متأسفانه به روش‌های سنتی و راندمان پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چیت‌چیان با بیان اینکه در موضوع آب فقط دریاچه ارومیه مشکل ندارد، تصریح کرد: مسئله مدیریت مصرف آب کاری نیست که در کوتاه‌مدت اقدامات وسیعی روی آن انجام شود.

وی همچنین به تشکیل شورای آب در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت:‌ هفته آینده نیز جلسه‌ای با حضور اعضا برگزار خواهد شد؛ در این باره کارون، زاینده‌رود و دریاچه ارومیه محور اصلی این جلسه خواهد بود تا تصمیمات خوبی در این باره اتخاذ شود.

وزیر نیرو گفت:‌ زون‌بندی شبکه آب شهری در برخی شهرهای بزرگ انجام شده است و امیدواریم این مهم در آینده‌ای نزدیک توسعه یابد.

چیت‌چیان از کمک بخش خصوصی برای توسعه طرح‌ها و پروژه‌های وزارت نیرو خبر داد و افزود: با کمک بخش خصوصی تلاش می‌کنیم شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب در شهرهای مختلف انجام شود؛ علاوه بر این اقدام وسیعی برای اینکه از آب‌ شیرین‌کن‌ها استفاد کنیم و برای تأمین آب مورد نیاز صنایع اقدام شود، در حال انجام است.

وی تصریح کرد: وزارت نیرو اعتباراتی را تخصیص داده که با شرکت‌های خصوصی با هدف شیرین‌ کردن آب و خریداری از آنان، وارد همکاری شود.

وزیر نیرو در ادامه گزارش عملکرد ۱۰۰ روز وزارتخانه متبوعش تأکید کرد:‌تاکنون در کشور سیستم‌های دفع فاضلاب به صورت سیستم‌های بزرگ تعبیه شده است که با توجه به ایده‌های موفق در دنیا دیگر نیازی به احداث شبکه‌های بزرگ نیست چون هزینه‌بر خواهد بود.

وی ادامه داد: در این باره برای هر محله، شهرک و یا شهرهای کوچک تصفیه‌خانه‌های متناسب با آن احداث و آب جمع‌آوری و از آن استفاده شود.

چیت‌چیان تأکید کرد: در محدوده‌های مسکن مهر هر کدام از مجموعه تصفیه فاضلاب را مستقر خواهیم کرد.

*گزارش وزیر نیرو از وضعیت خوب صنایع برق و صادرات تجهیزات برقی

وزیر نیرو با بیان اینکه صنعت برق کشور در وضعیت مطلوبی قرار دارد، تأکید کرد: با حمایت از بخش خصوصی، بنا داریم تا پروژه‌ها و طرح‌های خود را عملیاتی کنیم؛ دراین باره نیز اقدامات خوبی انجام شده است.

وی تصریح کرد: حمایت از نیروگاه‌های خورشیدی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از دیگر اولویت‌های وزارت نیرو طی ۴ ماه گذشته بوده و با جدیت و تلاش همکارانم، ظرفیت‌های جدیدی را به سیستم برقی کشور اضافه خواهیم کرد.

چیت‌چیان ادامه داد: بخشنامه‌ای را ابلاغ کردیم که مطابق آن شرکت‌های خصوصی با تولید برق، هر کیلووات را ۷۳ تومان بفروشند و اگر راندمان بالای ۴۰ درصد داشته باشند، یک چهارم قیمت واحد سوخت مصرفی نیز به نیروگاه‌ها پرداخت خواهد شد.

وزیر نیرو گفت: از محل انرژی‌های تجدیدپذیر با شرکت‌ها برای تولید ۶۰۰ مگاوات برق از محل انرژی باد و ۳۰۰ مگاوات از محل انرژی‌های خورشیدی برنامه‌ریزی و قراردادهای منعقد شده است.

وی درباره افزایش نرخ انشعاب برق توضیح داد: افزایش نرخی صورت نگرفته و تنها هزینه‌های پراکنده به صورت کامل متمرکز و از مشترکین دریافت می‌شود.

چیت‌چیان گفت: در روستاها ۳۲۷ هزار تومان، شهرها ۸۵۷ هزار تومان و در کلانشهرها یک میلیون و ۲۸۲ هزار تومان بابت هر انشعاب برق، هزینه دریافت می‌شود.

وزیر نیرو درباره بدهی این وزارتخانه به پیمانکاران برق تأکید کرد: طبق مقررات در بودجه سالانه این وزارتخانه از محل اوراق مشارکت که منتشر می‌کند بدهی پیمانکاران خود را خواهد داد اما با توجه به افزایش میزان بدهی‌ها با هدف پرداخت معوقات به پیمانکاران، برخی نیروگاه‌های بزرگ را واگذار خواهیم کرد تا از منابع آن بدهی‌ها به طور کامل پرداخت شود.

چیت‌چیان افزود: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی نیز دستگاه‌ها و مجموعه‌های زیر نظر خود را براساس اولویت و دستورالعمل واگذار خواهیم کرد.

وی گفت: در گروه اول که باید صد درصد شرکت‌ها واگذار شود، بخش خصوصی به طور کامل وارد شده و تمام این شرکت‌ها واگذار شده‌اند؛ در گروه دوم باید ۸۰ درصد از سهام شرکت‌های دولتی واگذار و مابقی در تملک دولت باقی بماند که در این زمینه اقداماتی در دست اجرا است.

چیت‌چیان با بیان اینکه در گروه سوم شرکت‌های زیر نظر وزارت نیرو واگذار نخواهد شد، گفت: این دسته از شرکـت‌ها از جمله آب منطقه‌ای و برق منطقه‌ای هستند که واگذار نخواهند شد.

وزیر نیرو درباره مذاکرات میان کشورهای مختلف درباره صادرات تجهیزات برقی و وصول مطالبات کشورمان تأکید کرد: به صورت متداول مذاکراتی داریم که صدور خدمات فنی مهندسی و تجهیزات برقی از جمله آنها است.

وی تأکید کرد: روزمره با کشورهای مختلفی مراودات تجاری داریم و صادرات تجهیزات مربوط به صنعت برق توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و مطالبات انباشته‌ای از کشورها نداریم.

چیت‌چیان گفت: تسویه‌ حساب‌ها با شرکت‌های مختلف به طور مستمر انجام می‌شود و روابط خوب و متعادلی با کشورهای مختلف ایجاد کرده‌ایم که تاکنون مثمرثمر واقع شده است.

وزیر نیرو درباره جزئیات قیمت حامل‌های انرژی، توضیحاتی ارائه نکرد و تنها از ارائه بسته‌‌ پیشنهادی به دولت و سازمان هدفمندی یارانه‌ها خبر داد.

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=76385
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,428 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل