افزایش دو برابری مصرف مواد مخدر در بین زنان/رشد 50 درصدی کشفیات مواد مخدر در سه ماه گذشته
+ پ -
افزایش دو برابری مصرف مواد مخدر در بین زنان/رشد ۵۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در سه ماه گذشته

دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان هرمزگان با بیان اینکه بسیاری از زنان جامعه از روی ناآگاهی جذب مصرف مواد مخدر می شوند ،گفت: در ۱۰ سال اخیر آمار مصرف مواد مخدر در زنان از ۶/۴ به ۷/۹ درصد افزایش داشته است.

فرزاد ابراهیمی، دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره به آمار اعتیاد در استان گفت:براساس اطلاعات آماری میانگین مصرف مواد مخدر در کشور ۵۶/۲ است که استان هرمزگان با میانگین ۵/۱ رتبه ۲۴ کشوری را دارا است.
وی با بیان اینکه آمار بدست آمده بر اساس اطلاعات رسمی شیوع شناسی و میزان مراجعه افراد است، اظهار کرد: برخی از افراد بنا به دلایلی از مراجعه به مراکز مربوطه خودداری می کنند لذا آمار واقعی بیشتر از اطلاعات جمع آوری شده است.
ابراهیمی با اشاره به اینکه سن مصرف مواد مخدر بین ۱۵ تا ۶۷ سال است، افزود:در سطح کشوری در سالهای اخیر نسب به سالهای گذشته سن مصرف مواد مخدر در جامعه کاهش یافته است.
وی گرایش افراد به مصرف مواد مخدر صنعتی را معضل پیش روی جامعه دانست و تصریح کرد:۲۶ درصد معتادین مواد مخدر صنعتی مصرف می کنند که باید از افزایش مصرف مواد صنعتی جلوگیری کرد.
دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان با اشاره به افزایش مصرف مواد مخدر در بین زنان عنوان کرد:بسیاری از زنان جامعه از روی ناآگاهی و برای کاهش وزن جذب مواد مخدر می شوند که در ده سال اخیر آمار مصرف در زنان از ۶/۴ به ۷/۹ درصد افزایش داشته است.
وی بیان داشت:با آگاه سازی خانواده ها و جامعه باید از گسترش مواد مخدر در جامعه پیشگیری کرد.
ابراهیمی یادآور شد: در سال جاری عمده اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر در جهت پیشگیری هزینه می شود اما اعتبارات دولتی کافی نیست و سمن ها،ان جی او ،خیرین،رسانه و غیره برای آگاه سازی جامعه از مضرات مصرف مواد مخدر بسیج شوند .
وی اظهار کرد:در استان هرمزگان یک مرکز دولتی ماده ۱۶ برای نگهداری و مراقبت از معتادین در روستای ایسین فعالیت دارند که در سال گذشته ۴۵۰نفر معتاد در آن بهبود یافتند.
دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان افزود:۱۱۰ مرکز ماده ۱۵ و کلینیک ترک اعتیاد در سطح استان فعالیت دارد که افراد پس از گذراندن مراحل قانونی می توانند به آنها مراجعه کنند.
وی مشکل افراد بهبود یافته را اشتغال و عدم پذیرش از سوی خانواده ها دانست و گفت: عدم اقناع عاطفی عامل اصلی گرایش به اعتیاد است لذا افراد بهبود یافته به دلیل طرد شدن از سوی خانواده و جامعه جایگاه اجتماعی ندارند و این امر باعث می شود دوباره به چرخه اعتیاد برگردند.
ابراهیمی یادآور شد: در سال گذشته بیش از ۵۵۰ تن مواد مخدر در کشور کشف شد که استان هرمزگان جایگاه اول در کشف مواد مخدر را دارد.
وی افزود: در سه ماهه اخیر کشف مواد مخدر نسبت به مدت مشابهه در سال گذشته ۵۰درصد افزایش یافته است.
دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان هرمزگان با بیان اینکه در سال جاری سیاست کلی شورا مبارزه با خرده فروشان است، خاطر نشان کرد: در این راستا محله های آلوده شناسایی شده و اقدامات گسترده برای مقابله با آن انجام شده که می طلبد مردم برای هر چه بهتر شدن این کار مامورین ستاد را یاری کنند.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff