تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
اجتماعی
کد خبر : 450639
تاریخ انتشار:یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۴۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
رئیس مرکز توسعه سلامت کیش خبرداد

افزایش تعداد زنان مبتلا به ویروس HIV/ آموزش و آگاه سازی جامعه اولویت پیشگیری از شیوع ویروس ایدز

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش از افزایش تعداد مبتلایان زن به ویروس ایدز در جامعه خبرداد و افزود: اگاه سازی و اطلاع رسانی اولویت اصلی در پیشگیری و کنترل این بیماری است.

افزایش تعداد زنان مبتلا به ویروس HIV/ آموزش و آگاه سازی جامعه اولویت پیشگیری از شیوع ویروس ایدز

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، همزمان با روز جهانی ایدز دکتر محمدرضا رضانیا رئیس مرکز توسعه سلامت کیش در نشست خبری که به همین مناسبت در مرکز توسعه سلامت کیش برگزار شد با اشاره به اهمیت شناخت بیماری ایدز توسط آحاد افراد جامعه اظهار کرد: با توجه به اهمیت بیماری ایدز و گسترش ویروس HIV در جهان سازمان جهانی بهداشت با هدف آگاه سازی واطلاع رسانی نحوه  پیشگیری، ابتلاء، کنترل و درمان بیماری ایدز در جامعه اول دسامبر مصادف با ۱۰ آذر ماه را روز جهانی ایدز و هشتم تا چهاردهم آذر را به عنوان هفته اطلاع رسانی و آشنایی بیشتر جامعه با این بیماری نامگذاری کرده است.

وی با تاکید بر اینکه سازمان جهانی بهداشت طرح ۹۰۹۰۹۰ را با هدف دست یابی به این طرح تا سال ۲۰۲۰ طراحی کرده است تشریح کرد: منظور از این طرح این است که تا سال ۲۰۲۰ حدود ۹۰ درصد از افراد آلوده به ویروس HIV شناسایی شده و از میزان افراد شناسایی شده در حدود ۹۰ درصد تحت  درمان و مراقبت فعال قرار بگیرند و از این تعداد نیز  به میزان ۹۰ درصد سطح تکثیر ویروس در بدن آن ها به حدی کاهش یابد که دیگر فعال نبوده و انتقال پذیری به دیگران به حداقل برسد.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش با اشاره به اینکه بیماری ایدز نوعی نقص سیستم ایمنی اکتسابی در بدن انسان است افزود: این بیماری برای نخستین بار در سال ۱۹۸۱ شناسایی شد و تا به امروز ۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در دنیا به ویروس این بیماری آلوده شده اند.

وی با اشاره به مرگ یک میلیون مبتلا به ایدز در سال گذشته در جهان تعداد ابتلا به این بیماری در سال گذشته را یک میلیون ۸۰۰ بیمار جدید عنوان کرد و افزود: مطالعات بسیاری در جهان در راستای کشف دارو و واکسن بیماری ایدز شده  اما هنوز هم درمان قطعی برای آن یافت نشده است.

رضانیا با بیان اینکه در ایران نیز بالغ بر ۳۶ هزار مبتلا به ایدز شناسایی شده اند تصریح کرد: اگر چه احتمال می رود تعداد مبتلایان بیش از این و در حدود یکصد هزار نفر باشد که همچنان شناسایی نشده اند.

وی تاکید کرد: سازمان جهانی بهداست مصمم است تا سال ۲۰۳۰ شیوع بیماری ایدز را کنترل کند.

وی درادامه با بیان اینکه تاکنون داروهای متعدد با خاصیت ضد ویروسی  برای کنترل این بیماری تهیه شده  است، افزود:  این داروها می توانند بیماری ایدز را کنترل کنند تا افراد یک زندگی عادی داشته باشند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بیماری ایدز در فاز اول به صورت ویروس HIV مثبت در بدن فرد مبتلا وارد شده و گاه تا مدت ها نیز پنهان می ماند،بیان کرد: این ویروس در فاز دوم با اختلال سیستم ایمنی بدن فرد مبتلا خود را نشان می دهد و در صورتی که فرد به موقع شناسایی شده و از بیماری خود آگاه شود می توان با استفاده از داروها بیماری را کنترل کرده و از ورود به فاز دوم جلوگیری کرد یا بیماری را کنترل کرد تا فرد مبتلا زندگی طولانی تری داشته باشد.

وی تصریح کرد: با شناسایی افراد مبتلا به ویروس ایدز به ویژه مادران باردار می توان از ابتلاء جنین به ویروس جلوگیری کرد.

رضانیا با تاکید بر اینکه تشخیص به موقع بیماری از گسترش وشیوع آن جلوگیری می کند، استفاده از خون و فرآورده های خونی آلوده، استفاده مشترک از سرنگ آلوده، تماس جنسی محافظت نشده و انتقال از مادر آلوده به جنین را مهمترین راه های انتقال ویروس ایدز عنوان کرد و افزود: افزایش انتقال ویروس از مادر باردار به جنین و تماس های جنسی محافظت نشده در سال های اخیر نگرانی هایی را به وجود آورده است.

وی ادامه داد: متاسفانه علاوه بر افزایش میزان بانوان مبتلا به ویروس ایدز در سال های اخیر، سن ابتلا به ایدز نیز کاهش یافته است و این مسئله می تواند زنگ خطری برای مسئولان باشد.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش با اشاره به برخی سیاه نمایی ها در جامعه نسبت به افراد مبتلا که موجب پنهان نگاه داشته شدن ابتلا به بیماری از سوی آنان می شود اظهار کرد: ابتلا به بیماری تنها از راه تماس های جنسی محافظت نشده نیست همچنان که نخستین مبتلایان کودکان هموفیلی بودند که در اثر استفاده از فرآورده های خونی آلوده خارجی گرفتار این بیماری شدند.

وی با تاکید بر اینکه ابتلا به بیماری ایدز به هیچ وجه دلیل بر فساد اخلاقی فرد مبتلا شده نیست ادامه داد: شناسایی فرد مبتلا به کنترل، درمان و پیشگیری از انتقال بیماری می کند و تمام اطلاعات فرد شناسایی شده به صورت محرمانه در مراکز مشاوره و کلینک های رفتاری محافظت می شود و تمامی هزینه های آزمایش، مشاوره و درمان این بیماران رایگان است.

رضانیا تاکید کرد: نگرش منفی و تفکر غلط در خصوص بیماری ایدز موجب می شود تا فرد مبتلا از خانواده ترد و دور شده و حس انتقام جویی نسبت به جامعه در وی تقویت شود.

وی به نقش رسانه ها در افزایش آگاه جامعه و اطلاع رسانی در خصوص بیماری ایدز اشاره کرد و افزود: این مسئله به دلیل اینکه بسیاری از افراد جامعه را درگیر کرده و در اقتصاد جامعه تاثیر گذار است به همین دلیل نیازمند همیاری وهمکاری تمامی نهادها و مسئولان است.

این مقام مسئول در توسعه سلامت کیش با اشاره به اینکه انتقال بیماری ایدز از راه استفاده از فرآورده های خونی به صفر رسیده است اظهار کرد: مصرف مواد روانگردان و الکل از مواردی است که موجب رفتار بی پروای جوانان در برقراری ارتباط های جنسی محافظت نشده می شود  و گسترش بیماری را در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به راه اندازی کلینک های مشاوره رفتاری از سال ۸۰ تاکید کرد: کسانی که کمترین شک را در ابتلا به این بیماری دارند می توانند با اطمینان کامل به این مراکز مراجعه کرده و ضمن آزمایش های سریع، مطمئن و رایگان از عدم ابتلا به بیماری آگاه شوند ضمن اینکه تمامی اطلاعات افراد در این مراکز به صورت محرمانه نگهداری می شود.

رضانیا حضور در جامعه در راستای آگاه سازی افراد را بسیار ضروری برشمرد و افزود: با توجه به اهمیت آگاه سازی جامعه از خطرات و نحوه پیشگیری، کنترل و درمان بیماری ایدز مرکز توسعه سلامت کیش اقدام به حضور در بازارها و دانشگاه ها کرده و به صورت مستقیم به برگزاری کلاس های آموزشی اقدام کرده است.

وی با تاکید بر جلب مشارکت عمومی در راستای شناسایی افراد مبتلا تصریح کرد: با توجه به کاهش سن ابتلا به بیماری به ۲۹ سال و افزایش تعداد بانوان مبتلا به ایدز مشارکت تمامی دستگاه ها و نهادهای اجتماعی و مردم بسیار ضروری است.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش خاطر نشان کرد: شناسایی افراد مبتلا به ویروس HIV علاوه بر کنترل بیماری فرد مبتلا ریسک ابتلا به بیماری در دیگر افراد جامعه را کاهش داده و از خطر گسترش و شیوع بیماری ایدز جلوگیری می کند.

جزیره کیش با بیش از ۳۷ هزار نفر جمعیت در میان آب های نیلگون خلیج فارس سالانه میزبان بیش از یک میلیون و هشتصد هزار گردشگر است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=450639
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,238 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی