افزایش بی رویه شکار حیوانات وحشی در حاجی آباد/ قوچ، بز و کل در تیررس شکارچیان غیرمجاز
+ پ -
افزایش بی رویه شکار حیوانات وحشی در حاجی آباد/ قوچ، بز و کل در تیررس شکارچیان غیرمجاز

عدم نظارت کافی و افزایش شکار بی رویه حیوانات وحشی به خصوص آهوی جبیر و آهو بره در شهرستان حاجی آباد حیات وحش استان هرمزگان را با خطر جدی مواجه کرده است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از پیارم با توجه به ظرفیتها و پتانسیلهایی که در شهرستان حاجی آباد وجود دارد یکی از شهرستانهای بکر و منحصر به فرد می باشد.
این شهرستان به دلیل تنوع آب و هوایی که زیستگاه حیوانات نادر و کمیاب است اما بی توجهی به زیستگاهای جانوری حیوانات موجود در زیستگاههای این شهرستان را در معرض خطر جدی قرار داده است.
در این زیستگاها پرندگان خزندگان وجوندگانی زیست می کردند که به دلیل خشکسالی و عدم حمایت از حیات آنها و شکار بی رویه در حال نابودی هستند.
خشکسالیهای پی در پی در این شهرستان وشکار بی رویه باعث شده که حیوانات وحشی شهرستان حاجی آباد نابود شوند.
شکارچیان و افراد سودجو حیوانات نادر و منحصر به فرد را از این زیستگاها شکار و به سایر نقط کشور منتقل کنند.
این شکارهای بی رویه وکمبود نیروی انسانی در محیط زیست به این زیستگاهای منحصر به فرد باعث شده که زیستگاهای رو به نابودی بروند.
آهوی جبیر قوچ کل بز و آهو بره که زمانی در طبیعت شهرستان با رنگ زیبا و منحصر به فرد زیبایی را به طبیعت حاجی آباد می آورد اکنون با کاهش جدی جمعیت در وضعیت نابسامانی قرار دارد.
صدای که دیگر از بوته زارها و طبیعت این شهرستان شنیده نمی شود واین گونه های نادر در حال انقراض هستند.
تیهو و دراج دیگر در بوته زارهای این شهرستان مشاهده نمی شود و شکار بی رویه صدایش را در بیشه زارهای شهرستان حاجی آباد خاموش کرده است.
از گونه های بی نظیر شهرستان حاجی آباد می توان کل بز ، قوچ و میش آهو بره تیهو دراج را نام برد و بیشتر شکار بی رویه در منطقه حفاظت شده گلزار و هماگ و مناطق آزاد، طارم و طاشکوئیه، لردگرم ،رچاه سرخ، نیتلخ و گیس کوشاه احمدی، باغات، دهستان صورت می گیرد.
این شهرستان پرندگانی مانند کبک تیهو وحیوانات منحصر به فرد دیگر وجود دارد که تداوم حسات آنها نیاز به حمایت جدی محیط زیست دارند.
از دیگر مشکلات شهرستان حاجی آباد کمبود امکانات، محیط بان و محیط بانان مجهز به سلاح های پیشرفته نیستند ولی شکارچیان سلاح پیشرفته دارند و شکار حیوانات برای امرار معاش صورت می گیرد بعضی افراد زندگی خود را از راه شکار حیوانات می گذرانند.

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff