تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

اقتصادی
کد خبر : 441330
تاریخ انتشار:شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
رئیس اداره استانداد کیش:

افزایش ایمنی جامعه با ترویج فرهنگ استاندارد / ۱۰۰ درصد واحدهای تولیدی کیش نشان استاندارد دارند

رئیس اداره استاندارد کیش گفت: ترویج استاندارد یک کارگروهی است و برای افزایش ایمنی در جامعه همه باید با مفهوم و اهمیت استاندارد آشنا شوند.

افزایش ایمنی جامعه با ترویج فرهنگ استاندارد / ۱۰۰ درصد واحدهای تولیدی کیش نشان استاندارد دارند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، سعید صومعه رئیس اداره استاندارد کیش با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ استاندارد در کیش اظهار کرد: اداره استاندارد کیش از سال ۱۳۹۳ با انعقاد تفاهم نامه ای میان سازمان ملی استاندارد و سازمان منطقه آزاد کیش تاسیس شد.

وی افزود: اداره استاندارد کیش در تمام حوزه هایی که ادراه ملی استاندارد کشور فعال است، ارائه خدمات می کند.

رئیس اداره استاندارد کیش با تاکید بر اینکه استاندارد یعنی نظم و قانون، هر کاری که طبق اصول منظم ومرتب انجام شده باشد می گویند طبق استاندارد است و مهر استاندارد دریافت می کند اضافه کرد: استاندارد باعث می شود که ما با خیال راحت، کالا و خدمات مورد نیاز خود را انتخاب کنیم و بدانیم که انتخاب ما مشکلی برای ما ایجاد نمی کند. اگر استاندارد نباشد، زندگی بسیار پرخطر و حادثه آفرین خواهد شد.

وی با بیان اینکه اجرای استاندارد به نفع تمام مردم و اقتصاد کشور است ادامه داد: پیش از حضور اداره استاندارد در کیش تنها ۱۰ درصد واحدهای تولیدی مشمول استاندارد موفق به کسب نشان استاندارد شده بودند اما در طول این سه سال ۱۰۰ درصد واحدهای تولیدی کیش موفق به کسب نشان استاندارد شده اند

رئیس اداره استاندارد کیش با تاکید بر اهمیت ترویج فرهنگ استاندارد و آشنایی مردم با این فرهنگ بیان کرد: تفاوت های محسوسی در حوزه استاندارد در طول سه سال گذشته در جزیره کیش دیده می شود و بسیاری از بخش های مهم مانند هتل ها با استقبال از مقوله استاندارد در این مسیر همراهی لازم را داشته اند.

وی با اشاره به موارد فعالیت اداره استاندارد در جزیره کیش ادامه داد: نظارت بر صادرات و واردا، نظارت بر اجرای استاندارد و آموزش ترویج فرهنگ استاندارد در جزیره کیش اجرایی می شود.

صومعه اهداف تاسیس اداره استاندارد در جزیره کیش را کوتاه شدن بروکراسی اداری، تسریع در انجام امور تجاری و کاهش هزینه های تجار دانست و افزود: تمامی موارد یاد شده پیش از تاسیس اداره استاندارد کیش در استان انجام می شده که مشمول زمان و هزینه بسیاری برای تجار و فعالین حوزه های تجارت و سرمایه گذاری می شد که امروز با ایجاد اداره استاندارد در کیش معضلات و مشکلات این مسیر برطرف شده است.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد آزمایشگاه به عنوان پیش نیاز فعالیت های اداره استاندارد بسیار مهم بود افزود: براساس نیاز گمرک ایران در حوزه هایی که ارباب رجوع بیشتری داشت سازمان منطقه آزاد کیش تجهیز آزمایشگاه را در اولویت قرار داد و با انعقاد قرارداد با بخش خصوصی در بخش های نساجی، ظروف و تعیین ماهیت فعال شد.

رئیس اداره استاندارد کیش تاکید کرد: اداره استاندارد کیش درهر سه حوزه یاد شده از مرکز تایید صلاحیت ایران گواهی ملی ایزو ۱۷۰۲۵ را دریافت کرده است.

وی با اشاره به بازرسی ثبت شده بیش از ۳۹۰ مورد از واحدهای تولیدی که ۲۱۵ مورد آن منجر به نمونه برداری و کنترل خط تولید شده است بر اینکه دریافت نشان استاندارد بسیار مهم است تاکید کرد و افزود: نگهداری این نشان که لازمه آن برگزاری دوره های آموزشی برای مدیران کنترل کیفی و کنترل واحدهای تولیدی که به طور پیوسته توسط  کارشناسان اداره استاندارد صورت گرفته است از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی اغاز کنترل کیفیت پوشاک در جزیره کیش را از دیگر فعالیت های آزمایشگاه استاندارد کیش عنوان کرد و گفت: با آغاز کنترل کیفیت پوشاک ورودی به جزیره کیش هم اکنون پوشاک عرضه شده در بازارها از کیفیت قابل قبولی برخوردار است اگر چه تا ارتقاء کامل کیفیت اجناس ارائه شده در بازارهای کیش راه باقی است.

صومعه با تاکید بر اینکه نظارت بر اجرای استاندارد در حوزه ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است و از سال ۹۴ تا پایان شهریور ۹۶ بیش از ۵۶۰ مورد گواهی ایمنی آسانسور توسط اداره استاندارد کیش صادر شده است افزود: در این حوزه که هدف اصلی آن ارتقاء ایمنی و سلامت برای تولیدات و خدمات و کنترل کیفیت محصولات تولیدی و خدمات است اداره استاندارد کیش با همکاری هتل ها از آسانسورهای هتل ها بازرسی و ایمنی آن ها را کنترل کرده است.

وی اظهار امیدواری کرد تا با همکاری دیگر ارگان ها، ادارات، برج ها، بازارها و بخش هایی که از آسانسور استفاده می کنند از ایمنی این وسیله مهم در ساختمان که به افراد خدمات داده و ایمنی آن ها با جان وسلامت مصرف کنندگان در ارتباط است اطمینان حاصل کرده و ایمنی آن ها را تضمین کنند.

این مسئول در اداره استاندارد کیش افزود: در راستای تامین ایمنی و آشنایی مسئولان واحدهای یاد شده  با اهمیت بازرسی و کنترل آسانسور که از این وسیله  استفاده می کنند اداره استاندارد اقدام به برگزاری دوره آشنایی با ایمنی آسانسور و بازرسی رایگان کرده است که امیدوارم است همکاری های لازم در این مسیر با اداره استاندارد کیش صورت گیرد.

وی با بیان اینکه مراکز تفریحی در حال احداث مانند پارک آبی از زمان آغاز تجهیزات تحت نظارت و کنترل ایمنی استاندارد کیش قرار دارد افزود: از ابتدای فعالیت تا پایان مراحل راه اندازی این پروژه تحت نظارت و کنترل بوده و مجوزهای لازم برای بهره برداری توسط اداره استاندارد برای این مجموعه صادر شده است.

صومعه آموزش و ترویج فرهنگ استاندارد را بسیار ارزشمند برشمرد و افزود: مرکز آموزش مدیران فنی و کنترل کیفیت توسط بخش خصوصی تامین شده است و دوره هایی نیز برای مسئولان و مدیران بخش های مختلف کنترل فنی و کیفی بخش های مختلف تولیدی و خدماتی برگزار شده است.

وی تصریح کرد: آموزش و ترویج فرهنگ استاندارد کاری گروهی است و برای برگزاری دوره های مستمر، فراگیر و تخصصی تر نیاز به همکاری تمامی ارگان ها و نهادها به ویژه اصحاب رسانه احساس می شود تا در آینده با ارتقاء ایمنی و سطح امنیت به ویژه در اماکن عمومی به ویژه بازارها و برج های مسکونی از امنیت و سلامت بیشتری در جامعه برخوردار باشیم.

این مسئول با اشاره به هدفگذاری بر روی مدارس افزود: با همکاری مستقیم با آموزش و پرورش و بازدید دانش آموزان از اداره استاندارد و آشنایی با فعالیت های این بخش امید است در ترویج فرهنگ استاندارد گام های اثرگذار و مثبتی برداشته شود.

وی افزایش بخش های  کنترل کیفیت مواد غذایی و آرایشی با مجوزهای لازم از سازمان غذا ودارو همچنین بخش کنترل کیفیت تیوپ و طایر تا دو ماه آینده را از برنامه های آتی آزمایشگاه استاندارد کیش خواند و اضافه کرد: با دریافت تایید صلاحیت های لازم آزمایشگاه استاندارد کیش در تمامی بخش ها می تواند به عنوان یک آزمایشگاه خاص در کشور خدمات ارائه دهد.

صومعه با اشاره به ایجاد مرکز پژوهشی و تحقیقاتی دانش بنیان به موازات تجهیز آزمایشگاه این اداره در کیش ادامه داد: به دنبال دریافت مجوزهای لازم برای برگزاری دوره های آموزشی مورد تایید صلاحیت اداره استاندار و برگزاری آزمون و ارائه گواهینامه استاندارد توسط اداره استاندارد کیش هستیم.

این مسئول با تصریح بر اینکه بازرسی مخازن گازی تحت فشار در مراکز اقامتی از دیگر مواردی است که در اولویت کنترل کیفیت وبازرسی این اداره قرار دارد زیرا با ایمنی و جان مردم در ارتباط است بر همکاری مسئولان مراکزی که  ز مخازن گازی تحت فشار استفاده می کنند تاکید کرد.

وی خاطر نشان کرد: ثمره افزایش کیفیت دستیابی به امنیت و سلامت و تامین ایمنی در محیط زندگی و کار است که باید با ترویج فرهنگ استاندارد در جزیره زیبای کیش این مقوله نیز به عنوان یک نمونه در کشور مطرح شود.

لازم به ذکر است از سال ۱۹۷۰، چهاردهم اکتبر برابر با ۲۲ مهر به نام روز جهانی استاندارد تعیین و نامگذاری شد.

در سال جاری میلادی(۲۰۱۷) برای اولین بار طرح یک ایرانی به عنوان اثر برگزیده روز جهانی استاندارد معرفی و طرح پوستر رضا رحیمیان با “عنوان استانداردها، شهرها را هوشمندتر می کنند” پوستر برتر ۲۰۱۷ انتخاب گردید.

این شعار نشانگر این است که در حقیقت ویژگی و دامنه شمول استاندارد وسیع بوده و می تواند در تمام شرایط زندگی تاثیرگذار و نقش افرین باشد. در این خصوص می توان به سخن پیامبر اسلام، حضرت محمد(ص) الگوی عدالت و پیام آور خوبی ها اشاره کرد که می فرمایند: «همانا خدای تعالی دوست می دارد هر گاه یکی از شما عملی را انجام می دهد آن عمل را منظم و درست انجام دهد» که این حدیث زیربنا، کامل ترین و پویاترین تعریف استاندارد است.

استاندارها تنها مربوط به کالا نمی شود، بلکه بسیاری از خدمات را شامل می شوند. باید قبول کرد هر کالا و یا هرنوع خدماتی باید در یک چارچوب مشخص ارائه شود و این چارچوب ها را می توان با استاندارد تعریف کرد. در دنیای امروز تقریبا تمام کشورها برای خود یک استاندارد ملی دارند.

اجرای استانداردها به ویژه استانداردهای ملی ایران به نفع تمام مردم و اقتصاد کشور است و موجب افزایش صادرات و فروش داخلی و تامین ایمنی و بهداشت مصرف کنندگان و صرفه جویی در وقت و هزینه، در نتیجه افزایش درآمد ملی و رفاه عمومی و کاهش قیمت ها می شود.

به عبارت دیگر در بیشتر کشورها سازمانی وجود دارد که بر کیفیت کالاها نظارت میکند که به نام سازمان استاندارد معروف است. در برخی موارد بسیاری پا را فراتر گذاشته و موسساتی ایجاد می کنند که کارشان استاندارد است با این اوصاف تعداد استانداردهای صادر شده مرتب بالاتر و بالاتر رفت به گونه ای که در حال حاضر بسیاری از حرفه های مختلف در دنیا استانداردهای مخصوص خود را دارند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=441330
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,218 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل