اعتراض جنبش اعتراضی جنوب یمن به نشست ژنو/تعیین تکلیف‌های بی‌پایان «هیئت ریاض» برای سازمان ملل/پیام سازمان ملل به عمان درباره نشست ژنو
+ پ -
اعتراض جنبش اعتراضی جنوب یمن به نشست ژنو/تعیین تکلیف‌های بی‌پایان «هیئت ریاض» برای سازمان ملل/پیام سازمان ملل به عمان درباره نشست ژنو

جنگنده‌های سعودی درحالی بار دیگر در چندین نوبت شهرهای مختلف یمن را بمباران کردند که قرار است تا چند روز دیگر طرف‌های یمنی پای میز مذاکره بنشینند و راهی برای رسیدن به توافق سیاسی برای پایان بحران بیابند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، عربستان سعودی اول اردیبهشت (۲۱ آوریل) پس از ۲۷ روز بمباران یمن، پایان تجاوز نظامی موسوم به «عملیات طوفان قاطع» را اعلام کرد و همزمان از آغاز عملیات جدید موسوم به «بازگرداندن امید» خبر داد. این حملات بیش از ۳ هزار کشته بر جای گذاشته است. خبرگزاری رویترز روز ۱۲ ژوئن اعلام کرد که عملیات عربستان شکست خورده و گذر زمان به نفعش نیست.

اخبار روز گذشته، روز ۸۲ــُم جنگ را اینجا دنبال کنید.

* * * * *

اخبار امروز، روز ۸۳ــُم را در زیر دنبال کنید

*

*درخواست سازمان صلح یمن از نشست ژنو

«صادق الصعر» عضو موسس سازمان صلح یمن در ژنو اعلام کرد که این سازمان خواستار تمرکز بر وضعیت اسف‌بار انسانی ۲۰ میلیون یمنی در نشست ژنو است.


*رایزنی‌های غیر مستقیم هیئتهای ریاض و صنعا در ساعت ۱۷ امروز

«محمد الزبیری» نماینده حزب سوسیالیست بعث یمن در نشست ژنو اعلام کرد که رایزنی‌های غیر مستقیم هیئت صنعا با هیئت ریاض ساعت ۱۷ امروز به وقت ژنو آغاز خواهد شد.


* اعتراض جنبش اعتراضی جنوب یمن به نشست ژنو

شمار زیادی از فعالان جنبش اعتراضی جنوب یمن که خواستار جدایی از شمال این کشورند، رایزنی‌ها در ژنو را که از دوشنبه (دیروز) آغاز شده است، به دلیل عدم گنجاندن قضیه جنوب، رد کردند.


* تعیین تکلیف‌‌های جدید «هیئت ریاض» برای نشست ژنو

هیئت ریاض که به رغم تاکید سازمان ملل بر عدم ارائه پیش‌شرط برای شرکت در نشست ژنو، هربار شروط جدیدی را طرح می‌کند، امروز در دیدار با هیئت سازمان ملل اصرار کرد که رایزنی‌ها در چارچوبی برگزار شود که از هر هیئت شرکت کننده در گفت‌وگوها تنها ۷ عضو شرکت کنند.

شرط دیگر هیئت ریاض، که به گفته هیئت حزب کنگره مردمی یمن خود خارج از چارچوپ گروه‌های سیاسی یمن است، این است که رایزنی‌ها در سطح گروه‌های سیاسی بزرگ در یمن صورت گیرد.حزب کنگره مردمی یمن در ژنو: با هیئت «هادی» گفت‌وگو نمی‌کنیم/ریاض نمی‌خواست در ژنو باشیم


*یکی از نمایندگان انصارالله در گفت‌وگو با فارس فاش کرد تسلیم‌ سلاح، آتش‌بس یکطرفه، قطع ارتباط با ایران؛ شروط سازمان‌ ملل و عربستان برای هیأت نمایندگی صنعا


*«هیئت ریاض»؛ یا شروط عربستان یا شکست مذاکرات صلح یمن


*پیام ویژه سازمان ملل به عمان: تدارکات برای نشست ژنو به بن‌بست رسیده است


*تداوم بمباران تعز و کشته شدن ۵ نفر از اعضای یک خانواده

جنگنده‌های سعودی با بمباران یکی دیگر از مناطق «تعز» موجب کشته شدن ۴ نفر از اعضای یک خانواده در این شهر شدند که شامل ۴ زن و یک کودک بود.


* رایزنی هیئت صنعا با هیئت سازمان ملل در ساعت ۱۷ امروز

«عارف الزوکا» دبیرکل حزب کنگره مردمی یمن اعلام کرد که هیئت صنعا ساعت ۱۷ عصر امروز به وقت ژنو با هئت سازمان ملل گفت‌وگو خواهد کرد.


*نشست فوق العاده وزرای خارجه سازمان همکاری‌های اسلامی درباره یمن بعدازظهر امروز در جده


*انصارالله: سازمان ملل عامل تاخیر سفر به ژنو بود


*عوامل شکست زودهنگام مذاکرات ژنو درباره یمن


* «هیئت ریاض» تمدید مهلت مذاکرات ژنو را رد کرد

خبرنگار المیادین در ژنو اعلام کرد که احتمال اندکی وجود داشت برای اینکه مدت مذاکرات ژنو حتی برای چند ساعت تمدید شود اما هیئت ریاض این امر را کامل رد کرده و بهانه آنها نزدیکی ماه رمضان است


هواپیمای سازمان ملل حامل ۱۵ نماینده احزاب یمنی سرانجام پس از ۲۴ ساعت کارشکنی، وارد ژنو شد.

سازمان ملل به این امر اعتراضی نکرد اما سخنگوی انصارالله شب گذشته از سازمان ملل خواست با انتشار بیانیه‌ای علت تاخیر ورود آنان به ژنو را توضیح بدهد؛ خواسته‌ای که گوش شنوا در ژنو پیدا نکرد

* القاعده یمن مرگ سرکرده خود را تایید و جانشین او را معین کرد


* حدود ساعت ۹ صبح به وقت تهران هواپیمای حامل نمایندگان «هیئت صنعاء» بالاخره وارد ژنو شد


*دبیرکل مجمع اطلاع‌رسانی یمن در گفت‌وگو با فارس: رسانه‌های جهان با پروژه تکفیری عربستان در منطقه مبارزه کنند


* پنجشنبه؛ اول ماه مبارک رمضان برای جنگ‌زده‌های یمنی


* سخنگوی انصارالله در گفت‌وگو با المیادین گفت: احزاب یمنی حاضرند برای میهن‌شان امتیازاتی بدهند


* جنگنده‌های سعودی بار دیگر در چندین نوبت شهرهای مختلف یمن را بمباران کردند

جنگنده های سعودی در این حملات، بخش های الظاهر، ساقین، حیدان و مثلث الشبا در استان صعده را هدف قرار دادند


تعداد نمایندگان احزاب یمن در هواپیمای سازمان ملل ۱۵ نفر است

سخنگوی جنبش انصارالله دوشنبه‌شب در جیبوتی اعلام کرد، نمایندگان احزاب داخلی یمن که در هواپیمای سازمان ملل هستند، ۱۵ نفر است نه ۷ نفر. هواپیمای حامل این افراد هنوز عازم ژنو نشده است (محمدعبدالسلام در گفت‌وگو با المیادین)


پایگاه‌های جنوبی عربستان با «گراد» و «نجم‌الثاقب» یمن موشک‌باران شدند

ارتش یمن و کمیته‌های مردمی وابسته به جنبش انصارالله در واکنش به استمرار تجاوزات هوایی سعودی، با موشک‌های «گراد» و «نجم الثاقب»، پایگاه‌های نظامی در جنوب عربستان را بمباران کردند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff