اعتبارات استانی پاسخگوي مشكلات كشاورزان نيست/ 50 درصد از نخلستان های هرمزگان فرسوده است
+ پ -
اعتبارات استانی پاسخگوی مشکلات کشاورزان نیست/ ۵۰ درصد از نخلستان های هرمزگان فرسوده است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع هرمزگان اظهار کرد:اعتبارات استان پاسخگوی رسیدگی به مشکلات کشاورزان استان نیست و وزارت جهاد کشاورزی باید هرمزگان را یک استان ویژه در رسیدگی به مشکلات کشاورزان و توسعه بخش کشاورزی ببیند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛علی رئوفی،معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع هرمزگان با اشاره به اهمیت روستاها در توسعه کشور و نقش این مناطق در تولید محصولات کشاورزی به ویژه درهرمزگان، گفت: در شرایط کنونی جمعیت شهری هرمزگان قریب به ۶۰۰ هزار نفر و جمعیت روستایی استان بیش از ۷۰۰ هزار نفر است که این موضوع برای استان هرمزگان یک فرصت و مزیت نسبت به سایر استان های کشور است و این مزیت برتری جمعیت روستایی هرمزگان نسبت به جمعیت شهری استان باید تقویت و حفظ شود.

وی با تاکید بر رسیدگی به مشکلات روستاییان استان، افزود: هرمزگان دارای ۱۷۳۲ روستای دارای سکنه و ۱۰۸۰ روستای دارای دهیاری است که تاکنون ماندگاری مردم در روستاها تثبیت بوده و مردم این مناطق به شهرهای استان مهاجرت نکرده اند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع  هرمزگان با توجه به شاخص های استان هرمزگان در بخش تولید محصولات کشاورزی اظهار کرد: تولید بهترین نارنگی کشور ، رتبه اول تولید لیموترش کشور ، رتبه اول تولید انبه در کشور ، رتبه دوم تولید خرما در کشور ، رتبه دوم تولید مرکبات در کشور، رتبه چهارم در سطح زیر کشت و تولید گوجه فرنگی ، رتبه اول  سطح زیر کشت و رتبه سوم در تولید پیاز کشور ، رتبه نخست تولید بادمجان ، رتبه هفتم سطح زیر کشت و رتبه هشتم در تولید ذرت دانه ای کشور از شاخص های مهم استان هرمزگان درتولید محصولات باغی و صیفی کشور هستند که باید حفظ و تقویت شوند.

وی افزود: شیوع بیماری جاروک جادوگر در باغات لیموترش استان و ورود خسارت سنگین به کشاورزان استان که این بیماری و ویروس ویرانگر ۱۲ هزار هکتار از باغات لیموترش باغداران استان را نابود کرد و قریب به ۵۰۰  میلیارد تومان به باغداران استان خسارت وارد کرد.

رئوفی تصریح کرد:۳۸ هزار نخلستان در هرمزگان وجود دارد که ۵۰ درصد آن فرسوده است و این نخلستان ها نیازمند بازسازی  و احیاء هستند.

وی افزود: اعتبارات استان پاسخگوی رسیدگی به مشکلات کشاورزان استان نیست  و وزارت جهاد کشاورزی باید هرمزگان را یک استان ویژه در رسیدگی به مشکلات کشاورزان و توسعه بخش کشاورزی آن ببیند زیرا این استان فرصت های خوبی در عرصه تولید محصولات کشاورزی به ویژه تولید سبزی و صیفی خارج از فصل کشور دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع  هرمزگان با اشاره به قیمت پایین بازار محصولات کشاورزی در استان هرمزگان گفت: در حال حاضر هزاران هکتار از مزارع توسط کشاورزان استان به زیر کشت انواع محصولات خارج از فصل رفته است که متاسفانه وضعیت قیمت محصولات تولیدی در استان برای کشاورزان به صرفه نیست.

رئوفی بیان کرد: قیمت فعلی محصولات صیفی در هرمزگان برای کشاورزان به صرفه نیست و وضعیت بازار فروش محصولاتی نظیر خیار سبز ، هندوانه شب یلدا ، بادمجان  و گوجه فرنگی بسیار پایین است و این وضعیت شرایط بدی را برای کشاورزان استان رقم زده است و قیمت برخی محصولات آن چنان پایین است که کشاورزان انگیزه ای برای برداشت محصول تولیدی ندارند.

وی افزود: این روند کشاورزان استان هرمزگان را ناامید می کند و رویه ای است که متاسفانه هر ساله تکرار می شود و باید به این وضعیت سامان داد تا برای کشاورزان انگیزه ای برای تولید محصولات بماند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع هرمزگان تاکید کرد: توسعه کشت های گلخانه ای و حمایت از کشاورزان برای ایجاد کشت های گلخانه ای و تولید محصولات مرغوب یکی از راه های حمایت از کشاورزان است.

رئوفی اظهار کرد: کشت های گلخانه ای دارای مزیت های نظیر اشتغالزایی بیشتر ، تولید محصول سالم و مرغوب ، کاهش مصرف آب نسبت به کشت های فضای باز  و بازار پسندی محصول  نسبت به تولیدات کشاورزی در فضای باز هستند که متولیان باید از این بخش بیش از پیش حمایت کنند.

وی افزود: کشاورزان انتظار و درخواست دارند همانطور که مسئولان جهاد کشاورزی ، کشاورزان را در قطره ای کردن باغات و مزارع کشاورزی با اعطاء تسهیلات با بهره پایین و مناسب یاری کردند در بخش ایجاد کشت های گلخانه ای با اعطاء تسهیلات با بهره پائین به کمک کشاورزان بیایند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع هرمزگان تصریح کرد: کمک به کشت های گلخانه ای در هرمزگان حرکتی در حمایت از کشاورزان برای جلوگیری از خسارت های هر ساله است و هم حرکتی برای تولید محصولات سالم و کاهش مصرف آب نسبت به کشت های فضای باز است.

وی به سطح زیر کشت ، کشت های گلخانه ای در هرمزگان اشاره کرد ،افزود: تنها ۱۲۷ هکتار از مزارع هرمزگان زیر کشت محصولات گلخانه ای است که  شاخصی بسیار پایین نسبت به سایر استان های کشور است و این بخش نیازمند توجه جدی است و یکی از عوامل سطح زیر کشت پائین تولیدات گلخانه ای هزینه بالای ایجاد این گلخانه ها و عدم توانایی مالی کشاورزان برای ایجاد این کشت هاست.

رئوفی خاطر نشان کرد: نجات کشاورزی استان هرمزگان و حفظ شاخص های موجود آن در بخش های مختلف نیازمند حمایت و عزم ملی است.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff