تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 345107
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گفتگو/ مدیر مدرسه علمیه زهرای اطهر(س) تهران

اصلاح فرهنگ باروری راهکار اصلاح ساختار جمعیتی کشور است

مدیر مدرسه علمیه زهرای اطهر(س) تهران با بیان اینکه راهکارهای برای افزایش جمعیت اصلاح فرهنگ باروری در جامعه است، اظهار کرد:چنانچه اگر در سال های آینده ترمیمی در نرخ رشد کشور ایجاد نشود وارد چاله جمعیتی می شویم.

اصلاح فرهنگ باروری راهکار اصلاح ساختار جمعیتی کشور است

فاطمه ریحانی، مدیر مدرسه علمیه زهرای اطهر(س) تهران حوزه علمیه الزهرا تهران در گفتگو با خبرنگار  شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ با اشاره به کاهش نرخ جمعیت در کشور گفت:میزان جمعیت امن در کشورهای توسعه یافته۲/۱ معادل هر خانواده ی دو فرزند  است که این نرخ باروی  در کشورهای درحال توسعه مانند ایران ۲/۵۰ است که باید به ازای هر خانواده بیش از دو فرزند داشته باشیم که به نرخ باروری رسیده باشیم.

مدیر مدرسه علمیه زهرای اطهر(س) تهران اظهار کرد: وضعیت آماری در سال۱۳۳۹ بیش از ۶/۷ بوده که هر خانواده ای به طور متعادل بین ۶ تا ۷ فرزند منتهی از سال ۱۳۳۹ یک سری تغییراتی را در نظر گرفته شده مانند مرگ و میر و عدم بهداشت و نداشتن لوازم بهداشتی کم به فکر کنترل نسل شدند که با استفاده از تمهیدات کنترل باروری صورت پذیرفت.

وی افزود:طبق برنامه ریزی ها میزان باروری در سال ۷۰باروری باید  هر خانوار به چهار فرزند برسد در صورتی که این عدد به نرخ ۲/۱ یعنی به تعداد دو فرزند و این مسئله باعث شد.

ریحانی یادآور شد: جمعیت کشور ما ۲۰ سال زودتر از موعد نسبت به کنترل جمعیت اقدام کرد به نتیجه رساند و و این رویه که باید در دوره زمانی محدود قطع می شد با کوتاهی مسئولان ادامه پیدا کرد و در سال ۱۳۹۰ با نرخ ۱/۶۷ یعنی هر خانواده ای یک بچه و در بعضی از نقاط شاید بیشتر از یک و این مسئله ای است .

ریحانی با اشاره به چالش جمعیتی کشور و تاکیدات مقام معظم رهبری بر این مسئله کاهش جمعیت افزود:  در سال ۱۳۵۹یا ۱۳۶۰  رشد کوچک جمعیتی داشتیم که به دلیل افزایش مرگ و میر، تعداد زاد و ولد بالا رفته یعنی چیزی حدود ده میلیون نیم دختری بودند که در دهه شصت متولد شدندکه در سال های سن باروی این افراد کاسته می شود و جمعیت کشور رو به پیری می رود.

مدیر مدرسه علمیه زهرای اطهر(س) تهران تصریح کرد : پنجره جمعیتی وضعیتی است که برای هر کشوری یک بار اتفاق می افتد و در هر چهاردهه  بیشترین تعداد جمعیت کشور جوانان را تشکیل می دهند هستند چنانچه اگر در سال های آینده ترمیمی در نرخ رشد کشور ایجاد نشود وارد چاله جمعیتی می شویم.

ریحانی خاطر نشان کرد:راهکارهای برای افزایش جمعیت اصلاح فرهنگ باروری در جامعه است تا بافرهنگ سازی فرزند آوری درجامعه روندجمعیت جامعه بهبود یابد و از کشش جامعه به سمت افزایش سن جمعیت و کاهش جمعیت جوان پیشگیری کرد.

 

 

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=345107
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,661 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی