اشمیت: تحریم‌های اتحادیه اروپا همزمان با تأیید پایبندی ایران به تعهداتش لغو می‌شوند
+ پ -
اشمیت: تحریم‌های اتحادیه اروپا همزمان با تأیید پایبندی ایران به تعهداتش لغو می‌شوند

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید تحریم‌های این اتحادیه علیه ایران همزمان با تأیید آژانس مبنی بر پایبندی ایران به تعهداتش لغو خواهند شد.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «هلگا اشمیت»، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «اینترفکس» به اظهارنظر درباره مسائل مختلف از جمله مذاکرات هسته‌ای ایران پرداخت.

وی در این مصاحبه که روز جمعه قبل از سفرش به مسکو انجام شده به ارتباط‌های دائمی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه درباره مسائل مختلف از جمله اوکراین و مذاکرات هسته‌ای ایران اشاره کرد.

اشمیت درباره ایران گفت: «مثلاً مذاکرات ایران را در نظر بگیرید؛ ما با روسیه و سایر شریکان خود همکاری‌های کرده‌ایم تا به تفاهم لوزان در ماه جاری برسیم.»

وی در پاسخ به این سوال که روند مذاکرات هسته‌ای ایران را چگونه ارزیابی می‌کند گفت: «تفاهم سیاسی به دست آمده بر سر راه‌حل‌های اصلی، گامی مهم رو به جلو بود که به ما اجازه می‌دهد برای رسیدن به توافق جامع تلاش کنیم.»

خانم اشمیت تأکید کرد اتحادیه اروپا به نقش خود به عنوان «تسهیل‌کننده» و تضمین رسیدن به توافق نهایی تا تاپان ژوئیه (تیرماه) ادامه خواهد داد.

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مناقشات مربوط به رفع مرحله‌ای و یا یکباره تحریم‌ها علیه ایران پس از امضای توافق نهایی گفت: «مطابق آنچه در بیانیه مشترک موگرینی و ظریف آمده اتحادیه اروپا اجرای تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را همزمان با راستی‌آزمایی آژانس از پایبندی ایران به تعهداتش لغو خواهد کرد.»

وی درباره تصمیم روسیه برای اجرای قرارداد فروش سامانه دفاع موشکی اس ـ ۳۰۰ به ایران هم گفت که این اقدام نقض قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت تلقی نمی‌شود.

اشمیت گفت: «اتحادیه اروپا متوجه تصمیم روسیه برای انتقال سامانه اس ـ ۳۰۰ به ایران شده است. این موضوع جدیدی نیست و قبلاً هم مطرح شده است. حسب اطلاع اتحادیه اروپا، این اقدام با قطعنامه تحریمی سازمان ملل مغایرت ندارد اما ما همچنان با توجه به تشدید تنش‌ها در منطقه و تأثیرات بی‌ثبات‌کننده تحویل این موشک‌ها از این بابت نگران هستیم.»

این مقام اتحادیه اروپا در پاسخ به سوالی درباره تغییر احتمالی موضع این اتحادیه در قبال دولت سوریه با توجه به ظهور گروه‌های تروریستی، «بشار اسد»، رئیس‌جمهوری قانونی این کشور را به نقض حقوق بشر متهم کرد و گفت: «واقعیت تغییر نکرده است.»

اشمیت خواستار ایجاد انتقال سیاسی در این کشور از طریق یک فرایند سیاسی به رهبری سوریه برای پایان دادن به بحران‌های این کشور شد.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff