اشتغال‌ناپذیری برخی افراد عامل افزایش بیکاری است/ توسعه مشاغل خانگی با همکاری دستگاه های اجرایی محقق شود

ابراهیمی با بیان اینکه بخش اعظم بیکاری افراد ناشی از اشتغال ناپذیر بودن آنان است، گفت: می بایست از طریق شهرداری ، محلی را بعنوان پاتوق یا گذر کارآفرینی تعیین و به محل دائمی عرضه مشاغل خانگی استان هرمزگان تبدیل کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ هادی ابراهیمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان در نشست با گروه های جهادی فعال در حوزه کسب و کار خرد و خانگی استان اظهار کرد: مسئله بیکاری یک مسئله فرهنگی اجتماعی سیاسی فلسفی، روانشناختی و جامعه شناختی است که در نتایج اقتصادی خود را نشان می دهد. به عبارتی مسئله بیکاری صرفا یک مسئله اقتصادی نیست  بلکه مسئله ای چند بعدی فرهنگی اجتماعی سیاسی است.

وی افزود: شیوه زندگی، جغرافیای زندگی و نوع نگاه افراد ، فرهنگ و گذشته جمعی آنان در مسئله بیکاری بسیار تاثیرگذار است. استان هرمزگان در گذشته دور هرگز مشکل بیکاری نداشته است حتی در شرایط بسیار سخت تر از امروز . اما یک اتفاق در طی این چند ساله افتاده که ما مسئولان ناخواسته ذائقه مردم را نسبت به اشتغال تغییر داده ایم. گویا کار فقط پشت میز نشینی و رفتن سرکار از ساعت ۷ صبح تا ۱۵ و گرفتن یک حقوق است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان گفت: استان هرمزگان جزو استان هایی بوده که بدلیل برخورداری از اقتصاد غیر رسمی گسترده اعم از تجارت، صیادی و … مردمانش هیچ وقت برای معیشت مشکلی نداشته اند. اما طی این سالها ناخواسته فرهنگ اشتغال «مزدبگیری» را در استان هرمزگان توسعه داده ایم .

ابراهیمی ابراز داشت: به عقیده من بعنوان یک کارشناس حوزه اشتغال، یکی از دلایل بالا رفتن آمار بیکاری در هرمزگان ، تغییر نگاه مردم توسط ما مسئولان از مسئله اشتغال به یک کار مزدبگیری مشخصی که باید حتما از یک جایی حقوق دریافت کند، درحالی که این یک نوع از اشتغال است و همه نوع اشتغال نیست.

وی اضافه کرد: مشکل کنونی مردم استان، معیشتی و درآمدی است. خیلی از کارمندان حقوق بگیر برای تامین معیشت شان، عصرها بعد از پایان ساعت اداری، به کار دیگری مشغول هستند چراکه شغل به تنهایی قادر به پوشش درآمدی وی نیست.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان اذعان داشت: شبکه کار آفرینی مثبت، درک درستی از مسئله اشتغال و بیکاری دارد و این بیانگر آن است که این مسئله را با تمام وجود درک کرده است البته وقتی نگاه درست باشد مسیر هم به سمت درست پیش می رود.

ابراهیمی گفت: اشتباهی که دولت های قبل کردند این بود که خواستند مشکلات مردم را خودشان حل و فصل کنند. در برخی کشورها، دولت برای ایجاد زیرساخت ها کار انجام می دهد و در تمامی زمینه ها ورود نمی کند. این دولت ها همان کاری را انجام می دهند که طبق فرمایش مقام معظم رهبری (تشکیل گروه های جهادی و نهضت حضور مردم) در کشور ایران رواج یافته است؛ آنان بخش مهمی از مشکلات محرومیت ها در کشورشان را توسط کارآفرینان اجتماعی حل و فصل می کنند.

وی افزود: به عقیده من گروه های جهادی که در حوزه کسب و کار فعالیت می کنند باید به عنوان کارآفرینان اجتماعی محسوب شوند و رئیس شبکه کار آفرینی مثبت یک کارآفرین اجتماعی است. کارآفرینان اجتماعی مهمترین راهکار برای حل بسیاری از مسائلی که در دنیا اعم از مشکلات نبود آب آشامیدنی، درمان بیماران و … هستند و افراد مطرح دنیا در حوزه کارآفرینی اجتماعی فعالند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان تصریح کرد: مسئله اشتغال را که مسئله ای کاملا مردمی و انسانی است باید توسط خود مردم حل و فصل شود، این جمله ای است که قبلا هم گفته ایم و باز هم تاکید می کنیم، خوشبختانه دولت مسیرش را به این سمت و سو سوق داده و در این مسیر حرکت می کند. دو سال پیش به این باور رسیده بودم که اشتغال باید مردمی شود چراکه مسئله ای اجتماعی است و باید اجتماعی حل گردد.

ابراهیمی ادامه داد: بخش اعظم بیکاری افراد ناشی از اشتغال ناپذیر بودن آنان است، برخی افراد دارای مهارت و تحصیلات هستند اما هنگام مراجعه به کارفرما، به گونه ای رفتار می کنند که کارفرما از پذیرفتن وی خودداری می کند. بسیاری از افراد به دلیل عدم آمادگی پذیرش اشتغال، بیکارند. لذا در شرایط کنونی که با مشکلات اقتصادی مواجه هستیم توسعه مشاغل خانگی است.

وی گفت: استان هرمزگان در حوزه مشاوره اشتغال مشکل داشت که این مشکل به تازگی رفع شده است. کسب درآمد حلال از هر راهی ارزشمند است و عدم تسهیلگری در روند اعطای مجوزها و طولانی کردن روند فقط کار را سخت تر می کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان تاکید کرد: این اداره کل برای توسعه مشاغل خانگی آمادگی دارد و به شدت معتقدم باید از طریق شهرداری ، محلی را بعنوان پاتوق یا گذر کارآفرینی بگیریم و به محل دائمی عرضه مشاغل خانگی استان هرمزگان تبدیل کنیم.

انتهای پیام/