اسلام تنها تمدن بشری که در زمینه فرهنگ وقف واردشده است
+ پ -
اسلام تنها تمدن بشری که در زمینه فرهنگ وقف واردشده است

خطیب نماز جمعه اهل سنت بستک گفت:تمدن اسلامی دارای عرصه ها و نکات ظریفی در انفاق است که در هیچ یک از تمدن های بشری یافت نمی شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از جهانگیریه، الحاق جوادی خطیب نماز جمعه اهل سنت بستک در خطبه های این هفته نماز جمعه ضمن توصیه به تقوای الهی گفت: یکی از نشانه های انسان سعادتمند ایستادگی در برابر بخل و تلاش برای بذل و بخشش است.

وی بیان کرد: طبق آیات قرآن کریم راه رستگاری انجام کار خیر است و یکی از بهترین کارهای خیر نیز کنار گذاشتن بخل و انجام انفاق است که یکی از صفات متقین نیز می باشد. بخل خصلتی است که در انسان وجود دارد و بخشش و انفاق با وجود این خصلت، بالاترین صدقه است.

خطیب نماز جمعه اهل سنت بستک ضمن برشمردن انواع صدقه بیان کرد: سنت وقف یکی از پرسابقه ترین سنت هاست که به صورت مردمی و بدون توجه به دولت ها در بین مردم رایج بوده است.

وی برای تعریف وقف اظهار کرد: وقف مقدار مالی است که فرد یا افراد به انتخاب و اختیار خود، از مالکیت مجازی خود خارج و به مالک حقیقی یعنی خداوند می بخشند تا تمام مردم از آن منفعت ببرند.

جوادی افزود: تمدن اسلامی دارای عرصه ها و نکات ظریفی در انفاق است که در هیچ یک از تمدن های بشری یافت نمی شود و در ادامه به نمونه هایی از نحوه و چگونگی وقف در طول تاریخ اشاره کرد و همچنین برخی از عرصه های وقف را برشمرد که شامل این موارد است: ساختن مسجد، مدرسه، کتابخانه، مکتبخانه، بیمارستان، جاده، آزادی اسرا، کمک به در راه ماندگان، اهدا زیورآلات به فقرا، کمک به زنان بی سرپرست، معلولان و نابینایان، کمک به درمان و محافظت از حیوانات، پرداخت هزینه تدفین مردگان، ایجاد مراکز نظامی و غیر نظامی و…

خطیب نماز جمعه اهل سنت بستک یادآور شد: وظیفه انسان ها جمع آوری توشه برای آخرت است و چه بهتر که انسان با انفاق اموال، نامی نیکو از خود بجای بگذارد و برای این کار بهتر است مشاوره بگیریم و با توجه به نیاز، دارایی خود را انفاق کنیم.

 

انتهای خبر/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff