تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 339366
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
در مصاحبه با شبکه «ان‌بی‌سی» آمریکا؛

اسد: وام‌دار ایرانی‌ها هستیم که کنار ما ایستادند/ به آمریکا دل نمی‌بندیم چون حرفش با عملش متفاوت است

رئیس‌جمهوری سوریه با انتقاد از بی‌تجربگی سیاسی رؤسای جمهور آمریکا تأکید کرد که وی از کشورش در برابر تروریست‌ها محافظت می‌کند.

اسد: وام‌دار ایرانی‌ها هستیم که کنار ما ایستادند/ به آمریکا دل نمی‌بندیم چون حرفش با عملش متفاوت است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از تسنیم، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در مصاحبه با شبکه آمریکایی ان‌بی‌سی به مسائل مختلف پرداخته است.

رئیس جمهور سوریه که در دفترش با شبکه “ان‌بی‌سی” آمریکا مصاحبه می‌کرد، اتهام دیکتاتور بودن یا آغشته بودن دستانش به خون را به‌شدت رد کرد و گفت امیدوار است تاریخ شهادت دهد که وی مردی است که از کشورش دربرابر تروریسم و دخالت خارجی محافظت و حاکمیت آن را حفظ کرد.

از کشورم در مقابل تروریست‌ها دفاع می‌کنم

رئیس جمهور سوریه افزود: وقتی شما از کشورتان در برابر تروریست‌ها محافظت می‌کنید و عناصر تروریستی را می‌کشید و شکست می‌دهید، شما فردی وحشی نیستید بلکه یک شخصیت ملی به شمار می‌آیید.

بشار اسد تأکید کرد: ما سوری‌ها در صورتی که بتوانیم از تروریست خلاص شویم و ثبات را به سوریه بازگردانیم، پیروز خواهیم شد.

وی افزود: ما نه‌تنها در مبارزه با داعش بلکه مبارزه با جبهه النصره و گروههای تروریستی مرتبط با القاعده در سوریه صادق هستیم.

جنگ در سوریه برای بقای من در پستم نیست

رئیس جمهور سوریه خاطرنشان کرد که مسئله تروریسم بسیار پیچیده و گره‌خورده با ایدئولوژی است.

وی تأکید کرد: جنگ در سوریه برای بقای من در پستم نیست بلکه به‌منظور بازگرداندن آن (سوریه) است. من جنگ خاص خودم را ندارم. جنگ من برای محافظت از سوریه است.

فقط ملت سوریه است که تعیین می‌کند چه‌کسی رئیس‌جمهور باشد

رئیس جمهور سوریه تصریح کرد: این فقط ملت سوریه است که تعیین می‌کند چه‌کسی رئیس جمهور باشد و کی رئیس جمهور می‌شود و کی می‌رود.

بشار اسد اشاره کرد که گروه تروریستی داعش در سال ۲۰۰۶ میلادی در عراق در زمان حضور آمریکایی‌ها در این کشور پا گرفت.

وی به اختلاف بنیادین سیاست روسیه و آمریکا اشاره کرد و گفت به‌خلاف سیاست روسیه که متکی به ارزش‌ها است، سیاست آمریکا برپایه معامله کردن و قرارداد بستن ــ صرف نظر از ارزشها ــ استوار است.

وی با اشاره به دستاوردها و پیشرویهای بزرگ اخیر ارتش سوریه تأکید کرد: اگر داعش را شکست بدهیم با این کار به همه جهان کمک کرده‌ایم زیرا این تروریست‌ها که از بیش از یکصد کشور جهان به سوریه می‌آیند، اگر شکست نخوردند، بازخواهند گشت و به این کشورها حمله خواهند کرد.

اگر حمایت ترکیه، قطر و عربستان از تروریست‌ها پایان یابد بحران سوریه چندماه بیشتر طول نمی‌کشد

رئیس جمهور سوریه در پاسخ به سؤالی درباره اینکه کسب پیروزی سوریه در جنگ چقدر زمان خواهد برد، گفت: شما از چیزی صحبت می‌کنید که به چند فاکتور بستگی دارد. مهمترین فاکتور این است که حامیان این تروریست‌ها ــ با تأیید برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا ــ تا کی به حمایت خود از آنها ادامه خواهند داد؛ خصوصاً ترکیه و قطر و عربستان. اگر این حمایت پایان یابد… مسئله (پیروزی بر تروریستها) چند ماه بیشتر طول نمی‌کشد.

وی افزود: این امر (پیروز شدن بر تروریستها) بستگی به میزان حمایتی دارد که تروریست‌ها دریافت می‌کنند و حجم جذب (عناصر تروریستی) که ترکیه با پول‌های سعودی برای وارد کردن تروریست‌های بیشتر به سوریه انجام می‌دهد. هدف آنها طولانی کردن جنگ است.

وام‌دار ایرانی‌ها و روس‌ها هستیم که کنار ما ایستادند

بشار اسد حضور نظامی روسیه در سوریه را “عامل تعیین کننده” دانست که “کفه ترازو در جنگ علیه تروریستها را به‌نفع ارتش سوریه تغییر داد؛ با وجود اینکه همزمان با حضور نظامی روسیه در سوریه، ترکیه و سعودیها جنگجویان بیشتری به سوریه اعزام کردند”.

وی خاطرنشان کرد: ما وامدار همه کسانی هستیم که کنار ما ایستادند… روسها… ایرانی‌ها… و حتی چینی‌ها کنار ما ایستادند… زیرا مسئله فقط به یک فاکتور واحد محدود نمی‌شود… نمی‌توانید فقط از قدرت آتش یا منابع انسانی صحبت کنید… این مسئله‌ای چندفاکتوری است… همه این کشورها از سوریه حمایت کردند… علاوه بر کشورهای دیگری که حمایت کمتری کردند.

عملیات روسیه در سوریه باعث پسرفت تروریسم شد

رئیس جمهور سوریه همچنین روابط خود با پوتین را رابطه‌ای شفاف و سالم براساس احترام دوجانبه توصیف کرد و گفت که عملیات روسیه در سوریه باعث پسرفت تروریسم شد.

بشار اسد گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به هیچ وجه با او درخصوص ترک قدرت صحبت نکرده است.

روسیه حتی یک کلمه هم درخصوص ترک قدرت با من صحبت نکرده است

رئیس جمهور سوریه در پاسخ به این سؤال که آیا پوتین یا سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با وی درباره گذاری سیاسی در سوریه صحبت کرده‌اند، گفت: آنها اصلاً یک کلمه در این باره نگفته‌اند.

به‌گفته بشار اسد، وی از اینکه پوتین و جان کری وزیر خارجه آمریکا در سفر امروز پنجشنبه به مسکو توافقی برای کنار گذاشتن او از قدرت بکنند، نگران نیست “زیرا سیاست‌های آنها ــ منظورم سیاست‌های روسیه هست ــ براساس قرارداد و معامله نیست بلکه متکی به ارزش‌ها است”.

دعوت از روس‌ها به طور رسمی و قانونی از سوی دولت سوریه صورت گرفت

بشار اسد در پاسخ به این سوال که آیا روسیه در قبال تصمیم برای حضور نظامی در سوریه چیزی از شما نخواست، گفت: نه هیچ چیز، زیرا اولا سیاست آنها بر پایه ارزشها استوار است … این امر بسیار با اهمیت است. دوما منافع آنها با منافع ما هم اکنون مشترک است زیرا آنها با همان تروریست هایی می جنگند که باید با آنها در روسیه بجنگند… ما با تروریست هایی می جنگیم که ممکن است در اروپا یا آمریکا یا هر جای دیگر در دنیا بجنگند.

وی افزود: مسئولان روس بارها به وضوح تاکید کرده اند که مسئله سوریه مربوط به ملت سوریه می شود و لاوروف دیروز این مسئله را به روشنی بیان کرد.

بشار اسد درباره حضور نظامی روسیه در سوریه گفت: دعوت از روس ها به طور رسمی و قانونی از سوی دولت سوریه صورت گرفت و هر دولتی حق دارد که از کشوری برای کمک به خود در خصوص هرگونه مسئله‌ای کمک بخواهد لذا حضور روسها در سوریه قانونی است.

وی با اشاره به جدی نبود آمریکا در نبرد با داعش گفت: آنها با داعش نمی جنگند. جنگنده های آمریکایی می توانستند داعش را که از چاه های نفت بهره برداری می کند و نفت را به ترکیه صادر می نماید ببیند اما تلاشی برای حمله به هیچ یک از کاروان های داعش نکردند. چطور روس ها توانستند از روز اول آنها را بببیند و به آن کاروانها حمله کنند؟

بشار اسد در اشاره به مبارزه خود با تروریست ها به عنوان رئیس جمهور سوریه تاکید کرد: وقتی تروریست ها به شما حمله می کنند، شما باید کار خود را به عنوان یک رئیس جمهور ایفا کنید. باید از کشورتان دفاع کنید. این وظیفه من براساس قانون اساسی است و به این کار ادامه خواهم داد.

هرگز از سلاح‌های شیمیایی در سوریه استفاده نکردیم

وی همچنین در پاسخ به سوالی گفت: درخصوص سلاح، تنها چیزی که دولت نمی تواند از آن در هر جنگی استفاده کند، همان سلاحی است که قوانین بین المللی استفاده از آن را ممنوع کرده است… هر سلاح دیگری که علیه تروریسم استفاده کنید، حق شما است…لذا.. ما حق داریم از هر سلاحی برای شکست دادن تروریست ها استفاده کنیم.

بشار اسد هرگونه استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی را رد کرد و در پاسخ به گفته های خبرنگار شبکه “ان بی سی نیوز” گفت: ما اینکار را نکرده ایم… سه سال از آن موضوع گذشته است و کسی یک دلیل در این زمینه ارائه نکرده است. هرچه شما ارائه کردید، صرفا ادعا است.

وی تاکید کرد: ما از آغاز بحران دو تصمیم گرفته‌ایم؛ نخست دفاع از کشورمان علیه تروریست ها .. این تصمیمی درست است.. دوم اجرای گفت وگو با همگان و با همه از جمله برخی گروههای تروریستی نیز که خواستند سلاح های خود را تحویل دهند، گفت وگو کردیم..و آن را انجام دادیم. ما بسیار انعطاف پذیر هستیم. هیچ تصمیمی برای حمله به هر منطقه‌ای که در آن تروریست ها نیستند یا از آنجا تروریست ها شهرهای مجاور خودشان را گلوله باران نمی کنند، اتخاذ نکرده‌ایم.

بشار اسد در پاسخ به سوال دیگری درخصوص تداوم زمامداری خود گفت: درخصوص پست و سمتم.. باید از سوری ها سوال کنید..اگر مرا نمی خواهند باید مستقیما امروز بروم و اگر مرا می خواهند باید باقی بمانم.

آمریکا می‌خواست گروه‌های تروریستی را برای سرنگون‌کردن دولت سوریه مدیریت کند

رئیس جمهور سوریه درباره مقاصد مسئولان آمریکایی در قبال سوریه گفت: مسئولان آمریکایی مقاصد خوبی درقبال سوریه ندارند. آنها تاکتیک‌ها یا مانورهایی می‌دهند اما معتقدم که مقاصد و نیات خود را تغییر نداده‌اند.

بشار اسد گفت: آمریکا می‌خواست که گروههای تروریستی را برای سرنگون کردن دولت سوریه مدیریت کند.

وی خاطرنشان کرد: دخالت روسیه در سوریه نقاب را از چهره مقاصد آمریکا درخصوص داعش و سایر گروههای تروریستی برداشت.

رئیس جمهور سوریه تأکید کرد: دولت‌های آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم در تشدید درگیری‌ها در سراسر جهان دست داشته‌اند.

آمریکا از طریق مزدوران خود جنگ علیه سوریه را به راه انداخت

وی تصریح کرد: آمریکا از طریق مزدوران خود جنگی را علیه سوریه به راه انداخته است و با داعش مبارزه نکرده و به ترکیه و عربستان برای متوقف کردن حمایت و پشتیبانی لجستیکی از تروریستها فشار نیاورده است.

رئیس جمهور سوریه گفت: ندیده ام که هیچ یک از دولت های آمریکا از اعتبار واقعی در هر مسئله‌ای که با آن تعامل کرده ایم، برخوردار باشد. این به خاطر سیاست های آنها به طور کلی است.

وی تصریح کرد: همواره امیدواریم که رئیس جمهور جدید آمریکا درایت بیشتری از قبلی و هوی و هوس کمتری برای شعله‌ور کردن آتش‌ها و ماجراجویی کمتری در نظامی‌گری داشته باشد.

بشار اسد در عین حال تأکید کرد: ما به هیچ‌یک از رئیس جمهورهای آمریکا که می‌آیند و می‌روند، دل نمی‌بندیم زیرا آنچه در مبارزات انتخاباتی خودشان می‌گویند با آنچه بعد از انتخاب شدن انجام می‌دهند، متفاوت است.

وی گفت: اهمیتی نمی‌دهم که رؤسای دیگر چه می‌خواهند بلکه به آنچه سوری‌ها می‌خواهند اهمیت و توجه می‌کنم.

بی‌تجربگی رؤسای جمهور آمریکا خطری برای این کشور است

رئیس جمهور سوریه از بی‌تجربگی سیاسی رؤسای جمهور آمریکا انتقاد و آن را خطری برای این کشور توصیف کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا از بی‌تجربگی دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا در زمینه سیاست خارجی نگران نیست، گفت: کدام‌یک از رؤسای جمهور آمریکا قبلاً تجربه داشته‌اند، اوباما؟ جورج بوش؟ یا بیل کلینتون؟ هیچ‌کدام از اینها تجربه‌ای نداشته‌اند.

بشار اسد افزود: این یک مشکل با آمریکا است. سپری کردن چند سال در کنگره یا در عرصه سیاست خارجی به چشم نمی‌آید و مؤثر نیست. نبود فردی باتجربه در کاخ سفید طبیعتاً خطری برای کشور در سطح کلی به شمار می‌رود.

بشار اسد با تأکید بر جدی نبودن آمریکایی‌ها در مبارزه با تروریسم گفت: قبل از آن (حضور روسیه در سوریه) و در طول دخالت آمریکا و دخالت غیرقانونی همپیمانان آنها، داعش گسترش می‌یافت و تروریسم توسعه می‌یافت و بر مناطق جدید مسلط می‌شد. آنها (آمریکایی‌ها و هم‌پیمانانش) جدی نبودند و درنتیجه، نمی‌توانم بگویم که از جدی نبودن و حضور غیرقانونی آنها در سوریه استقبال می‌کنم.

برچسب ها: , , ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=339366
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,446 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی