استفاده غلط از فضای مجازی تیر خلاصی بر بنیان خانواده
+ پ -
استفاده غلط از فضای مجازی تیر خلاصی بر بنیان خانواده

فضای مجازی که امروزه باعث شده تا دنیایی به این بزرگی تبدیل به دهکده ای شود که آزادانه می توان به همه جای آن سرک کشید به فرموده مقام معظم رهبری همانند دو لبه یک چاقو است که اگر از آن صحیح استفاده نشود قطعا باعث متلاشی شدن بنیان خانواده ها می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ در حال حاضر در خانه هر ایرانی خانواده ها با شبکه ‌های ماهواره ‌ای، فضای مجازی، رسانه‌های مدرن و … رو به رو هستند که هر یک به شکلی این ها نقش تأثیرگذاری در خانواده دارند و بنیان و بنیاد خانواده را هدف تیر خود گرفته ‌اند.

 

 

یکی از مهم ترین معضلات اجتماعی که جامعه امروزی ما با آن درگیر است ضعف و تزلزل بنیاد خانواده است. مشکلات خانواده ها به صورت ناهنجاری ها و مشکلات اجتماعی بروز می کند، آموزش و آماده سازی فرزندان برای پذیرش مسئولیت های اجتماعی یکی از وظایف مهم و اساسی خانواده ها به شمار می رود.

 

 

بخشی از شبکه‌های ماهواره‌ای با پخش یک سری از فیلم و سریال ها و برنامه ها به شکل غیر مستقیمی بر بنیان خانواده تاثیر منفی می گذارند و به طور تخصصی تمام تمرکز خود را بر خانواده نهاده است.

 

 

امروزه رسانه ها، مخصوصاً رسانه های جمعی عامل مهمی در اثرگذاری بر افکار عمومی و جهت دهی به رفتارهای اجتماعی محسوب می شوند. ارتباط از طریق فضای مجازی در سال های اخیر جایگاه قابل توجهی در بین نسل جوان جامعه ما پیدا کرده است. شبکه های اجتماعی در ابعاد مختلف زندگی افراد (فردی و اجتماعی) تأثیرگذارند.

 

 

استفاده بیش از حد نوجوانان و جوانان و کودکان از فضای مجازی در حوزه رابطه خود و والدین نیز تغییراتی بوجود آورده است که برخی از این تغییرات  کاهش نقش خانواده ، کاهش ارتباط والدین با فرزند، شکاف نسلی به دلیل رشد تکنولوژی، از بین رفتن حریم بین فرزندان و والدین و ایستادن در برابر یکی از والدین یا هر دو را می‌توان نام برد.

 

 

علاوه بر شبکه‌های ماهواره‌ای و مجموعه دی ‌وی‌ دی ‌ها، رده سنی های خاص و ارتباط این رده با رسانه‌های مدرن از قبیل اینترنت و تلفن همراه که مجهز به امکانات پیامک وبلوتوث است نیز مواجه است،فرهنگ در خانواده های ایرانی دچار تغییرات فراوانی شده است که همگی به نوعی مروج سبک زندگی مدرن است.

 

 

زیاده در استفاده از اینترنت می تواند مشکلات جدی در سطوح مختلف از جمله سطح تحصیلی و خانوادگی برای مخاطبان به وجود آورد. چه بسا فرزندان ما حتی یک روز هم بدون اینترنت نمی توانند بگذرانند. متأسفانه در میان جوانان و نوجوانان ما به شکلی از فضای مجازی و اینترنت استفاده می کنند که  برخی از جوانان، شب ها را تا صبح با اینترنت می گذرانند و روز را در خستگی و بی حوصلگی چنان می گذرانند که از بقیه کارهایشان باز می مانند.  این مسأله آغازگر آسیب های متعدد دیگر نیز می شود. از جمله این آسیب ها می توان به آسیب های خانوادگی، ارتباطی، عاطفی، روانی، جسمی و اقتصادی اشاره کرد.

 

 

اینترنت شکافی میان نسل ها ایجاد کرده و با پررنگ تر نشان دادن این شکاف بعث فاصله بین فرزندان و خانواده ها شده است و اکنون شکاف میان نسل دوم و سوم علاقمند به اینترنت نیز آشکار شده، به گونه ای که هیچ یک زبان دیگری را نمی فهمند.

 

 

امروزه یکی از پررنگ ترین روش های ارتباط بین همگان اینترنت است،  گسترش رایانه ها ی شخصی وافزایش اتصال به اینترنت در خانه و محل کار منجر به ظهور معظلی به نام اعتیاد  اینترنتی شده است، به طوری  که در پی استفاده روز افزون کاربران از اینترنت و زندگی در فضای مجازی به  مدت طولانی، نوعی وابستگی کاذب به آن پیدا کرده که رهایی از آن امری دشوار است.

 

 

با رشد فراگیر استفاده از اینترنت در زندگی بشری که همه نوع نیاز کاربر را تامین میکند،یک نوع وابستگی بیش از اندازه به اینترنت برای  کاربر ایجاد می‌کند که منجر به جدایی زندگی  واقعی از دنیای مجازی می‌گردد.

 

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff