استرس شغلی زنان زنگ خطری برای سلامت خانواده
+ پ -
استرس شغلی زنان زنگ خطری برای سلامت خانواده

مشاوره خانواده با بیان اینکه استرس تنها یکی از عوامی تهدید کننده سلامت زنان شاغل است،گفت: استرس های شغلی هم بر روی فرد اثر منفی می گذارد و هم بر سایر اعضای خانواده اثر سوء دارد و کیفیت زندگی را کاهش می دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ سیما مرادی، کارشناس ارشد تحقیقات آموزشی و مشاوره دادگستری استان هرمزگان در گفت‌‌وگو با خبرنگار سوره یاس  گفت: یکی از معضلات اساسی که در طی چند دهه اخیر به دنبال تحولات جوامع و روی کار آمدن به زندگ مدرن،انسان ها را در معرض خطر قرار داده است پدیده استرس است.

وی تصریح کرد: استرس جزء لاینفک زندگی امروزی است و اگر در مورد محیط کاری و در ارتباط با عوامل کاری به وجود آید بیانگر استرس شغلی است . استرس های شغلی از عوامل مهم خطر زا برای سلامتی انسان شناخته شده اند .

این کارشناس ارشد مشاوره خانواده با تأکید بر نقش استرس در نا آرامی ها در فرد و همچنین اثرات سوء آن بر خانواده و جامعه دارد اظهار داشت: استرس های شغلی به خاطر مسئولیت بارزتر زنان در امور داخلی خانواده هم بر خود آنان و هم بر سایر اعضای خانواده اثر سوء دارد . و کیفیت زندگی را کاهش می دهد .

مرادی افزود: زنی که تا دیروز فقط در خانه فعالیت می کرد و عهده دار خانه داری و همسرداری بود و تنها دغدغه اش به چگونگی تربیت فرزندان معطوف می شد امروز علاوه بر مسئولیت های پیشین بایستی در محیط اداری نیز به عنوان یه فرد کاری و پرتوان حضور داشته باشد و در راستای حفظ نقش خود به عنوان یک فرد مستقل در جامعه بکوشد .

وی تصریح کرد:  به رغم تمامیه نتایج مثبتی که از حضور زنان در اجتماع حاصل می شود ولی پیامدهای منفی هم وجود دارد که تنها متوجه زنان است و آن به خطر افتادن سلامت روانی آنها است .

کارشناس ارشد تحقیقات آموزشی و مشاوره  دادگستری تصریح کرد: یکی از مهم ترین پیامدهای فعالیت در اجتماع بروز استرس و فشار روحی و روانی که در زنان بیشتر از مردان است . استرس تنها یکی از عوامی تهدید کننده سلامت زنان شاغل است ولی می تواند با مشکلات متعدد روانشناختی از جمله افسردگی ، پرخاشگری ، ناتوانی در تصمیم گیری و توجه کم و حساسیت نسبت به انتقاد و … اشاره کرد .

مرادی ادامه داد: زنان به علت نداشتن شرایط یکسان اجتماعی در جامعه بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند به نظر می رسد اگر زنان بتوانند به روش دلخواه و در مشاغل مناسب تا مراحل مدیریتی هم کار کنند ریسک افسردگی و استرس در آنها پایین بماند .

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff