تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 331330
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
درخواست شفافیت اقتصادی، جایگزین تحریم ها؛

استراتژی پسابرجام؛ تعطیلی غنی سازی اقتصادی

جمهوری اسلامی ایران برای اجرای برجام خیلی زود کلیه ی تعهدات خود را به انجام رساند و در واقع مرحله ای را آغاز کرد که برگشت پذیری آن سال ها طول می کشد در طرف مقابل، ایالات متحده در اجرای تعهدات خویش کاملاً ناقص و کجدار و مریز عمل کرد.

استراتژی پسابرجام؛ تعطیلی غنی سازی اقتصادی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از فرهنگ کده ؛ جمهوری اسلامی ایران برای اجرای برجام خیلی زود کلیه ی تعهدات خود را به انجام رساند و در واقع مرحله ای را آغاز کرد که برگشت پذیری آن سال ها طول می کشد در طرف مقابل، ایالات متحده در اجرای تعهدات خویش کاملاً ناقص و کجدار و مریز عمل کرد، به نحوی که در اجرای بسیاری از تعهدات خود در رفع تحریم های اقتصادی و بانکی به طرح بهانه های گسترده دست زده و عملاً با وجود لغو تحریم ها، کشور ایران را با محدودیت های فراوان مواجه نموده است و یکی از این بهانه ها عدم وجود شفافیت در اقتصاد ایران است.

 

بهانه های واهی جایگزین تحریم ها می شوند

 

ساز وکار و عملکرد اقتصادی کشور از نظر سیاست های منطقه ای به شدت محرمانه است و در واقع بخش قابل توجهی از برنامه های امنیتی کشور و اثرگذاری بر جبهه ی مقاومت، ارتباط نزدیکی به حمایت های اقتصادی ایران در عراق و سوریه و همچنین برنامه های مشابه آن در لبنان و منطقه ی خاورمیانه دارد.

 

علاوه بر آن از این برنامه ی اقتصادی گرو ه ها و افرادی بهر ه میبرند که با عنوان دوستان ایران، به رفع محدودیت های فراوان و حل مشکلات جمهوری اسلامی ایران کمک می کنند. برای مثال دلال ها و تاجران واسط های، که از کشورهای مختلف اقدام به تهیه ی کالاهایی که فروش آنها به کشور ممنوع است می کنند، جزئی از این برنامه هستند.

 

گذشته از این مسائل، بسیاری از پروژه ها و برنامه های زیربنایی و عمرانی کشور امروز توسط بخش های انقلابی چون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اجرا می شود که از نظر ایالات متحده ی آمریکا تهدید محسوب میگردد.

 

در اولین مرحله به نظر میرسد بهانه جویی ایالات متحده ی آمریکا تحت عنوان عدم شفافیت برنامه ی اقتصادی ایران، معطوف به همین ماجرا باشد. در واقع توقف تأثیر منطقه ای ایران به ویژه در محور مقاومت و مقابله با تروریست های پرورش یافته توسط دولت آمریکا می تواند اولین هدف این بهانه جویی ها باشد.

 

چه شفافیتی؟
آنچه ایالات متحده ی آمریکا از شفافیت اقتصادی اعلام میکند، ایجاد تضمین هایی است مبنی بر اینکه از همکاری اقتصادی و تجاری ایران و غرب، نهادهای انقلابی کشور چون سپاه پاسداران راه
نفوذ پیدا نکنند و یا اینکه در نتیجه ی همکاری های اقتصادی، پولشویی اتفاق نیافتد و یا پای گرو ه هایی که در لیست سیاه دولت آمریکاست به میان نیاید. در واقع ایالات متحده در ظاهر اعلام می کند که از شفاف نبودن ساز وکار سیستم اقتصادی ایران نگران است و بابت همین نگرانی نمیتواند اجاز ه ی همکاری اتباع و شرکت های آمریکایی را با جمهوری اسلامی بدهد.

 
شفا فسازی سیستم اقتصادی ایران هم از نظر آن ها به ایجاد ابزارهای داخلی و نظار تهای بین المللی نیاز دارد. در واقع زمانی میتوان ادعا کرد اقتصاد ایران دارای شفافیت است که همان پروسه ای که دولت آمریکا در مورد انرژی هسته ای می خواست، اعمال گردد. یعنی هم ساز وکارهای داخلی ایجاد گردد و هم نهادهای بین المللی بتوانند بر برنامه ی اقتصادی ایران و نحو ه ی عملکرد آن نظارت داشته باشند.

 

جان اسمیت مدیر اجرایی دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا پیش از این گفته است:  عدم شفافیت ، نیاز به مدرن سازی  و شفاف سازی برای نیل به استاندارهای مورد نظر غرب در
مسائل اقتصادی و انجام «اقدامات تحریک آمیز از سوی ایران ، موضوعات و نگرانی هایی هستند که مانع از تعامل شرکت های غربی با ایران می شود.
آن چه در پی آن هستند
واضح است آنچه در پیامد موضوع رخ خواهد داد دسترسی کامل ایالات متحده به کانال های ارتباطی و حمایتی ایران از مقاومت است. تمامی ارتباطات مؤثر ایران در منطقه لو خواهد رفت و در واقع دست کشور از حمایت از منافع حیاتی خویش در خاورمیانه قطع خواهد شد و در این شرایط ایران به کشوری مبدل میگردد که قدرت اثرگذاری در محیط پیرامون خود را نیز ندارد و در حصری دورتادور گیر خواهد افتاد. گرچه با اجرایی شدن برجام بسیاری از کارشناسان اعلام کرده بودند نفس اجرای برجام و رفع تحری مها خود به خود باعث ایجاد شفافیت اقتصادی میشود.

 

محمد مهدی سیادت از فعالان اقتصادی در دی ماه سال گذشته با اشاره به اجرای برجام و اثر آن در اقتصاد ایران گفته بود: از این پس تولیدکنندگانی که نیاز به مواد اولیه ی خارجی داشته و یا واردکنندگان
کالاهای خارجی دیگر برای انتقال وجه، حمل و نقل و دریافت کالا نیاز به کانال های غیررسمی و پرهزینه نخواهند داشت .

 

اما به نظر میرسد چنین اتفاقی هرگز رخ نداد، چرا که علیرغم برداشته شدن تحریم ها، طرف های غربی با ایجاد ترس و تهدید مانع همکاری بخش خصوصی غرب با کشورمان شدند و محدودیت های غیر تحریمی فراوانی پیش آوردند. حالا همین طر ف های غربی علت محدودیت ها را عدم شفافیت اقتصادی ایران ذکر می کنند و خواهان نظارت دقیق و ذره بینی بر سیستم اقتصادی کشورمان هستند.

 

در زمینه ی شفافیت مالی باید دو تفاوت عمده قائل شد موضوع ایجاد شفافیت در نظام داخلی اقتصادی کشور و ایجاد ابزارهای دقیقی است که دستگاه های بازرسی و نظارتی بتوانند مبادی فساد خیز را از بین ببرند.

 

همان گونه که دکتر احمد توکلی نیز در این باره گفته است: برخی وقت ها شفافیت آنقدر مهم است که می توان بدون هیچ  زحمتی برای کسی، هزینه های زندگی سایر مردم را کاهش داد. باید شرایطی را فراهم کنیم که مردم داوطلبانه اطلاعات خود را شفاف سازی کنند، آن وقت به نفع خودشان هم هست.

 

در نیجریه برای رفع اتهام از مسئولان و جلوگیری از سوءاستفاده و فساد، فرآیند انعقاد قرارداد مناقصاتی که برگزار می شود را مستقیم از تلویزیون پخش می کنند. چنین شفافیتی باعث افزایش اعتماد مردم شده و زمینه های فساد را نیز کاهش می دهد.

 

 

اما اگر قرار باشد سیستم شفافیت اقتصادی توسط نهادهایی غیر از سازما نهای بازرسی داخلی و توسط بیگانگان کنترل و زیر ذر هبین گرفته شود، این به خودی خود استقلال اقتصادی و در نهایت استقلال کشور در تمام بخش ها را زیر سوال برده و از بین خواهد برد. در واقع هیچ کشور مستقل و آزادی نمی پذیرد که این چنین خود را محدود نماید که کشور دیگری بر برنامه ی اقتصادی آن کنترل و نظارت داشته باشد تا بلکه شفافیت آن را تأیید کند.

 
در واقع اگر منظور ایالات متحده ی آمریکا از عدم شفافیت، نقش و اثر نهادهای انقلابی ایران در اقتصاد و تلاش منطقه ای ایران در مقابله با آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت از گرو ههای مقاومت است،
باید گفت که در سیستم اقتصادی جمهوری اسلامی هرگز شفافیت را نخواهد دید.

 

ایران کشوری مستقل و آزاد است و هرگز تحت هیچ شرایطی به بیگانگان اجازه ی ورود و دسترسی به مسائل محرمانه ی خود را نخواهد داد.

 

انتهای پیام/ی

برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=331330
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,526 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی