استراتژي توسعه شهري با چشم اندازواقع گرایانه موتور توسعه عادلانه اقتصادی است
+ پ -
استراتژی توسعه شهری با چشم اندازواقع گرایانه موتور توسعه عادلانه اقتصادی است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: استراتژی توسعه شهری باید با مداخله و مالکیت ذی‌نفعان محلی، چشم‌اندازی واقع‌نگرانه را طرح‌ریزی کند که دربرگیرنده همه آرمان‌ها و ایده‌آل‌ها در زمینه توسعه اقتصادی، اجتماعی وکاهش فقر از طریق اقدامات مشارکتی باشد. از این رو مهمترین نتیجه اجرای این استراتژی، تبدیل شدن شهرها به موتورهای توسعه عادلانه اقتصادی خواهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، علی اصغر مونسان، در پیامی در هفتمین همایش شهر ایده آل با گرامی داشت حضور مدیران، متخصصان و کارشناسان زمینه های مدیریت و خدمات شهری در جزیره کیش گفت: شهر ایده آل در حقیقت آرزوی بشر برای از بین بردن کمبودهای ناشی از زندگی اجتماعی روزمره خود در محیط زندگی است، این شهر نمادی از یک تصور آرمانی و بدون کاستی است. اما واقعیت آنست که رسیدن به تمامی ابعاد و معیارهای تام آن فعلا دست نیافتنی است.

وی افزود: تفکر شهر ایده ال به ما کمک می‌کند تا چگونگی بهبود اسکان افراد و جوامع را توضیح دهیم و می‌تواند استراتژی‌های مربوط به افزایش جمعیت و مشکلاتی که بر برنامه‌ریزی‌های شهری تحمیل می‌کنند را بیان کند.

مونسان با اشاره به اینکه شهر معمولی و تجاری، شهر عقلانی، یک باغ‌شهر، شهر سنتی و مذهبی و در نهایت شهر ایده‌آل تعاریفی هستند که معمولا به عنوان ترکیبی از کارکردها و ساختارهای شکل گرفته در ذهن و چشم‌اندازهای عینی جامعه نقش می‌بندد، تاکید کرد: شکل گیری اولیه شهرها، براساس معیارهای جامعه آن، قائم به فراهم آوردن ابزارهای نوین و بکارگیری فناوری های نو نیست در نتیجه برای توسعه شهر به سمت و سوی کارکردهای مورد انتظار جامعه در ابتدا باید چالش‌های زیستی، روابط اجتماعی و نیازهای ارتباطات درون شهری شناسایی شده و از سوی مدیریت شهری، برنامه‌ریزی‌های مشخصی برای هدایت جریانات همسو، همگون با ساختارهای شهر، تبیین شود.

وی ادامه داد: درحال حاضر در بسیاری از شهرهای جهان بدلیل وجود نابرابری‌ در پایگاه‌های اقتصادی و منزلت‌های اجتماعی و تنوع معنادار در زیرساخت‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی شهری تنگناها و دشواری‌های زیادی وجود دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش این ناهمگونی‌ها در فضاهای فرهنگی و تفاوت‌های ماهوی میان شیوه زندگی و مناسبت‌های‌ تولیدی در بسیاری از شهرهای جهان را چالش‌های جدی در محافل شهرسازی و مدیریت‌های شهری، جهت برنامه‌ریزی توسعه آینده این شهرها دانست و اظهار کرد: از این رو تعیین یک الگو و استراتژی به عنوان ابزاری جهت رشد متعادل در مسیر توسعه آینده شهرها به عنوان نخستین گام در برنامه‌ریزی توسعه شهری مطرح است.

وی تاکید کرد: استراتژی توسعه شهری باید با مداخله و مالکیت ذی‌نفعان محلی، چشم‌اندازی واقع‌نگرانه را طرح‌ریزی کرده که دربرگیرنده همه آرمان‌ها و ایده‌آل‌ها در زمینه توسعه اقتصادی، اجتماعی وکاهش فقر با تعیین اولویت‌های سرمایه‌گذاری و حمایت‌های توسعه‌ای از طریق اقدامات مشارکتی باشد. از این رو مهمترین نتیجه اجرای این استراتژی، تبدیل شدن شهرها به موتورهای توسعه عادلانه اقتصادی خواهد بود.

مونسان متذکر شد: هرچند استراتژی‌های توسعه شهری در شهرهای مختلف تابع یک چارچوب و مقررات پیش نوشته نیستند اما در پنج محور اصلی با یکدیگر مشترک‌اند که شامل زیست‌پذیری شهرها به مفهوم وجود اشتغال و ایجاد کسب و کار، پایداری محیط زیست با مفهوم مصرف بهینه انرژی و افزایش کیفیت خدمات‌رسانی بدون هرز رفت منابع، شکل‌دهی فضایی شهر و تامین منابع مالی و حکمرانی شهری می‌شوند.

به گفته این مقام مسئول در سازمان منطقه آزاد کیش، هرچند به لحاظ معماری تفکر شهر ایده‌آل بر پایه نظریات معماران دوره رنسانس ایتالیا و سپس نظریه پردازان قرن هیجدهمی فرانسه و غالبا غربی شکل گرفته است، اما آنچه که شهر آرمانی یا مدینه فاضله را از منظر فلسفه و بار معنوی آن در قالب مفاهیم شریعت اسلامی تعریف کرده است مربوط به شرق و عمدتا کشور ایران و فلاسفه مشهوری منجمله فارابی، ابن سینا و خواجه نصیرالدین طوسی است .

وی افزود: از این رو ایده شکل‌گیری شهر ایده‌آل در کشورمان را می‌توان تلفیقی از ساختاری فیزیکی متناسب با جریان اجتماعی و فرهنگی فرض کرد که بر پایه باورهای دینی، قومی و سنت‌های رایج جامعه بنا می‌شود.

مونسان تصریح کرد: ساختن یک شهر ایده‌آل نیازمند تغییر نگرش در نحوه ایجاد برخی الزاماتی است که این پدیده را موجب می‌شود. شهر ایده‌آل دارای اقتصادی پویا است، شهری که با بهره‌گیری از دانش روز خدمات پرهزینه شهری را به منبع کسب درآمد تبدیل کرده و آن را برای بهبود شرایط زندگی و تعالی جامعه هزینه می‌کند.

وی در ادامه اضافه کرد: شهر ایده‌آل فاقد آلودگی، دارای تاسیسات مناسب شهری و سیستم حمل و نقل کارآمد است، در این شهرها حرکت منظم و سیستماتیک ارگان‌های شهری که با بهره برداری از فناوری‌های نوین دارای سرعت و دقت زیاد هستند، موجب جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه مردم و در نهایت آرامش و آسایش آنان می‌شود.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش برگزاری هفتمین نمایشگاه ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته و خدمات شهری و فضای سبز و همایش علمی مدیریت شهری یا شهر ایده آل را بروز اراده کارشناسان و متخصصانی دانست که تلاش دارند در مسیر پویایی جامعه اسلامی ایرانی حرکت کرده و با درمیان گذاشتن ایده‌های خلاقانه، آینده بهتری برای زندگی شهری در ایران ترسیم نمایند.

وی تاکید کرد: بدیهی است که برگزاری این همایش و نمایشگاه به صورت سالانه، گام‌های مستمر ما به سوی تغییر شیوه زندگی شهری و ایجاد زمینه تحقق تعالی اجتماعی هم از منظر اخلاقی و هم از منظر اقتصادی است. اما آغاز این حرکت، می‌تواند و باید با هدف گذاری صحیح ما را به جایگاه شایسته اجتماعی و جامعه‌ای مدنی بر پایه ایده‌های شهر ایده‌آل برساند.

مونسان ابراز کرد: مردم فرهیخته ایران بعد از پشت سر گذاشتن مشکلات و تحمل آسیب‌های فراوان ناشی از صدمات جنگ تحمیلی، تحریم‌ها و ناامنی‌های ناخواسته ناشی از تنش‌های منطقه‌ای این شایستگی را دارند تا در آینده از جامعه‌ای فوق مدرن و شهرهایی که نماد پیشرفت و توسعه هستند، برخوردار باشند.

وی با بیان اینکه این خواست برحق جامعه ایرانی، این تعهد را برای ما به عنوان مسئولان، پژوهشگران، دانشگاهیان و متخصصان این مرز وبوم ایجاد می‌کند که با تلاش هر چه بیشتر و الگو قرار دادن بهترین گزینه‌های علمی  و بهینه کردن آنها و با در نظر گرفتن شرایط فرهنگی و بومی کشور، در راستای تحقق این خواسته با سرعت هر چه بیشتر حرکت کنیم اظهار کرد: جزیره زیبای کیش به دلیل برخورداری از فضای مناسب و ارایه ایده‌های نو در زمینه ایجاد شهری آرمانی بی شک بهترین مکان برای برگزاری همایش و نمایشگاه شهر آیده آل است .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: کیش امروز به واسطه برخورداری از بسیاری امکانات مطلوب اعم از طبیعت زیبا و دلفریب و تاسیسات مناسب شهری، سیستم حمل و نقل منظم، عدم وجود ترافیک شهری، ارایه خدمات مطلوب شهری و تامین فضاهای متعدد ورزشی، فرهنگی و مناظر چشم‌نواز حاصل ایجاد فضاهای سبز وسیع در معابر و پارک‌ها و تفریحگاه‌های متعدد می‌رود تا به شهری مدرن و مقصد بسیاری از سفرهای گردشگری تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه تلاش‌هایی که برای تحقق اهداف دولت تدبیر و امید در تبدیل کیش به شهری مدرن، قانون‌مدار و محلی امن برای آسایش و آرامش خانواده ها شده است بیان کرد: طی سه سال گذشته این پیشرفت ها شتاب بیشتری به خود گرفته که نگاهی به تلاش‌های جاری، برای اجرای طرح‌های عمرانی و توسعه این منطقه، موید ادعاست.

به گفته مونسان طی سه سال گذشته ده‌ها پروژه نیمه تمام و تقریبا متوقف شده عمرانی کیش به سرانجام رسیده و طرح‌های متنوعی نیز برای توسعه گردشگری و همچنین زیرساختی این جزیره آغاز شده است.

وی یادآور شد: تکمیل شبکه گسترده فاضلاب و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه ده هزار متر مکعبی کیش به عنوان پروژه پیشرفته توسعه شهری و حافظ محیط زیست شکننده این جزیره، بهره برداری از نیروگاه دوم برق و تولید آب شیرین، طرح‌های توسعه تکمیلی بندرگاه، ساخت دومین ترمینال بین‌المللی فرودگاه کیش و توسعه نرم افزاری و سخت افزاری تاسیسات فرودگاهی، توسعه فضای سبز و تفریح‌گاه های متعدد و ده ها پروژه بزرگ و کوچک دیگر توسط بخش خصوصی و دولتی در کنار اجرای برنامه‌های گسترده فرهنگی و اجتماعی با همراهی مردم فرهنگ مدار و با اخلاق این منطقه، جزیره زیبای کیش را در مسیر نزدیک شدن به آرمان های شهری مدرن رهنمون می‌کند.

هفتمین نمایشگاه و همایش شهر ایده آل جزیره کیش از ۲۷ تا ۳۰ آذر در جزیره کیش در حال برگزاری است.

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff