تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 450006
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۵۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

از ۸ ساله شدن وعده مسئولان جهت پرداخت خسارت تگرگ تا پلی که هر ساله تخریب می شود+تصاویر

شوراها و دهیار روستای سغ دهستان سیاهو بندرعباس به عدم تحقق وعده های مسئولان به کشاورزان اشاره کردند و افزودند: ۴۰ میلیارد تومان خسارت در سال های ۸۸ و ۹۴ بر اثر سرما و تگرگ به باغداران این منطقه وارد شد که تاکنون جبران نشده است.

از ۸ ساله شدن وعده مسئولان جهت پرداخت خسارت تگرگ تا پلی که هر ساله تخریب می شود+تصاویر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده؛روستای سغ دهستان سیاهو بندرعباس با جمعیتی بالغ بر با ۸۰۰ نفر در قالب  ۲۰۰ خانوار در ۸۰ کیلومتری شمال بندرعباس قرار دارد که یکی از نقاط خوش آب و هوای استان هرمزگان محسوب می شود.

بهترین ارقام نارنگی موجود در کشور در روستای سغ/جاده این روستا نامناسب است

نارنگی دهستان سیاهو در میان مرکبات جنوب کشور به سبب مرغوبیت ، کیفیت و بازارپسندی از شهرت جهانی برخوردار است که می توان به صراحت گفت بهترین ارقام نارنگی موجود در کشور محسوب می شود که روستای سغ یکی از عمده ترین مناطق تولید نارنگی است.

از آنجایی که روستای سغ منبع تولید نارنگی و ۳۵ هکتار باغات نارنگی در این روستا قرار دارد و باید دارای جاده ای مناسب برای تردد و حمل این محصول پرطرفدار و پرخاصیت باشد اما این گونه نیست جاده این روستا بسیار نامناسب است.

جوانان منطقه سغ زمین ورزشی ندارند/ ایجاد شهرک مسکن برای جوانان

جلال الدین آهنجان، رئیس شورای روستای سغ دهستان سیاهو بندرعباس در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به اینکه جوانان منطقه سغ زمین ورزشی ندارند، اظهار کرد: نداشتن زمین ورزشی و فرهنگی برای جوانان و نوجوانان یکی از مشکلاتی است از مسئولان می خواهیم به ورزش و جوانان اهیمت دهند و توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

رئیس شورای روستای سغ، ایجاد شهرک مسکونی برای جوانان و نسل های آینده را یکی از مطالبات اهالی این منطقه عنوان کرد و گفت: جوانان برای احداث مسکن مشکل دارند و از متولیان انتظار می رود که زمین در اختیار آنها قرار دهند تا مجبور به مهاجرت از روستا نشوند.

 ترانس برق روستای سغ جوابگوی اهالی این روستا نیست/ روستای سغ نیازمند احداث یک سد بزرگ است

آهنجان با بیان اینکه ترانس برق روستای سغ جوابگوی اهالی این روستا نیست و باید برق آن تقویت شود، گفت: نداشتن لامپ معابر کافی در سطح روستا یکی دیگر از مشکلات این روستا است.

وی، ایجاد یک مخزن ۳۰۰متر مکعبی جهت آب آشامیدنی،تعمیر و بازسازی جاده ورودی روستا،کم عرض بودن جاده و جابجایی جاده روستای پشت بند به سغ را از دیگر مشکلات این روستا عنوان کرد و گفت: روستای سغ نیازمند احداث یک سد بزرگ است که با احداث این سد مشکل کشاورزان این روستا و روستاهای همجوار مرتفع می شود و سبب می شود چشمه ها و قنات ها آبگیر شود.

کشاورزان سغ همچنان در انتظار پرداخت خسارت تگرگ

عبدالحسین عامری، عضو شورای روستای سغ دهستان سیاهو نیز به مشکلات روستا اشاره کرد و گفت: پرداخت خسارت تگرگ که در سال ۹۴ محصولات نارنگی خسارت وارد شده بود که هیئت وزیران مبلغی بابت کمک مصوب کردند اما متاسفانه تاکنون خسارتی پرداخت نشده است.

عضو شورای روستای سغ بیان کرد: آبادی پشت بند که درشمال روستا واقع شده و در وسط دامنه بزرگترین کوه استان و در ارتفاع ۱۱۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و آبشارهای زیبا هر ساله مهمان کوه نوردان از سطح استان است اما ازنظر زیر ساخت گردشگری ضعیف بوده جاده ورودی آبادی پشت بند نیاز به آسفالت دارد.

عامری تاکید کرد: با توجه به اینکه نارنگی سیاهو در سطح استان و کشور از نظر کیفیت رتبه نخست را به خود اختصاص داده است و همچنین درآمد مردم روستا از فروش نارنگی به دست می آید که کشاورزان این روستا انتظار دارند که مشکلات بخش کشاورزی آنها با همت و همکاری جهاد کشاورزی مشکلات رفع شود.

 قنات های روستا نیاز به لایروبی دارد

وی با بیان اینکه قنات ها و چشمه های روستا در حال خشک شدن است که نیاز به لایروبی دارد، گفت: سدهایی در روستاست که نیاز به لایروبی دارند چرا که پر از سنگ و خاک شده اند که حدود یک دهه می باشد که لایروبی نشده است.

عضو شورای روستای سغ تصریح کرد: انتقال خط آب از سرچشمه به دشت همت آباد سغ به وسیله کانال یا لوله و همچنین جاده بین مزارع روستا یکی از خواسته های  کشاورزان این منطقه است.

نیاز به دستگاه ضد تگرگ داریم

عامری هم احداث سد در این روستا را ضروری دانست و گفت: نیاز به دستگاه ضد تگرگ برای تبدیل تگرگ به باران نیاز داریم که هر ساله تگرگ خسارت جبران ناپذیری به باغداران روستا وارد می کند.

وی بیان کرد: برگزاری دوره آموزشی در حوزه کشاورزی یکی دیگر از مطالبات کشاورزان این منطقه است که از مدرسین با تجربه جهت برگزاری دوره استفاده شود و همچنین در این روستا دو صندوق خرد زنان روستایی وجود دارد که زیر نظر جهاد کشاورزی است و نیاز به واگذاری زمین جهت بازارچه محلی در دوراهی روستا هستیم.

احداث سردخانه جهت نگهداری نارنگی/سیاهو بدون نارنگی بیابانی بیش نیست

عضو شورای روستای سغ افزود: با توجه به اینکه نارنگی سیاهو یک برند محسوب می شود اما هنوز بسته بندی آن قدیمی است روستا ظرفیت یک کارخانه تولید بسته بندی مناسب و سردخانه جهت نگهداری نارنگی را دارد.

عامری، نبود زمین ورزشی مناسب،عدم روشنایی روستا و احداث منبع آب آشامیدنی در روستا را از دیگر مشکلات این روستا ذکر کرد و از مسئولان درخواست کرد که مشکلات این روستا هر چه سریع تر مرتفع سازند چرا که عدم توجه و رسیدگی متولیان امر به منحصر فردترین نارنگی دنیا را نابود می کند و سیاهو بدون نارنگی بیابانی بیش نیست.

جاده ورودی روستای سغ نیاز به روکش آسفالت دارد/پل روستای سغ هر ساله تخریب می شود

محمد دهقانی تل گردویی، دهیار روستای سغ با بیان اینکه جاده ورودی روستای سغ نیاز به روکش آسفالت دارد، گفت: در معابر روستا روشنایی وجود ندارد و تاریکی مطلق است و هم حادثه خیز و همچنین احتمال سرقت از باغات وجود دارد.

دهیار روستای سغ به مشکلات تنها پل این اشاره کرد و گفت: هر ساله در زمان بارندگی شدید پل این روستا تخریب می شود و نیاز به احداث پل یا لوله یا باکس است که کار گذاشته شود که آب رودخانه فصلی از آن عبور کند.

هیچ امکاناتی به کشاورزان نداده نشده است/روستای پشتبند خالی از سکنه شد

دهقانی بیان کرد: بهترین و مرغوبترین نارنگی سیاهو از منطقه سغ و پشت بند است اما هیچ امکاناتی به کشاورزان داده نشده و جاده پشت بند کوهستانی می باشد که هر ساله هزینه هنگفتی جهت تعمیر جاده پرداخت کنیم.

وی تصریح کرد: نزدیک به ۴۰ خانوار در روستای پشت بند زندگی می کردند که شغل آنها دامداری و کشاورزی بود به علت نبود امکانات، راه صعب العبور و نداشتن برق در حال مهاجرت به شهر یا روستای سغ هستند.

منبع آب آشامیدنی روستای سغ قدیمی و کهنه است/ ۸ ساله شدن وعده مسئولان جهت پرداخت خسارت تگرگ

دهیار روستای سغ با بیان اینکه منبع آب آشامیدنی این روستا قدیمی است، گفت: منبع آب آشامیدنی در سال ۷۳ توسط  جهاد سازندگی ساخته شده که بسیار کهنه و کوچک است و با افزایش جمعیت منبع آب پاسخگوی این اهالی نیست و همیشه با قطعی آب مواجه هستیم و نیاز به احداث منبع آب جدید است.

دهقانی به عدم تحقق وعده های مسئولان به کشاورزان اشاره کرد و افزود: ۴۰ میلیارد تومان خسارت در سال های  ۸۸ و۹۴ بر اثر سرما و تگرگ به باغداران این منطقه وارد شد که تاکنون جبران نشده است.

وی، عدم خط کشی جاده،نبود شغل مناسب و مهاجرت روستائیان به شهر به دلیل عدم امکانات از دیگر مشکلات این روستا ذکر کرد و در پایان از مسولان اداره راه، بنیاد مسکن، اداره آب و فاضلاب روستایی و از دکتر اسماعیلی بخشدار بخش مرکزی تشکر کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=450006
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,202 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی