تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 440216
تاریخ انتشار:یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۷:۵۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
اندراحوالات مشاغل خانگی در جنوب کشور؛

از کسب رتبه کشوری در زمینه مشاغل خانگی تا بحران فروش محصولات در پایتخت اقتصادی

فعالیت چشم گیر بانوان هرمزگانی در عرصه مشاغل خرد موجب شد تا این استان در زمینه ایجاد مشاغل خانگی رتبه نخست کشور را کسب کند اما به دلیل عدم حمایت و اعطای مجوز فعالیت دچار بحران و زیان مالی شده اند.

از کسب رتبه کشوری در زمینه مشاغل خانگی تا بحران فروش محصولات در پایتخت اقتصادی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛دین مبین اسلام تنها دین الهی است که با ورود خود ابتدا به تحکیم بنیان خانواده و مقام زن در جامعه پرداخت و خداوند در اهمیت مقام زن با نزول سوره نساء همچنین پیامبر اکرم(ص) و ائمه با روایات و احادیث خود بر شخصیت زن وجهه غیرقابل وصفی بخشیدند که تا پیش از آنان زنان جامعه از چنین جایگاهی محروم بودند.

اسلام بر خلاف مکتب های سردر آورده کنونی  که با  شعار آزادی ، زن را ابزاری برای  اهداف سیاسی و اقتصادی خود قرار می دهند برای زن به عنوان مادر و عامل بینان جامعه ارزش والایی در نظر دارد که سردمداران فمنیسیم و مدعیان آزادی از آن بی اطلاع هستند.

استاد شهید مطهری رحمه الله در خصوص حضور زنان در عرصه های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی اظهار کرده اند: اسلام در عین این که نهایت اهمیت را برای پاکی روابط جنسی به عمل آورده، هیچ گونه مانعی برای بروز استعدادهای انسانی زن به وجود نیاورده ا ست، بلکه کاری کرده که اگر این برنامه ها دور از افراط و تفریط اجرا شود، هم روحیه ها سالم می ماند، هم روابط خانواده ها صمیمی تر و جدی تر می گردد و هم محیط اجتماع برای فعالیت صحیح مرد و زن آماده تر می شود.

زنان که نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند یکی از مؤلفه های مهم و اثر گذار در توسعه اقتصادی به شمار می روند که به دلیل مشکلات معیشتی و اقتصاد خانواده وارد عرصه کار شدند تا دوشادوش مردان  روزگار بگذرانند.

بخش اعظمی از زنانی که برای بهبود بخشی به درآمد خانواده و جبران کمبود های مالی وارد عرصه کار می شوند با احجاف کارفرمایان و مزایایی پایین تر از عرف جامعه به کار گمارده می شوند.

با توجه به  نقش کلیدی زن در تربیت فرزندان و عامل آرامش خانواده ، کسب و کارهای خانگی به عنوان یکی از زمینه های فعالیت اقتصادی زنان در حال رونق است تابدین وسیله دغدغه و گرفتاری های بیرون از خانه دامن گیر زنان نشود و در حریم امن خانه به فعالیت اقتصادی خود بپردازند.

هم اکنون کسب و کار های خانگی از ارکان مهم بازار به شمار می رود که با تولید و عرضه خدمات سالم به رونق اقتصادی کمک شایانی می کند.

استان هرمزگان از دیرباز نقش بسزایی دراقتصاد کلان دارد و جایگاه ویژه این شهر بندری بر هیچ کسی پوشید نیست اما ناعدالتی های اجتماعی و نبود بازار کار مناسب برای زنان سرپرست خانوار موجب شده تا شاهد دستفروشی مادرانی باشیم که برای کسب رزق حلال، روزشان را کف خیابان و با بساط محقرانه ای از میوه و لباس بگذرانند.

 

فعالیت چشم گیر بانوان هرمزگانی درزمینه مشاغل خانگی

توجه مسئولان و متولیان امر اقتصادی به زمینه های کسب و کار خانگی فرصت مناسبی را برای زنانی است که سرمایه چندانی ندارند و با تولیدات خانگی خود نیاز بازار را تامین کنند.

فعالیت چشم گیر بانوان هرمزگانی در عرصه مشاغل خرد و بخش هایی همچون دام وطیور ، صنایع دستی ، پرورش قارچ ، تولید ترشی  و پرورش ماهی موجب شد تا سال گذشته استان هرمزگان در زمینه ایجاد مشاغل خانگی رتبه نخست کشور را کسب کند.

با توجه به استقبال قابل ملاحضه از مشاغل خانگی در این هرمزگان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی  از افزایش دو برابری تسهیلات مشاغل خانگی در استان خبر داد و اظهار کرد: امسال ۱۳۷ میلیارد و۶۸۰ میلیون تومان تسهیلات برای سه حوزه مشاغل خانگی، کسب و کارهای خرد و خوداشتغالی به استان اختصاص یافته است.

وی گفت: سال گذشته ۶۶ میلیارد و ۱۸۷ میلیون تومان از تسهیلات به چهار هزار و ۴۷۷ نفر از افراد  تحت پوشش نهادهای حمایتی پرداخت شده است

همچنین  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان از ایجاد زمینه اشتغال یک هزار و ۹۰۰ نفر در خانه‌های صنایع دستی خبر داد.

بسیج سارندگی استان نیز در راستای رویج فرهنگ‌سازی فعالیت بومی در بین روستائیان و خودکفایی اقتصادی خانواده‌ها  به متقاضیان فعالیت در عرصه های پرورش قارچ، کود ورمی‌کمپوست، صنایع دستی، صنایع تبدیلی، پرورش ماهی در آب شیرین، پرورش میگو، پرورش زنبور عسل، کشت داربستی، پرورش مرغ بومی و تولید جوجه یک روزه و پرورش سایر ماکیان از اوایل سال تسهیلات ویژه اعطا کرد.

 مشاغل خانگی در قطب اقتصاد کشور می لنگد

در سال گذشته ۱۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات اقتصاد مقاومتی توسط سازمان بسیج سازندگی پرداخت شد که این مبلغ منجر به ایجاد ۷۷۰ واحد اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی مستقیم برای سه هزار و ۸۰ نفر شده است.

اما در کنار تمام همراهی ها و اعتباراتی که دستگاههای مختلف برای توسعه و رونق مشاغل خانگی انجام می دهند ، بازاریابی و عرضه محصولات تولیدی مهم ترین دغدغه فعالان این عرصه است.

فعالان عرصه مشاغل خانگی که اصولا به صورت دسته جمعی و مشارکت تمامی اعضای خانواده نبست به تولید فعالیت می کنند به دلیل نبود بازار عرضه، متحمل زیان و از دست رفتن سرمایه می شوند که در صورت تکرار دلزدگی و پایان فعالیت را بهمراه دارد.

دستگاههای اجرایی، فعالان مشاغل خرد را یاری نمی کنند

نیازی یکی از صدها جوان هرمزگانی است که به واسطه نبود بازار کار مناسب وارد عرصه مشاغل خانگی می شود و با خرید ۵۰ راس دام فعالیت خود را آغاز می کند اما در زمان فروش محصول دچار مشکل می شود.

وی می گوید: خشکسالی و کمبود علوفه دراستان موجب می شود تا فعالان عرصه پرورش دام سبک از سایر استان ها علوفه تامین کنند که در این زمینه هم جهاد کشاورزی ما را همراهی نکرد.

بازار فروش محصول دغدغه فعالان عرصخ مشاغل خانگی

موسوی دیگر جوان هرمزگانی فعال در عرصه مشاغل خرد است که در زمینه پرورش قارچ فعالیت می کند وی که تا سال ها پس از کسب مدرک طعم بیکاری را چشیده با برپایی کسب و کار خانگی با محوریت اقتصاد مقاومتی با مختصر آورده فعالیت خود را آغاز می کند.

وی اظهار کرد: تاکنون در چند نوبت قارچ پرورش داده ایم اما در زمان برداشت به دلیل بود بازار فروش من و دیگر فعالان این عرصه با مشکل مواجه هستیم.

موسوی ادامه داد: نبود بازار فروش برای تولید کننده هرمزگانی در حالی رقم می خورد که قارچ مصرفی استان از سایر شهرستان ها تامین می شود .

وی تصریح کرد:اگر بازار این محصول به فعالان بومی اختصاص داده شود و بین پرورش دهندگان جدول زمانی ایجاد شود دیگر مشکلی نخواهد بود و مصرف کنندگان با قیمتی پایین تر از نرخ کنونی خرید خود را انجام می دهند.

به فعالان مشاغل خانگی در هرمزگان مجوز نمی دهند

اقتداری دیگر فعال عرصه مشاغل خانگی اظهار کرد: مهم ترین مشکل پیش روی تولید کننده استان در زمینه بسته بندی است که از طریق مشاغل خانگی انجام می شود در حالی در هرمزگان برخلاف سایر استان ها مجوز مشاغل خانگی ارائه نمی شود.

وی با بیان اینکه با ارائه مجوز بسته بندی مشکلات فروش تولید کننده ها برطرف می شود، یادآور شد: با گذشت دو روز از  فروش محصول به صورت فله محصول خراب می شود در حالی که بسته بندی امکان ماندگاری محصول و منافع تولید کننده بیشتر خواهد بود.

استان هرمزگان با برخورداری از ظرفیت های کم نظیر اقتصادی جز استان های بسیار مهم کشور به شمار می رود و در سال های گذشته توانست رتبه نخست را در زمینه اقتصاد مقاومتی و توسعه مشاغل خرد و خانگی کسب کند اما گویی این استان طلسم شده و جوانان جویای کار که کمر همت بسته اند تا بدون چشم داشت به مشاغل اداری روزگار بگذرانند باز هم با مشکل مواجه هستند و گوش شنوایی برای حل مشکلاتشان وجود ندارد.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=440216
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,218 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل