تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 405159
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۱۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
کارنامه درآمدزاترین استان کشور در سال95؛

از کسب جایگاه نخست در امر ترانزیت کالا تا روند صعودی صادرات فرآورده های نفتی در هرمزگان

براساس آمارها، استان هرمزگان در امر ترانزیت و حمل کالا رکوردهای بی سابقه ای را ثبت نموده که نشان از اهمیت این استان جنوبی در امر اقتصاد دارد.

از کسب جایگاه نخست در امر ترانزیت کالا تا روند صعودی صادرات فرآورده های نفتی در هرمزگان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛استان هرمزگان در سال ۹۵ در ابعاد مهم اقتصادی جایگاه های برتر کشور را از آن خود کرد تا به واسطه جایگاه ویژه جغرافیایی نقش خود را در درآمد زایی کلان کشور ایفا کند.

براساس آمار دستگاههای زیربط، هرمزگان در امر ترانزیت و حمل کالا رکوردهای بی سابقه ای را ثبت نموده که نشان از اهمیت این استان جنوبی در امر اقتصاد دارد.

طبق اعلام استاندار هرمزگان این استان جنوبی در ۲۰ محور اقتصادی رتبه برتر کشور را از آن خود کرده که این امر موجب شد استانی که به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور انتخاب شده در زمینه اقتصاد خوش درخشد.

جایگاه نخست هرمزگان در امر ترانزیت کالا

علیرضا مجرد، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان با بیان اینکه هرمزگان از بین ۳۲ مرز فعال کشور در جایگاه نخست ترانزیت کالا قرار دارد،گفت :سال ۱۳۹۵ بندرشهید رجایی  با کسب ۳۶ درصد از مجموع ترانزیت کالاهای ورودی ، مهمترین و فعال ترین مرز ترانزیتی در کشور بود.

وی اضافه کرد : در سال گذشته دو میلیون و ۷۹۹ هزار و ۹۰۵ تن کالا از طریق بندرعباس به دیگر مرزهای کشور ترانزیت شده که بیشترین کالاهای ترانزیتی از مرز بندرعباس را مواد سوختی ، انواع ترکیبات شیمیایی ، کالاهای ساختمانی ، لوازم خانگی و انواع پنبه برشمرد.

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای هرمزگان با اشاره به میزان ترانزیت کالا در کشور اظهار کرد : آمار و اطلاعات حاکی از این است که در سال ۹۵ ،  هفت میلیون و ۸۱۶ هزار و ۲۴۷تن کالاهای مصرفی و مواد نفتی از کشورترانزیت شده است که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد کاهش داشته است .

وی یادآور شد: کریدور جنوب به شمال را یکی از مهمترین کریدورهای بین المللی است که از مرز بندرعباس و استان هرمزگان گذر می کند و قاره آسیا را به اروپا متصل و نیازهای مواد اولیه کشورهای آسیای شمالی و اروپا را فراهم می کند.

 

رشد ۲۱ درصدی حمل بار ریلی در هرمزگان

محمد پورفخری،مدیر کل راه آهن هرمزگان با تشریح عملکرد این اداره کل در سال ۹۵ اظهار داشت: میانگین عملکرد روزانه این اداره کل تعداد ۷۶۶ دستگاه واگن بوده که نسبت به میانگین عملکرد روزانه در ۱۲ ماهه سال گذشته ۱۶ درصد رشد داشته است.

وی اظهار کرد:در کلیه مناطق راه آهن در زمینه میانگین عملکرد روزانه(تخلیه و بارگیری) پیشتاز وبطور میانگین در کمتر از ۲ دقیقه یک واگن تخلیه و بارگیری می شود و این اداره کل قصد دارد با ایجاد زیرساختهای مناسب این عملکرد را افزایش دهد.

پورفخری با اشاره به حمل بار در سال گذشته اظهار داشت: در بندر شهید رجایی از ابتدای سال جاری و مقایسه با مدت مشابه سال قبل تاکنون در زمینه تناژ شاهد رشد۱۶ درصدی و در زمینه تعداد واگن نیز افزایش ۱۷ درصدی بهمراه داشته است.

پورفخری افزود :سهم جابجایی بار توسط حمل ونقل ریلی نسبت به جاده درمحوطه بندری شهید رجایی به۲۱/۵ درصد رسیده است.

مدیر کل راه آهن هرمزگان گفت: در سال گذشته هفت  میلیون و۷۴ هزارو ۴۰۵تن بار بوسیله ۱۰۳هزارو ۳۴۱ دستگاه واگن بارگیری و حمل شده است که از نظر تعداد واگن ۸ درصد و از لحاظ تناژ ۱۳ درصد رشد را نشان میدهد.

وی ادامه داد: در زمینه تخلیه ۱۰ میلیون و ۳۹۲ هزار تن بوسیله ۱۷۶ هزار و ۴۰۷دستگاه واگن حمل و در بندرعباس تخلیه شده  که در با مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ تعداد واگن ۱۹ درصد و از لحاظ تناژ۱۹ درصد رشد را شاهد بو ده ایم .

پورفخری تصریح کرد: در سال گذشته  جابجایی ۱۷ میلیون و۴۶۶ هزار و۱۳۵ تن محمولات اعم از ترانزیت، نفتی و غیرنفتی انجام گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ تعداد واگن ۱۵ درصد و تناژ ۱۶ درصد رشد داشته است.

وی یادآور شد: حمل کالا در راه آهن استان هرمزگان  بوسیله ۲۷۹هزار و ۷۴۸ دستگاه واگن محقق شده است.

مدیر کل راه آهن هرمزگان با اشاره به رشد ۲۸ درصدی در زمینه بارگیری موادمعدنی از معدن گل گهر گفت: در زمینه حمل ریلی از بندرشهیدرجایی۳۵۳ درصد رشد و کانتینرمس ۱۰۸ درصد رشد بهمراه داشته است.

وی درخصوص عملکرد راه آهن در زمینه تخلیه و بارگیری کانتینری در سال ۹۵ خاطرنشان کرد: از مجموع ۶۱ هزار و ۷۰۰  TEU در سال گذشته ، به ۹۴هزار و ۹۱۶ TEU  در سال جاری رسیده است که رشد ۵۴ درصدی را شاهد بوده ایم همچنین در زمینه تن کیلومتر مرزی از ۶ میلیارد و ۲۸۱ میلیون و ۸۰۷هزار تن کیلومتر به ۶ میلیارد و ۶۱۹ میلیون و ۳۲ هزار تن کیلومتر افزایش یافته است.

 

افزایش ۱۳ درصدی درآمد گمرک منطقه آزاد قشم در سال۹۵

هرمز امیری،مدیرکل گمرک، ترانزیت و ارزش افزوده سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره افزایش ۱۳ درصدی درآمد گمرک منطقه آزاد قشم، اظهار داشت: در دوره جدید اداره سازمان منطقه آزاد قشم، خام‌فروشی زمین جای خود را به مشارکت در طرح‌های بزرگ اقتصادی داده و سهم این سازمان در فعالیت‌های صنعتی آورده زمین محسوب می‌شود.

وی افزود: با اجرای این سیاست طی سه سال گذشته گمرک سازمان منطقه آزاد قشم یکی واحدی درآمدزای این سازمان بوده است.

مدیرکل گمرک، ترانزیت و ارزش افزوده سازمان منطقه آزاد قشم با اعلام اینکه درآمد کل این گمرک در سال گذشته ۱۳ درصد افزایش یافته، گفت: این افزایش براساس رشد درآمدها در حوزه های مختلف همچون صدور مجوز صادرات مجدد، ورود کانتینر ترانس شیپ به گمرک بهمن و فروش برگ سبز حاصل شده است.

 امیری تصریح کرد: درآمد گمرک سازمان منطقه آزاد قشم در سال گذشته از محل صدور مجوز صادرات مجدد با ۱۱۵ درصد، در بخش ورود کانتینر ترانس شیپ با ۸۶ درصد و از بابت تعداد فروش برگ سبز ۳۶ درصد نسبت به سال ۹۴ افزایش یافته است.

وی همچنین از افزایش ۲۲ درصدی درآمد این گمرک در تعداد صدور مجوز مرجوعی، ۲۱ درصد در ورود کانتینر ترانزیت، افزایش ۱۱ درصدی در تعداد صدور مجوز واردات و صادرات و همچنین رشد ۴ درصدی در بخش خروج کامیونت حامل بار از گمرک بهمن به عنوان دیگر محل‌های افزایش ۱۳ درصدی درآمد کل گمرک منطقه آزاد قشم در سال ۹۵ خبر داد.

کاهش ۳۱ درصدی واردات کالای غیرنفتی در کیش

محمد جهانشاهی نسب،مدیر اداره بندر و دریانوردی کیش گفت:از ابتدای سال ۹۵ تا اسفند ماه یک میلیون و ۸۲۷ هزار و ۴۱۳ تن انواع کالای نفتی و غیر نفتی در بندرگاههای جزیره تخلیه و بارگیری شده که از این میزان، یک میلیون و ۵۶۲ هزار تن کالای غیر نفتی و ۲۶۵ هزار و ۴۰۵ تن کالای نفتی اختصاص دارد.

وی افزود:میزان صادرات غیر نفتی  بالغ بر ۴ هزار و ۱۰۲ تن می باشد که با افزایش سه درصدی و حجم واردات اینگونه کالاها را ۴۸ هزار و ۴۷۶ تن با کاهش ۳۱ درصدی همراه بوده است.

مدیر اداره بندر و دریانوردی کیش از کابوتاژ یک میلیون و ۵۰۹ هزار و ۴۳۰ تن کالای غیر نفتی در این بندر خبر داد.

 

صادرات فرآورده های نفتی روی خط صعود

اله مراد عفیفی پور ،مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از ابتدای سال ۹۵ تا اسفند ماه گفت: طی این مدت دو میلیون و ۸۲ هزار و ۴۵۰ TEU کانتینر با رشد ۳۵ درصدی در پیشرفته ترین بندرکانتیتری کشور تخلیه و بارگیری شد.

وی اضافه کرد:در سال گذشته  بالغ بر ۳ هزار و ۷۰۴ فروند شناور با تناژهای مختلف در این بندر پهلو گرفت که سه هزار و ۲ فروند از آن مربوط به شناورهای بالای هزار تن، بوده که ۷ درصد افزایش داشته است­.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهار کرد: ۷۳ میلیون و ۹۴ هزار و ۵۴۴ تن کالای نفتی و غیر نفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شد که نسبت به مدت مشابه رشد ۲۵ درصدی داشته که از این رقم، ۴۸ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۱۲ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی با رشد ۳۴ درصدی و ۲۴ میلیون و ۱۰۷ هزار و ۵۳۲ تن با افزایش ۱۰ درصدی به فرآورده های نفتی اختصاص دارد.

عفیفی پور حجم کل کالاهای ترانزیت شده از طریق این بندر را ۴ میلیون و ۱۶ هزار و ۳۵۳ تن با افزایش ۲ درصدی اعلام کرد.

وی حجم کالاهای غیرنفتی صادر شده از بزرگترین بندر تجاری کشور را ۳۲ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۷۹۲ تن اعلام کرد و افزود: این رقم نسبت مدت مشابه سال گذشته، ۵۱ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به تلاش های صورت گرفته به منظور تبدیل بندر شهید رجایی به یک بندر کانونی در منطقه، گفت: دو میلیون و ۱۳ هزار و ۳۸۸ تن کالای غیرنفتی نیز از طریق خطوط کشتیرانی فیدری به بنادر دیگر ترانشیپ شد که در این بخش شاهد افزایش ۸۰ درصدی بودیم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۵ کابوتاژ بیش از ۷۵ هزار و ۶۵۲  تن کالا به انجام رسید، گفت: طی این مدت، ۸ میلیون و ۸۲۸ هزار و ۹۶۵ تن کالای غیر نفتی از طریق این بندر وارد کشور شد.

عفیفی پور  از رشد ۳۳ درصدی صادرات فرآورده های نفتی از بندر شهید رجایی خبر داد و گفت: ۷ میلیون و ۴۶۲ هزار و ۳۰۲ تن از این فرآورده ها به خارج از کشور صادر شد.

وی اضافه کرد: طی این مدت، دو میلیون و ۹۸۴ هزار و ۲۶ تن مواد نفتی با افزایش ۳۸ درصدی از طریق این بندر به داخل کشور وارد و ۶۷ هزار و ۷۳۶ تن از این گونه کالاها نیز ترانزیت شده است.

این مقام مسئول در پایان بیان کرد: کابوتاژ ۱۳ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۴۶۸ تن کالای نفتی در این بندر به ثبت رسید که یک درصد رشد مثبت را شاهد بودیم.

 

 

انتهای پیام/م

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=405159
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,457 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی