تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 70819
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲ - ۸:۴۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

از وعده تا واقیعت// آقایان مسئول بازارچه مرزی سیریک چی شد ؟

با توجه به تصویب و ابلاغ راه اندازی بازارچه مرزی در سیریک از سوی هیئت وزیران اما همچنان خبری از آن نیست ووعده های مسئولین عملی نشده است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ بازارچه های مرزی به عنوان یکی از اهرمهای مهم در ایجاد اشتغال و توسعه روابط تجاری با کشورهای همجوار در سالهای […]

از وعده تا واقیعت// آقایان مسئول بازارچه مرزی سیریک چی شد ؟

با توجه به تصویب و ابلاغ راه اندازی بازارچه مرزی در سیریک از سوی هیئت وزیران اما همچنان خبری از آن نیست ووعده های مسئولین عملی نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ بازارچه های مرزی به عنوان یکی از اهرمهای مهم در ایجاد اشتغال و توسعه روابط تجاری با کشورهای همجوار در سالهای گذشته پیوسته تاثیر قابل توجهی در فعالیت های اقتصادی کشور داشته اند.

اگرچه کارکرد آنها توام با برخی نارساییها است اما این بازارچه ها به نوعی مصداق و تبلور حضور مستقیم مردم در امور اقتصادی منطقه هستند و تاکنون توانسته اند در تحقق اهداف اقتصادی کشور همچون توسعه تجارت غیرنفتی گامهای موثری را بردارند و هم در ایجاد فرصتهای شغلی در شرایطی که مشکل بیکاری ازجمله دغدغه های بزرگ دولت است، نقش مهمی را ایفا کنند.

بازارچه های مرزی به نوعی مصداق و تبلور حضور مستقیم مردم در امور اقتصادی منطقه است.

طرح ایجاد بازارچه های مرزی به ماده “۱۱” قانون صادرات و واردات در سال ۷۲ باز می گردد .طبق این قانون به دولت اجازه داده شده در هر یک از مناطق مرزی که ایجاد بازارچه را مفید تشخیص می دهد با رعایت اولویت هایی نظیر استعداد محلی، ضرورت های اشتغال و توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه نسبت به ایجاد آن اقدام کند.

براساس مصوبه هیات وزیران، در حال حاضر ۴۳ بازارچه مرزی در سطح کشور دایر است که بخش عمده این بازارها در مرز عراق مستقر است و مابقی در مرز مشترک ایران با کشورهایی چون ترکیه، پاکستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ارمنستان، ترکمنستان، حاشیه خلیج فارس، قطر و نخجوان قرار دارند.

بازارچه های مرزی و اهداف راه اندازی

به نظر می رسد، ایجاد اشتغال و درآمد برای مردمان مستقر در نواحی مرزی، صادرات کالاها و محصولات تولید شده در مناطق مرزی به کشورهای همجوار و واردات و تامین کالاهای موردنیاز معیشتی برای مردم مرزنشین از کشورهای موصوف، ایجاد امنیت اجتماعی در مناطق مرزی، برقراری روابط حسنه و حسن همجواری با مردم مرزنشین کشورها یا کشورهای همجوار و ایجاد امنیت پایدار در مرزها، نشر و صدور ارزش ها و فرهنگ های اسلامی و ملی به ملل سایر کشورها از مهمترین اهداف راه اندازی بازارچه های مرزی باشد.

همچنین کمک به رونق بخشیدن تولید کالاهای صنعتی، معدنی، کشاورزی و نیز محصولات صنایع دستی استانها و شهرستانهای  مرزی، کمک به توسعه صادرات و ایجاد تعادل در تراز بازرگانی خارجی کشور، کسب درآمد ارزی و کمک به ایجاد تعادل در تراز ارزی کشور، جلوگیری از گسترش پدیده قاچاق کالا، پیشگیری از مهاجرت مردم مرزنشین و کمک به توسعه روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با کشورهای همسایه از دیگر هدفهای مهم دایر شدن بازارچه های مرزی است .

شهرستان سیریک یکی از شهرستان های مرزی استان هرمزگان محسوب می شود وراه اندازی بازارچه مرزی در این شهرستان از چند سال گذشته در حال بررسی بوده است وبا توجه به مصوبه هیئت وزیران  در جلسه مورخ ۲/۱۲/۱۳۸۶ که در مرکز استان هرمزگان تشکیل گردید، بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده (۱۱) قانون مقررات صادرات و واردات ـ مصوب ۱۳۷۲ـ تصویب  این هیئت  تصویب نمود، وزارت کشور مجاز است با رعایت مقررات مربوط به بازارچه‌های مشترک مرزی در مناطق ابوموسی، سیریک، بندرلنگه، شیو (پارسیان) و کرگان (میناب) در استان هرمزگان، بازارچه مرزی ایجاد نماید اما بازگشت بیش از شش سال از این مصوبه همچنان خبری از عملی شدن نیست این درحالیست که با توجه به نبود شغل در شهرستان سیریک اکثر جوانان به شغل های کاذب همچون قاچاق سوخت روی آورده اند که در این راستا هر روز شاهد رقم خوردن ترژادی غم در این شهرستان بدلیل قاچاق سوخت هستیم

اما در سالجاری با توجه به پیگیری ها راه اندازی بازارچه مرزی در سیریک شددت گرفت این درحالیست که استانداراستان در جلسه شورای اداری که  تیر ماه  در فرمانداری سیریک برگزار شد به صراحت از راه اندازی این بازارچه در این شهرستان خبر داد وگفت : این بازارچه مرزی با هدف اشتغالزایی برای تحول و رونق بخشیدن در بازار شهرستان سیریک با استقرار نماینده گمرک، جهادکشاورزی و استاندارد به زودی راه اندازی می شود.

یادمان نرفته است که  فرماندار سیریک واپسین روزهای سال ۹۱ در جمع بازاریان واصناف سیریک ازراه اندازی این بازارچه خبر داد وگفت : بازارچه مرزی با هدف اشتغالزایی برای تحول و رونق بخشیدن در بازار شهرستان سیریک بوده است.

محمد اسفندیاری ادامه داد : یکی از مهمترین مزیت های شهرستان برای واردات و صادرات و جذب کالا های اساسی بازارچه مرزی است و این بخش در کاهش قیمت اقلام و صادرات و واردات نقش موثری را ایفا می کند.

وی یاد آور شد : با توجه به شرایط استراتژیکی شهرستان و وجود اسکله‌های بسیار مجهز و مدرن چند منظوره در بندر کوهستک و شهر سیریک، فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی فرصت ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی بویژه در بخش صادرات کالاهای غیرنفتی را فراهم می‌سازد و برای بیش از ۲۰۰۰ نفر اشتغال‌زایی صورت می‌گیرد.

اسفندیاری ابراز داشت: براساس مصوبه هئیت دولت بازارچه مرزی مکران بندر کوهستک در سال ۱۳۸۴ و بازارچه مرزی بندر سیریک در سال ۱۳۸۶ موافقت راه اندازی صادر شده است که در حال حاضر زیرساخت ها برای فعال سازی آنها فراهم شده است.

وی اضافه کرد: هم اکنون در شهرستان سیریک بیش از ۵۰ فروند لنج تجاری فعالیت دارد که بیش از ۵۰۰ نفر بصورت مستقیم و ۱۰۰۰ نفر بصورت غیر مستقیم  امرار و معاش میکنند.

بازاریان وفعالین اقتصادی سیریک در گفتگو با خبرنگار مابا توجه به نبود شغل و کار مناسب در سیریک را اندازی بازارچه مرزی را یکی از ضرورتها دانستند و استفاده از معافیت هاومزایای بازارچه های مرزی را حق مردم سیریک بیان کردند و خواستار شدندمسئولین به وعده های چند ساله خود عمل کنند

شهرستان سیریک در ۱۷۵ کیلومتری شرق مرکز استان قرار دارد سیریک که چند سالیست رنگ وبوی شهرستان شدن به خود گرفته است جوانانش بدلیل نبود شغل مناسب به کارهای کاذب و قاچاق روی اورده اند با توجه به نبود شغل مناسب در سیریک همه مردم  شهرستان چهل و پنج هزار نفری سیریک از مسئولین در خواست دارند تا به وعده های خود جامعه عمل بپوشند ومردم سیریک را از بلاتکلیفی راه اندازی بازارچه مرزی بیرون کنند.

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=70819
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,249 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل