از نحوه نام گذاری شهید علی سایانی از زبان پدر تا خاطره مادرشهید از دیدار با امام راحل
+ پ -
از نحوه نام گذاری شهید علی سایانی از زبان پدر تا خاطره مادرشهید از دیدار با امام راحل

شهید علی سایانی اولین شهید بندرعباس می باشد که در دوران نوجوانی با به اوج رسیدن انقلاب در بندرعباس در جریان فعالیت های انقلابی به شهادت رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ در آستانه روز پدر و هفته پدران آسمانی با حضور در منزل خانواده این شهید ناگفته هایی از اولین شهید بندرعباس را عنوان می نماید.

 

عبدالحسین سایانی، پدر شهید علی سایانی در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: شهید سایانی دانش آموز سال سوم مدرسه راهنمایی سدید سابق(سایانی کنونی) بود که در ۲۹فروردین سال۴۴ در مرودشت شیراز مصادف با ولادت امام علی نقی(ع) متولد شد که به این مناسبت و مشخصه ای که در بدن شهید دیده می شد او را علی نام نهادیم.

 

وی افزود: علی سال دوم دبستان بود که به دلیل ماموریت کاری سرپرستی خانواده را به او سپردم که در این زمان علاقه خود به انبیا را نشان داد و کتاب زندگینامه حضرت زهرا را تهیه کرد که شب ها برای مادرش می خواند که از آن زمان تا موقع به شهادت رسیدنش بیش از ۳۰۰جلداز انواع کتابهای مذهبی، علمی و ..مطالعه کرد که از او به یادگار مانده است.

 

این پدر شهید ادامه داد: پس از به شهادت رسیدن علی مسئولان کتابخانه های شهر، مراجعه علی برای تهیه کتاب های دکتر شریعتی را مطرح کردند که به دلیل اینکه پول کافی برای خرید کتاب نداشت با کار کردن در کتاب فروشی ها این کتاب ها را تهیه و مطالعه می نمود.

 

وی تاکید کرد:در سال ۵۶از شهرستان کرمانشاه به بندرعباس آمدیم که متوجه بی میلی علی به کلاس و مدرسه شدیم که با بررسی ها متوجه فعالیت های انقلابی مانند توزیع اعلامیه، نوارها کاست شدیم که از طریق روحانیون وارد استان می شد دست نویس و در کشو میز همشاگردی هایش و حیات منازل توزیع می کرد.

 

پدرشهید افزود: محرم سال۵۷ مصادف با چهلم شهدای تبریز در آموزش و پرورش بندرعباس تجمعی برگزار شد که پس از آن عده ای برای اعتراض به سمت فرمانداری کل که شهرداری فعلی می باشد رفتند و عده ای نیز به سمت خیابات اتوتاج و شاه حسینی که محل مشروب فروشی ها بود حمله بردند و آنجا را بهم ریختند.

 

وی گفت: شهربانی در آن زمان اعلام بی طرفی کرده بود و نیروهای امنیتی نیروی هوایی و دریایی وارد عمل شدند که به سمت معترضین تیراندازی یا گاز اشک آور پرتاب می کردند که در این بین کپسول گاز اشک آور به علی اثابت کرد و علی از ناحیه سر به شدت مجروح شد.

 

عبدالحسین سایانی با اشاره به محرومیت و کمبودهای پزشکی در هرمزگان اظهار کرد:در آن زمان تعداد انگشت شمار پزشک هندی، فلیپینی و بنگلادشی در بندر مسقر بود که برای درمان علی مجبور به آوردن پزشک متخصص از شیراز شدیم.

 

وی ادامه داد: علی به مدت یک هفته در بیمارستان تحت مراقبت با استفاده از وسایل اولیه پزشکی بود که دوستان علی برای اکسیژن رسانی به نوبت کیسه پلاستیکی هوا را می دمیدند تا قلب علی از کار نیافتد که در شب۱۹دیماه به شهادت رسید.

 

پدراولین شهید بندرعباس یادآور شد: تشیع پیکر علی با حضور چشم گیر مردم بندرعباس همراه بود که جسم او در قسمت بیروی گلزار شهدا بندرعباس به همراه دو شهید دیگر تدفین شد.

 

تاکنون توفیق دیدار رهبر انقلاب را نداشته ایم

بلقیس ترابی، مادر شهید سایانی با اشاره به تولد فرزند شهیدش گفت: علی بعد از دو دختر به دنیا آمد که در زمان تولد قابله متوجه می شود یا علی بر روی شکم او نقش بسته که از همسرم خواست او را علی نام بگذارد.

 

وی با بیان اینکه علی از کودکی سخاوتمند بود، ادامه داد: علی کلاس چهارم بود که پدرش دو دست کت و شلوار خرید اما یکی از لباس هایش رابه یکی از دوستانش که در فقر به سر می برد هدیه کرد همچنین پول توجیبی که برای تغذیه در مدرسه به او می دادیم با دوستش تقسیم می کرد.

 

مادر شهید سایانی با اشاره به شهادت فرزندش تصریح کرد: شهادت علی آگاهانه بود، او شب قبل از حادثه غسل شهادت کرد و لباس نو پوشید و مدتی پس از شهادت علی در کتابخانه اش دست نوشته ای پیدا کردیم که در آن نوشته بود”کاری که قصد انجامش دارد قبل از گفتار با کردار نشان می دهم زیرا عمل من نقشه مرا به جهانیان ظاهر خواهد کرد”.

 

این مادر شهید بندرعباسی با بیان اینکه تاکنون توفیق دیدار رهبر انقلاب را نداشته است، یادآور شد:در سال ۵۸ به دیدار امام خمینی رفتیم که در لحظه ورود به اتاق امام عکس علی همراهم بود که امام راحل فرمودند: خداوند به تو اجر زینبی دهد و در آن لحظه تنها اشکم جاری شد.

امنیت امروز کشور از برکت وجود ولایت فقیه است

احمد سایانی، برادر شهید سایانی با بیان اینکه آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی کنند، گفت:اگر سالیان سال برای در راه خداوند تلاش کنیم و در نهایت با رسیدن به پست و مقام جلو راه خدا بایستیم یزیدی هستیم.

 

وی ادامه داد: درطول هشت سال جنگ تحمیلی تمام دنیا از صدام حمایت کردند و در برابر جنایاتی که به مردم ایران می شد سکوت کردند لذا ملت ایران به این نتیجه رسید باید توان نظامی قوی داشته باشیم تا صدام های زمان حتی تصور حمله را نداشته باشند.

 

احمد سایانی با بیان اینکه امنیت امروز ما از برکت وجود رهبر معظم انقلاب است،اظهار کرد:آمریکا با هدف تخریب لایه های جامعه به دنبال نفوذ است که تدبیر رهبر انقلاب مانع دشمنان است.

 

انتهای پیام/

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff