تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 496636
تاریخ انتشار:شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴| تعداد نظرات :۱ دیدگاه
پ
بازخوانی اظهارات روحانی در سفر به هرمزگان؛

از عدم تحقق وعده های آبکی رئیس جمهور تا افعال معکوس روحانی در هرمزگان!

بررسی وعدهای رئیس جمهور در هرمزگان بیانگر ناکامی های دولت است و یا آنکه با ورود به موضوعی موجب بروز بحران در آن بخش شده لذا می طلبد سیاست های اجرایی دولت تدبیر در انجام برنامه ها یا ارائه وعده های نو تغییر کند.

از عدم تحقق وعده های آبکی رئیس جمهور تا افعال معکوس روحانی در هرمزگان!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ استان هرمزگان در طول دولت تدبیر و امید برای چندمین بار میزبان حضور رئیس جمهور می شود که در این دور از سفر دو روز خود برای نخستین بار در جمع مردم بندرلنگه حضور می یابد و دیدار عمومی خواهد داشت.

بنا به اعلام استاندار هرمزگان نشست مشترک شورای اداری، دیدار با نخبگان چندین طرح اقتصادی و عمرانی به صورت ویدئوکنفرانس و بهره برداری از فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس از مهم ترین برنامه های حضور رئیس جمهور در هرمزگان است.

نخستین دور از سفر روحانی به هرمزگان مربوط به دولت نهم در اسفند ماه سال ۹۲ است که معروف ترین جمله تاریخی روحانی در این سفر “این دولت به قولی که به مردم می دهد در همین دوره به آن عمل می کند ” است که بهمراه قطار وعده های فراوان بارقه ای از امید به فردای روشن را در هرمزگان به جا گذاشت.

رئیس جمهور در سفرهای مکرر خود اعلام کردند:نمی خواهند وعده هایی بدند که قابلیت اجرا ندارند از این رو مهم ترین سرفصل اظهارات حسن روحانی در هرمزگان وعده های اقتصادی و اشتغالزایی است که تاکنون یا اجرا نشدند و یا روند اجرای آن به کندی پیش می رود و شاهد دور باطل وعده ها در سفرهای بعدی هستیم.

بارزترین اظهارات رئیس جمهور در جمع مردم هرمزگان

نخستین وعده رئیس جمهور به مردم هرمزگان در سال ۹۲″وعده تحقق وعده ها” بود و اعلام کردند:”مشکلات هرمزگان در زمینه اشتغال،بهداشت و درمان، آموزش عالی وضعیت جاده و نوار ساحلی در همین سال برداشته می شود” اما کنون با گذشت پنج سال از عمر این اظهارت و در میانه راه دولت دهم تمامی مشکلات با ضریب شدت بیشتر به قوت خود باقی هستند و اهالی هرمزگان را به کام مرگ می کشاند.

روحانی در جریان سفر خود به جاسک بر آبادی سواحل مکران تاکید کرد همچنین تبدیل هرمزگان به قطب تولید فولاد کشور از بارزترین اظهارات رئیس جمهور است که تاکنون به شکل معکوس محقق شده است.

دغدغه مردم هرمزگان در حوزه بهداشت و درمان امری بدیهی و غیرقابل انکار است که مسئولان استانی و وزیر پیشین بهداشت صرحتا به آن اعتراف کردند و هر سال وعده تجهیز و بهسازی این زیرساخت ها را به سال بعد موکول می کنند.

با وجود احدادث چندین واحد درمانی در شرق و غرب هرمزگان در طول دولت تدبیر به دلیل فقدان تجهیزات لازم و نبود پزشک متخصص عملا کاربری ندارند و مردم مجبور به سفرهای درمانی هستند همچنین کمبود تجهیزات مرکز استان به واسطه حجم مراجعات موجب سفرهای درمانی هرمزگانی ها به استان های همجوار می شود.

هرمزگان بی بهره از گلابی باغ برجام

توسعه سواحل مکران و ایجاد واحدهای صنعتی فراملی با حضور سرمایه گذاران خارجی از جمله برنامه های دولت تدبیر دوره قبل بود که باگره زدن مشکلات به مذاکرات هسته ای امید می رفت با توافق برجام به مسائل پیش رو پایان داده شود اما هرمزگان همچون سراسر کشور از گلابی باغ برجام بی بهره ماند.

حضور سرمایه گذاران چینی در سواحل مکران با هدف ایجاد شهرک صنعتی مشترک ایران و چین نیز با خروج چشم بادامی از مکران و مهاجرت به استان کرمان منتفی شد و شهرستان جاسک جز در بخش ایجاد واحد پالایشگاهی با محوریت تبدیل سازی به دومین مرکز صادرات نفت ایران شاهد تحرکاتی همچون طرح انتقال لوله گاز می باشد اما در بسیاری از شاخص ها بلاتکلیف مانده است.

وعده تبدیل شدن هرمزگان به قطب تولید فولاد و احداث واحدهای صنعتی فولاد در جاسک نیز برعکس واقع شد و نفس های صنعت فولاد هرمزگان به دلیل حواشی و عدم تامین مواد اولیه به شماره افتاده است همچنین پرونده احداث واحد فولاد در جاسک نیز به دلیل فقدان مواد اولیه مختومه شد.

ایجاد بازار داغ اشتغال و تاکید بر بومی گزینی از دیگر وعده های حسن روحانی در سرزمین خلیج فارس است که با وجود ظرفیت های بی نظیر اشتغال و بازار کار سهم جوانان هرمزگانی بسیار ناچیز است یا درصدی از بومیان که به کار گمارده می شوند دغدغه آینده شغلی دارند و ترس تعدیل نیرو خوره جانشان است.

آلومینیوم هرمزگان پرحاشیه ترین واحد صنعتی کشور

در سال های اخیر سایه بیکاری در هرمزگان سایه افکنده و دسته دسته جوانان و نیروهای باتجربه به واسطه تغییر مدیریتی و کاهش بازدهی واحدها از کار برکنار می شوند که آلومینیوم هرمزگان به عنوان پرحاشیه ترین واحد صنعتی کشور می توان نام برد.

توسعه گردشگری جزایر، رفع مشکلات آب روستایی، بافت فرسوده، شیلات و آبزیان ، احداث فضاهای آموزشی، فرهنگی و ورزشی از دیگر بخش های مورد تاکید حسن روحانی در سفر به هرمزگان بوده که تاکنون محقق نشده و یا با اقدامات نیمه کاره برای بومیان جزمشکل ارمغان دیگری نداشته است.

اغلب روستاهای محروم هرمزگان در متطقه شرق هرمزگان و بشاگرد از لوله کشی آب شرب برخوردار نیستند و با وجود احداث بزرگترین واحد آبشیرین کشور در هرمزگان مردم مرکز استان با جیره بندی آب و قطعی پی در پی مواجه هستند.

مخاطب رئیس جمهور در زمینه رفع مشکلات حوزه شیلات و آبزیان را باید چینی ها و سرمایه گذاران پایتخت نشین دانست که با فعالیت کشتی های صنعتی و روش نامتعارف صید ترال تیشه بر ریشه صیادی استان هرمزگان زده اند و هر روز تورهای بومیان خالی تر از پیش می شود و اکنون ماهی و میگو در هرمزگان نایاب شده است.

با وجود اعتراضات مکرر صیادان بومی در سال های اخیر هیچ تلاشی از سوی مقامات دولتی برای رفع مشکل صورت نگرفت تا پس از فرمان فرمانده سپاه مبنی بر ورود این ارگان در برخورد با صیادان متخلف چندین کشتی صنعتی توقیغ شده است.

بلبشوی توسعه گردشگری جزایر

مقوله توسعه گردشگری جزایر یکی از مهم ترین دغدغه های روز هرمزگان است که به واسطه عدم ورود دستگاهها به موضوع موجب بروز هنجارشکنی ها و رفتارهای خلاف عرف جامعه شده از این رو فرصتی که باید در راستای بهبود اقتصادی و اشتغالزایی به شمار می رود به تهدید مهم فرهنگی تبدیل شده و جزایر را پاتوق ولنگاری کرده است.

نشر تصاویر و فیلم هایی زننده گردشگران با پوشش ها و رفتارهای غیرمتعارف در جزایر هرمزگان بحث داغ این روزهای استان است که موجی از انتقاد وگلایه را از سوی مردم به سمت مسئولان خوش خواب روانه داشته است.

علی ای حال بررسی وعدهای بی شمار حسن روحانی در هرمزگان بیانگر ناکامی دولت در اجرای برنامه ها دارد و یا آنکه با ورود به موضوعی موجب بروز بحران در آن بخش شده است که می طلبد سیاست های اجرایی دولت تدبیر در انجام برنامه ها یا ارائه وعده های نو تغییر کند.

 

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=496636
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

One comment on “از عدم تحقق وعده های آبکی رئیس جمهور تا افعال معکوس روحانی در هرمزگان!

  1. هر کسی تا بحال روحانی رو نشناخته باشه -باید سرشو محکم بکوبه دیوار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,125 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی