از خرابی پله برقی تا تبدیل شدن سقفی برای زوج بی خانمان بندرعباسی
+ پ -
از خرابی پله برقی تا تبدیل شدن سقفی برای زوج بی خانمان بندرعباسی

پله برقی پل عابر پیاده مقابل آرامگاه امامزاده سیدمظفر بندرعباس همچنان در خاموشی به سر می برد اما سرپناهی برای زوج هرمزگانی تبدیل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس؛ آرامگاه امامزاده سید مظفر (ع) از زیارت گاه های عمده بندرعباس و استان هرمزگان می باشد که از سالیان مورد توجه عموم مردم ،مسافران ،گردشگران استان هرمزگان قرار دارد .با ت افزایش جمعیت در شهر بندرعباس و  زائران این امامزاده و نرده کشی خیابان در مقابل آرامگاه،تردد در خیابان های مقابلا این امام زاده دغدغه  بسیاری از شهروندان است  و که برای عبور از خیابان مسافت۵۰۰  متر را پیاده روی کنند.

راه اندازی پله های برقی یکی از بهترین طرح های موجود در پروژه های خدمات شهری به شمار می آیند که با استقبال بیشتری  از سوی شهروندان همراه بوده و می توانند مشکلات عبور ازخیابان ها و اتوبانهای شهری را برای جامعه معلول و سالمند تسهیل بخشند.

اما آنچه که مدتی است در این محل مشاهده می شود خلاف تفکرات فوق را نشان می دهد؛ مدتهاست مسولان شهری و عمرانی هیچ توجهی به این امر نشان نمی دهند، گویی قصدی در راستای  ایجاد تسهیل درتردد شهروندان و مسافران ندارند و با گذشت دو سال از خرابی این پله برقی همچنان در خاموشی به سر می برد.

خبرنگار هرمز برای پیگیری این مساله راهی امام زده می شود که زمان رسیدن به این پله برقی با صحنه ای خلاف تصور روبرو می شود؛ وسیله ای که برای تردد آسان مردم تعبیه شده بود این روزها به سرپناهی برای یک زوج بی خانمان تبدیل شده است.

کبری، زن بی خانمانی که در زیر این پله برقی زندگی می کند از سرنوشت تلخی که پشت سرگذاشته می گوید؛او که ازاهالی روستای دی شیخ از توابع استان فارس است بیش از  ۲۵سال در بندرعباس زندگی می کند.

کبری می گوید:پس از مهاجرت به بندرعباس در این شهر ازدواج و در یکی از محلات بندرعباس زندگی می کردم و از همسر اول صاحب دو دختر و چهار پسر هستم.

وی افزود: از اوایل زندگی با شوهرم اختلاف داشتم و مجبور بودم زندگی کنم هرچه می گذشت اختلافات شدت می گرفت و قصد کشتن من را داشت به محض اینکه از قصدش آگاه شدم از خانه فرار کردم و به روستای دی شیخ رفتم مدتی در آنجا زندگی کردم.

وی ادامه داد: پس از مدتی از دی شیخ در شهر حاجی آباد منزل یکی از آشنایان زندگی می کردم و پس از مدتی به شمیل رفتم و با خواهرم زندگی کردم.

کبری در حالی که با روسری اش بازی می کرد گفت: زندگی کردن در خانه دیگران سخت است به همین دلیل به بندرعباس آمدم  ودر محله کمربندی مکانی که اکثر بی خانمانهاست، پناه بردم.

وی تصریح کرد:در مکانی که تمام بی خانمانها ساکن هستند با ابوالقاسم آشنا  شدم به نتیجه رسیدیم که با هم باشیمحدود ۳-۴ ماهی است که باهم زندگی می کنیم اما زندگی به سختی می گذرد.

کبری ادامه داد: در حال حاضر زوج بدون سرپناهی هستیم که هیچ منبع در آمدی نداریم و مایحتاج زندگی را با کمک از مردم می گیریم و به پل عابرپیاده پناه آوردیم ؛ با پارچه ای حصاری ایجاد کردیم و شب را تا صبح اینجا سپری می کنیم و روزها در کنار دوستانمان وقت خود را می گذارانیم.

بعد از فرار ازخانه همچون سایر افراد بی خانمان تکدی گری می کردم تا جایی که از این وضع خسته شدم زمانی که در حاجی آباد بود شبی وارد امامزاده سیدمحمد شهرستان حاجی آباد شدم و گوشی همراه یکی از زائران را سرقت کردم و به این جرم ۴ماه از عمرم را در زندان شهرک بندرعباس سپری کردم.

وی ادامه داد: به دلیل کار اشتباهی که انجام دادم یارانه ،  شناسنامه و کارت ملی ندارم و پولی که بخواهم برای صدور کارت ملی و شناسنامه اقدام کنم ندارم.

کبری از مسئولین تقاضای کمک داشت و گفت: هم اکنون در شرایط سختی به سر می بریم احتیاج به سرپناهی برای زندگی و منبع درآمدی داریم همسرم نیز  یخاطر شکسته شدن پلاتینی که در پایش است توان کار کردن ندارد.

ابوالقاسم که از دور با نگاهش صحبتهای کبری راتایید می کرد،گفت :چندسال پیش پایم شکست و طی عمل جراحی و با پلاتین توانستم حرکت کنم اما حالا پلاتین درون پایم شکسته است و توان امرار معاش ندارم.

استان هرمزگان همانند سایر استان های کشور شاهد تعداد زیادی از افراد بی خانمان است که در شهر رها شده اند و در فصل پاییز و زمستان به دلیل شرایط مناسب بر تعداد این افراد افزدوه می شود که نگرانی شهروندان را بهمراه دارد.

این روزها در گوشه و کنار شهر شاهد اقدامات مردمی مانند ایجاد دیوار مهربانی، عرضه غذا وغیره می باشیم اما ساماندهی و حمایت از افراد بی سرپناه همت و تدبیر مسدولان می طلبد که تا کنون شاهد  اقدام چشمگیری در این زمینه نبوده ایم، مردم بندرعباس همچنان در انتظار تدبیر مسئولان هستند تا برقفل مشکلات اجتماعی می باشند.

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff