تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
فرهنگی
کد خبر : 540031
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گزارش از وضعیت دانشجویان هرمزگان در بحران كرونا:

از حال بد دانشجویان هرمزگان تا عدم پاسخگویی مسئولان/ استاد از گروه رفت

عضو شورای پیشگیری از وقوع کل جرم دادگستری استان هرمزگان گفت: آسیبی که بیش از هر چیز مردم را تهدید می کند مشکلات فضای مجازی است و هیچ مسئولی نیز پاسخگو نیست، افراد تصمیم گیرنده یا در حال لجاجت هستند یا از دنیای واقعی زمین اطلاعی ندارند و برای آنها شرایط مرگ، زندگی، بیماری و سلامت یکسان است، در هر شرایطی حرف خود را دارند.

از حال بد دانشجویان هرمزگان تا عدم پاسخگویی مسئولان/ استاد از گروه رفت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ ویروس کرونا که خیال قبولی در امتحانات را ندارد می خواهد با حذف و اضافه برخی مسئولین دلیل مشروطی خود را موجه کرده تا بلکه شهریه ترم های عقب افتاده اش را پرداخت نکند، به طوری که جان خیلی از دانشگاه های هرمزگان را گرفته و کلاس های حضوری را به مجازی تبدیل کرده است.
بنابراین مسئولین باید تلاش کنند تا حکم اخراجی او را گرفته و پرونده قرمزش دست چپش داده و دانشجوی اخراجی محسوبش کنند اما گویا کرونا که حالا ستاره دار نیز شده است زورش بیشتر از مسئولین دانشگاه شده است، چرا که صدای دانشجویان را درآورده است.
دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه هرمزگان در گفتگو با هرمز اظهار کرد: از یک طرف آموزش های آنلاین کامل و جامع نبوده و از طرف دیگر مشکل اینترنت و آنتن دهی باعث شده است تا کرونا تاثیر بسیار بدی در دانشجویان بگذارد.
وی که ترم ۲ دانشگاه است، افزود: به دلیل دوری از محیط دانشگاه، حس درس خواندن نیز از بین رفته و احساس مسئولیت در قبال آموزش هایمان کم رنگ شده است علاوه بر این با خبر شدن از مبتلایان به کرونا و مرگ اطرافیان حال روحی خوب را از ما گرفته است.
این دانشجوی دانشگاه هرمزگان ادامه داد: اساتید در پیام رسان های اجتماعی پاسخگوی بسیار خوبی هستند اما به دلیل اینکه مجبوریم از گوشی درس بخوانیم اثرمنفی روی چشمانمان گذاشته است.
دانشجوی ترم ۶ حوزه علیمه خواهران در رشته معارف تصریح کرد: کلاس های حضوری اثربخشی بیشتری دارد در کلاس های مجازی استرس این را داریم که از درسی جا ماندده یا مطلبی را متوجه نمی شویم که این خود باعث استرس می شود.
این دانشجوی حوزه علمیه خواهران بندرعباس افزود: مجبوریم قبل از اینکه استاد تدریس خود را آغاز کند از قبل مطالعه داشته باشیم تا بتوانیم در آن مدت اندک رفع اشکال نیز داشته باشیم یا جزوه ها را به طور کامل مینویسم که باعث اتلاف زمان بیشتری می شود
وی ادامه داد: سرعت اینترنت ایران همیشه کم بوده است اما چون از شبکه های داخلی استفاده می کنیم و تمام اساتید در دسترس هستند این مشکل دیگر به چشم نمی آید، اگر مبحثی را که از طریق راه های ارتباطی پیام رسان های مجازی متوجه نشده ایم از طریق تماس تلفنی برای ما قابل فهم می کنند و حتی حساسیت بیشتری نسبت به کلاس های حضوری دارند تا مطلبی غیرقابل درک باقی نماند.
دانشجوی ترم ۵ رشته ادبیات دانشگاه پیام نور بندرعباس گفت: روند کلاس های مجازی نامنظم و حتی برخی کلاس ها نیز برگزار نمی شد، اساتید حضور نداشته و در پاسخگویی به دانشجویان اهتمام ندارند.
وی ادامه داد: دوبرنامه مجازی را ویژه دانشگاه پیام نور طراحی کرده بود اما با مشکلاتی نیز مواجه بود به مسئولین دانشگاه که اطلاع می دادیم ابراز امیدواری می کردند اما زمانی که تدریس آغاز می شد با مشکل قطع صدای استاد مواجه می شدیم و زمان هدر می رفت به همین دلیل مجبور شدیم از پیام رسان های خارجی استفاده کنیم.
این دانشجوی دانشگاه پیام نور تصریح کرد: وعده اینترنت رایگان به دانشجویان داده بودند که محقق نشد و به علت سرعت کم اینترنت برخی از دروس را نمره صفر برایمان ثبت کردند.
ترم ۲ رشته حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس نیز گفت: کرونا و برگزاری کلاس های آنلاین خیلی به ضرر ما بود، تدریس در فضای مجازی غیر قابل فهم است، به دلیل مشکل ایتنرنت نیز سایت دانشگاه ما را از بستر امتحان و حضور در کلاس خارج می کرد.
این دانشجوی دانشگاه آزاد واحد بندرعباس خاطرنشان کرد: در کلاس های آنلاین برخی از اساتید در دسترس و به موقع پاسخگو بودند اما برخی نیز حتی جواب تلفن ما را هم نمی دادند و از تماس ما ناراحت شده و برخی مواقع از گروه های مجازی نیز خارج می شدند.
دانشجوی رشته زیست شناسی دانشگاه هرمزگان ضمن تشکر از اساتید که در دسترس و پاسخگوی سوالات دانشجویان هستند، گفت: کلاس های آنلاین و مجازی تاثیر بسیار بدی در روند تحصیل ما داشته است، سایت ها به شدت شلوغ و زمان پاسخ دهی به سوالات بسیار کم است.
این دانشجو نیز که ترم ۲ دانشگاه هرمزگان است، تصریح کرد: با این حجم ترافیک و سرعت پایین اینترنت تا جواب امتحان را ارسال می کنیم سایت از دسترس خارج شده و در نتیجه نمره نداریم، برخی دانشجویان که در روستا هستند نیز به دلیل سرعت پایین اینترنت مجبور به طی مسیر به شهرها هستند و این کار را برایشان سخت کرده است.
دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه هرمزگان نیز گفت: سرعت پایین اینترنت مشکلی است که با آن دست و پنجه نرم می کنیم، سطح تمام اساتید و کلاس ها نیز یکی نبوده و برخی خوب و برخی بد هستند.
وی افزود: به دلیل سوالات متداول و تکراری که در گروه دانشجویان ارسال می کنند برخی اساتید خسته شده و دیگر پاسخ نمی دهند.

تهدید به فرصت تبدیل می شود، اگر لجبازی نکنیم
موسی جاودان عضو شورای پیشگیری از وقوع کل جرم دادگستری استان و عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان در گروه مشاوره و روانشناسی در گفتگو با هرمز اظهار کرد: کرونا یک حادثه غیرمنتظره و شوک بزرگی بود که کشورایران با تمام سازمانها، نهادهای آموزشی، پرورشی، تربیتی و وزارت علوم آمادگی این کار را نداشت و به صورت ناگهانی وارد حوادث غیر مترقبه شد، زمانی هم که جامعه، افراد، آموزشگاه ها، سازمان ها و نهادها آمادگی نداشته باشند آسیب بیشتری می بیند.
عضو شورای پیشگیری از وقوع کل جرم دادگستری استان هرمزگان افزود: آسیبی که بیش از هر چیز مردم را تهدید می کند مشکلات فضای مجازی است و هیچ مسئولی نیز پاسخگو نیست، افراد تصمیم گیرنده یا در حال لجاجت هستند یا از دنیای واقعی زمین اطلاعی ندارند و برای آنها شرایط مرگ، زندگی، بیماری و سلامت یکسان است، در هر شرایطی حرف خود را دارند.
جاودان ادامه داد: مسئولین باید پاسخ دهند که چرا پس از این همه مدت که در چهارمین ماه از دنیای پراسترس کرونا هستیم اما باند اینترنت افزایش نیافته است و باید توجه داشت که مشکلات این دنیای مجازی اضطرابی افزون بر استرس های دیگر است.
وی اضافه کرد: دانشجویانی داریم که در روستای دورافتاده قشم، بشاگرد و حتی بم هستند و از خدمات اینترنت محروم مانده اند و استرس شدید به خود و خانواده شان برای دسترسی به اینترنت وارد می کنند.
تحلیل گرنگاه مدیران به آسیب های اجتماعی با تاکید براینکه آسیب ها و تهدیدها گاهی اوقات می توانند یک فرصت مناسب برای ترقی، ارتقا و پیشرفت فراهم کنند به شرطی که لجاجت نکنیم، تصریح کرد: در چنین شرایطی کسب و کار اینترنتی و ارتباطات مجازی خیلی خوب می توانست کمک کننده باشد اما بسیاری از سایت های علمی و مطالبی که اندک ضرری برای سازمان ها و نهادها ندارد نیز فیلتر هستند و دسترسی به بسیاری از مقالات محدود است.
عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان خاطر نشان کرد: کرونا در آموزش مهم ترین مسئله تهدید کننده اما از طرفی فرصت برای مطالعه عمیق، بررسی و یک دانش واقعی در حد خلاقیت، کارآفرینی و ارزش آفرینی است.
وی افزود: آسیب وارد شده به فضای آموزشی به دلیل فرهنگ به وجود نیامده بود، بسیاری از آزمون هایی که از دانش آموز و دانشجو در بستر اینترنت و فضای مجازی گرفته می شود معمولا آن ها را به راه های تخلف و تقلب متوسل می کند که یک مسئله تهدید کننده است و دانش آموز و دانشجو را تنبل می کند، در همین شرایط نیز بازهم می توانس فرصت بسیار نابی برای دانش آموزان و دانشجویان باشد که در خانه بنشینند و تحقیق کنند.
دانشگاه هرمزگان رتبه یک دانشگاه های استان است
جاودان با بیان اینکه با وجود شرایط فعلی موجود برخی نهادها و سازمان ها تا حدودی توانستند این کار را درست انجام دهند، ادامه داد: دانشگاه هرمزگان که یکی از نهاد های آموزشی است با تعداد نیروی انسانی بالا به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی دانشجویان است برخی نواقض اینترنتی نیز دارد که خارج از اراده آن ها است و کل سیستم کشوری اجازه نمی دهد که سرعت بیش از این باشد یا فضای مجازی در اختیار باشد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کابردی واحد استان هرمزگان اظهار کرد: برخی مراکز آموزشی مانند علمی کاربردی در این کار موفق نشدند آن هم به دلیل اان است که در این مراکز ۶۰ درصد مبانی درسی ها به صورت عملی است و باید در محیط واقعی کار باشد و اگر بخواهیم آن را اجرایی کنیم به یک سری شبیه سازها نیاز است.
جاودان در پایان تصریح کرد: مراکز علمی کاربردی در هرمزگان ضعیف است، دولتی ها که قوی تر بودند تعطیل شدند و عموما هم که خصوصی هستند اکنون با مشکل مواجه شده اند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=540031
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

12,531 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی