تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
اجتماعی
کد خبر : 384216
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
هرمزگزارش می دهد؛

از جان باختن دانش آموزان رودانی در حادثه رانندگی تا شانه خالی کردن مدیر از بار مسئولیت

چندی پیش یک خودروی سواری شخصی دانش آموزان دهستان برنطین در رودان دچار سانحه شد و سه دانش آموز جان خود را از دست دادند که اظهارات مدیر آموزش و پرورش رودان پس از این حادثه حواشی ای به همراه داشت.

از جان باختن دانش آموزان رودانی در حادثه رانندگی تا شانه خالی کردن مدیر از بار مسئولیت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛حوالی ساعت هفت صبح روز شنبه ۱۸ دی ماه خودروی سواری پژو ۴۰۵، حامل پنج دانش آموز مدارس شهری رودان که از روستای برنطین عازم مدارس مرکز شهر بود؛ در بزرگراه رودان- کهنوج دچار سانحه شد که طی این حادثه دلخراش، سه نفر از دانش آموزان جان باختند و دونفر دیگر نیز به شدت مجروح شدند.

این ضایعه بزرگ و همزمانی آن با سکته قلبی یک فرهنگی دیگر این شهرستان که منجر به مرگ وی شد، جامعه فرهنگیان و مجموعه آموزش و پرورش استان را سیاه پوش کرد؛ علیرضا صالحی دانش آموز دبستان شهید سهرابی، معصومه ضیانژاد دانش آموز دبیرستان بعثت و عفت عبیری دانش آموز هنرستان فضیلت، سه دانش آموزی بودند که در این سانحه جان خود را از دست دادند.در پی این رخداد توقع نخست آن بود که مجموعه آموزش و پرورش رودان با ابراز همدردی با خانوادههای داغدار این حادثه، پیام تسلیتی را صادر کند اما در اقدامی عجولانه مدیر آموزش و پرورش رودان طی مصاحبه ای با خبرگزاریها و سایت های خبری محلی برخی نقصان های موجود را توجیه و تمامی عوامل بروز این حادثه را به خانواده ها و دانش آموزان فوت شده این حادثه ارتباط داد.

این موضع گیری آنچنان اوضاع آشفته را آشفته تر کرد که حتی حضور رییس آموزش و پرورش رودان با کت و شلوار خاکستری و پیراهن سبز رنگ در مراسم خاکسپاری نیز مرهمی بر دل داغدیدگان این حادثه نشد و در همان مراسم خاکسپاری نیز بسیاری از اولیاء دیگر دانش آموزان نسبت به این اظهارات و وقوع این حادثه تلخ اعتراض کردند که با وساطتت برخی از فرهنگیان این روستا، اعتراضات فروکش کرد.

اما دلایل چرایی وقوع این حادثه را در وهله نخست می توان استفاده از سرویس غیرمجاز مدرسه دانست؛ اینکه چرا با وجود الزام قانون برای دریافت مجوز و نیز تشدید برخورد با سرویس های غیرمجاز مدارس از آذرماه امسال در استان، این سرویس از آغاز سال تحصیلی اقدام به جابجایی دانش آموزان کرده و بدون واهمه پنج مسافر ( یک مسافر اضافه) را با طی مسیری ۳۰کیلومتری به مقصد رسانده است.

از سوی دیگر مدیر آموزش و پرورش رودان در مصاحبه  اعلام کرده بود که بیش از هفت سرویس مدرسه در مسیری که دانش آموزان آن منطقه تردد دارند از سوی آموزش و پرورش رودان برای جابجایی دانش آموزان در نظر گرفته شده و بهتر است اینگونه عنوان شود که برای دهستان ۱۰هزار نفری برنطین تنها دو سرویس درنظر گرفته شده که به هیچ وجه جوابگوی این منطقه نیست.

اما نکته قابل تأمل دیگر این است که وی عنوان کرده است درخواستی مبنی بر استفاده از سرویس مدارس از سوی خانواده ها و یا دانش آموزان ارائه نشده!! پرسش اینجاست که آقای مدیر شما اگر توانایی ارائه این خدمات را داشته اید و خود اقدام به چنین کاری نکرده اید و پیش قدم نشده اید، قطعا یک قصور مدیریتی است و بی تدبیری شما را نشانه خواهد گرفت و اگر چنین توانمندی در مجموعه تحت امر جنابعالی وجود نداشته، چرا در قامت دفاع از عملکرد نداشته خود بر می آیید؟
دوم – دبیرستان شهید خاشعی که چندین سال در شاخه نظری و سه رشته ریاضی، تجربی و علوم انسانی مشغول فعالیت بود به یکباره و با وجود استقبال دانش آموزان از چرخه خدمات به مردم این منطقه خارج و با راه اندازی هنرستان «کار و اندیشه» فعالیت خود را آغاز کرد.
تعطیلی مدرسه از یک سو و تغییر نام بی مسمای این هنرستان باعش شد مردم، شورای اسلامی، دهیاری و بنیاد شهید و امور ایثارگران رودان طی نامه ای جداگانه بی توجهی به شهدای این منطقه که غالبا” از رزمندگان و شهدای هشت سال دفاع مقدس هستند را به مسوولان آموزش و پرورش گوشزد کنند اما قول مساعد مدیریت آموزش و پررورش رودان هنوز پس از سه سال به مرحله عمل و اجرا نرسده است.
سوم – دبیرستان سعادت برنطین نیز پس از تغییر مقاطع تحصیلی به شکل فعلی (۳-۳-۶) تنها در سال نخست پیاده سازی این طرح با کمبود دانش آموز مواجه شد که در سال تحصیلی بعد با مراجعه دانش اموزان به این مدرسه، ثبت نام از دانش آموزان متوقف شد و پایه تحصیلی دهم در دبیرستان شبانه روزی محدثه (دوره متوسطه اول) دایر است.
عدم توانایی در جذب نیروی انسانی و ناتوانی در تأمین منابع مالی باعث شد دبیرستان دخترانه سعادت که اکنون به انبار لوله آبفار روستایی مبدل شده به تعطیلی کشانده شود و بسیاری از دانش آموزان مجبور به تردد در مسیر ۳۰کیلومتری از مرکز این دهستان به شهر رودان هستند.
کمبود اعتبارات اگرچه دامنگیر بسیاری از ادارات شده اما هیچگاه بهانه خوبی برای گریز از مسوولیت نیست، چرا که با توجه به جمعیت این روستا، با تجمیع دانش آموزان روستاهای نزدیک به این دهستان با مرکزیت دبیرستان شهید خاشعی و سعادت، بسیاری از هزینههای فعلی کاهش و از تردد دانش آموزان که گاها” با بی احتیاطی رانندگان منجر به فوت دانش آموزان می شود پیشگیری می شد.
چهارم- مدارس بنت الهدی صدر و شهید سلمانی که هر کدام به ترتیب نزدیک به ۵۰ و ۴۰ سال از عمر ساختمان آنها میگذرد همچنان اولویت آموزش و پرورش و نوسازی مدارس نیستند و مشخص نیست چه زمانی کار احداث ساختمان جدید این دو مدرسه قدیمی آغاز خواهد شد.
پنجم– بکارگیری نیروهای خدماتی (مستخدم) جذب شده در جایگاه مدیر مدارس، باعث افت تحصیلی شدیدی بویژه در دانش آموزان مقطع حساس ابتدایی که به عنوان مقطع پایه شناخته می شود شده است.
اگرچه هنوز پاسخ روشنی برای این سؤال که چگونه یک مستخدم مدرسه به عنوان مدیر یا معلم سرکلاس درس حاضر می شود از سوی مسوولان آموزش و پرورش ارائه نشده اما عمده نگرانی های مردمی ناشی از این است که چه کسی پاسخگوی افت تحصیلی زیادی است که به‌واسطه همین سهل‌انگاری‌ها در بین دانش‌آموزان بالا رفته و اینکه چرا دستگاه‌های نظارتی به‌ویژه مجلس در این موضوع سکوت کرده‌اند و اینکه آیا می‌شود مستخدمی که به یکباره لباس معلمی را پوشیده حالا دوباره او را به قامت مستخدم آبدارخانه یا نظافت مدرسه برگرداند؟!
امیدواریم مسوولان اداره کل آموزش و پرورش استان، با تلاش در راستای حل مشکلات مورد اشاره به ویژه در شهرستان های تابعه که عمدتا” ناشی از سوء مدیریت است و گاها” این کمبودها توأم با موضع‌گیری های غیرمدبرانه برخی افراد مسوول که موجب التهاب آفرینی و نادیده گرفتن عملکرد مثبت و خدمات مجموعه بزرگ آموزش و پرورش به ویژه قشر فهیم و دلسوز جامعه یعنی معلمان می شود، زمینه شکوفایی تحصیلی را در مناطق مختلف استان فراهم کنند.
شایان ذکر است آنچه در این خبر به آن اشاره شد تنها بخش ناچیزی از کمبودهای حوزه آموزش و پرورش در رودان و موضوع مورد اشاره در مصاحبه مدیریت آموزش و پرورش رودان است که به اقتضای زمان فعلی تشریح شد.
انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=384216
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,226 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی