تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 440227
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۳۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
فعالیت پایتخت اقتصادی به روایت آمار و ارقام؛

از ثبت ۱۰میلیون سفر دریایی تا افزایش ۴۱ درصدی سهم ناوگان ریلی در زمینه حمل و نقل بار

استان هرمزگان به عنوان مهم ترین اهرم اقتصاد کشور و پایتخت اقتصادی در شش ماهه سال ۹۶رکورد بی سابقه ای را در زمینه فعالیت های تجاری رقم زده است.

از ثبت ۱۰میلیون سفر دریایی تا افزایش ۴۱ درصدی سهم ناوگان ریلی در زمینه حمل و نقل بار

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛رونق فعالیت های اقتصادی بین المللی و ترانزیت کالا از دروازه های هرمزگان موجب شده تا شاهد افزایش حجم تبادلات تجاری و اقتصادی باشیم تا این استان با بیش از ۱۱۰۰ کیلومتر نوار ساحلی عمده درآمدهای کشور را تامین کند.

 

خطوط ریلی، ناوگان حمل و نقل عمومی و بنادر هرمزگان در ماههای اخیر رکوردهای بی سابقه ای را در بحث ترانزیت و حمل کالا ثبت کرده اند از این رو هرمزگان سردمدار فعالیت های اقتصادی در منطقه است.

 

تخلیه و بارگیری ۵۳٫۵ میلیون تن کالا در بنادر هرمزگان

اله مراد عفیفی پور” مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به عملکرد مجموعه کل بنادر استان هرمزگان طی شش ماهه نخست سال ۹۶ اظهار کرد:۵۳ میلیون و ۳۱۱ هزار و ۹۳۶ تن کالای نفتی و غیر نفتی در بنادر این استان تخلیه و بارگیری شد که ۶٫۵درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش عملیات داشته ایم.

وی با اشاره به افزایش ۱۲ درصدی عملیات جابجایی کالای غیرنفتی در بنادر  استان افزود: از مجموع عملیات انجام شده، ۳۴ میلیون و ۵۱۶ هزار و ۵۸۷ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و ۱۸ میلیون و ۷۹۵ هزار و ۳۴۹ تن به کالاهای نفتی اختصاص دارد.

عفیفی پور اظهار داشت: طی شش ماهه نخست سال جاری، بالغ بر یک میلیون و ۷۸۱ هزار و ۴۵۷ تن کالای غیرنفتی از طریق این بنادر ترانشیپ شد که ثبت رشد ۱۰۸ درصدی، نشانگر افزایش بیش از دو برابری این بخش از عملیات است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در ادامه حجم صادرات کالاهای غیرنفتی از طریق بنادر تجاری این استان طی سال ۹۶ را ۱۹ میلیون و ۱۴۷ هزار و ۵۵۲ تن با رشد ۱۱ درصدی اعلام کرد.

وی از واردات ۵ میلیون و ۴۲۱ هزار و۸۷۲ تن و کابوتاژ چهار میلیون و۱۷۴ هزار و۲۳۰ تن از اینگونه کالاها خبر داد.

عفیفی پور همچنین از رشد ۳۱ درصدی ترانزیت سخن به میان آورد و افزود: طی این مدت، دو میلیون و  ۹۵۷ هزار و ۷۲۱ تن انواع کالای غیر نفتی از طریق بنادر تجاری استان ترانزیت شد.

این مقام مسؤول حجم صادرات فرآورده های نفتی از ابتدای سال جاری تاکنون را ۷ میلیون و ۴۲۲ هزار و ۸۸۳ تن و کابوتاژ این گونه محموله ها را ۹ میلیون و ۷۴۳ هزار و ۸۶۶ تن اعلام کرد و گفت: طی این مدت، ۳۹ هزار و ۴۲۷ تن از اینگونه کالاها ترانزیت و یک میلیون و ۵۸۹ هزار و ۱۷۳ تن از فرآورده های نفتی وارد شد.

وی با اشاره به فعالیت پیشرفته ترین بندر کانتینری کشور در مرکز استان هرمزگان، بیان کرد: طی این مدت، بالغ بر یک میلیون و ۳۹۳ هزار و ۷۹ TEU کانتینر در مجموعه بنادر این استان تخلیه و بارگیری شد که رشد ۳۳ درصدی را در این زمینه شاهد بودیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان تعداد شناورهای ورودی به بنادر تجاری این استان طی سال جاری را ۱۹ هزار و ۳۶۸ فروند اعلام کرد و افزود: از این میزان، دو هزار و ۶۰۳ فروند کشتی بالای هزار تن و ۱۶ هزار و ۷۶۵ فروند از شناورهای پهلو گرفته در این بنادر، زیر هزار تن وزن داشته اند.

عفیفی پور همچنین جایگاه ویژه این استان به عنوان پایتخت مسافرت های دریایی ایران را یادآور شد و گفت:  از آغاز سال جاری تا ابتدای مهر ماه، ترابری ۹ میلیون و ۸۴۵ هزار و ۹۹۹ نفر سفر در بنادر مسافری این استان به ثبت رسید.

 

جابجایی ۵۴۴ هزارو ۹۸۴ نفرمسافر از طریق ناوگان ریلی

محمد پورفخری مدیرکل راه آهن هرمزگان از رشد ۲۴درصدی جابجایی مسافر در سال جاری خبر داد و گفت: آمار ورود و خروج مسافر جابجاشده توسط قطارهای مسافری راه آهن هرمزگان در ۶ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴ درصد رشد را نشان می دهد.

وی افزود: تعداد کل مسافر جابجا شده در سال گذشته ،۴۳۶هزار و ۵۱۶ نفر مسافر بوده که این میزان در شش ماهه نخست سال جاری به ۵۴۴ هزارو ۹۸۴ نفرمسافر رسیده است.

پورفخری  تعداد کل نفرکیلومتر پیموده شده درشش ماهه اول سال گذشته را  ۵۱۸ میلیون و ۸۴۹ هزارو ۸۷۸ نفرکیلومتر اعلام کرد و گفت: این میزان در شش ماهه نخست سال جاری به ۵۳۲ میلیون و ۴۷۴ و ۹ نفرکیلومتر رسیده که رشد ۲درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

وی تصریح کرد: جابجایی مسافر از مبدا بندرعباس به مقاصد تهران،مشهد،اصفهان و ایستگاههای طول مسیر و بالعکس بوده است.

جابجایی چهار میلیون تن کالا از ابتدای سال تاکنون

مدیرکل راه آهن هرمزگان با اشاره به عملکرد  این اداره کل در زمینه حمل بار یادآور شد:در سال جاری  سه میلیون و ۹۸۴ هزار و ۴۶۵ تن  انواع محمولات و مواد معدنی و کالاهای تجاری در مبادی ایستگاههای گل گهر، معدن گل گهر و بندرشهید رجایی بارگیری شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد رشد داشته است.

وی افزود: در زمینه تخلیه بار نیز به میزان ۵ میلیون و ۷۱۱هزار و ۶۲۳ تن انواع محمولات و مواد معدنی شامل پالایشگاه ، منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس(بارکو)، بندر شهید رجایی و خطوط تخلیه دستی مانوری تخلیه شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد رشد داشته است .

مدیر کل راه آهن هرمزگان با اشاره به عملکرد بندر شهید رجایی تاکید کرد: در سال جاری ۴میلیون و ۴۴۵هزار و ۳۱۲ تن کالا از طریق خطوط ریلی جابجا شده که رشد ۳۲ درصدی حمل ریلی در بندر شهید رجایی را  شاهد بوده ایم.

وی بیان کرد: سهم حمل و نقل ریلی نسبت به جاده در بندر شهید رجایی به ۲۴٫۵درصد رسیده و در زمینه حمل ریلی کانتینر نیز با حمل ۶۵ هزار ۶۷۲TEU  که نسبت به مدت مشابه سال گذشته۴۱ درصد رشد داشته است.

تردد ۷٫۵میلیون مسافر به جزیره قشم

مرتضی آسیابانپور،مدیر اداره بنادر و دریانوردی قشم با اشاره به عملکرد بنادر قشم  در شش ماهه نخست سال ۹۶ اظهار داشت: طی این مدت، سه میلیون و ۱۰۰ هزار و  ۳۲۲ تن انواع کالاهای نفتی و غیر نفتی تخلیه و بارگیری شد.

وی افزود: از این رقم، سه میلیون و  ۳۸  هزار و ۴۹۷ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و۶۱  هزار و ۸۲۵ تن به فرآورده های نفتی اختصاص دارد.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی قشم از صادرات و واردات حدود ۱۰۴ هزار و ۶۰۶ تن کالای غیرنفتی در بنادر این جزیره خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون،۵۳  هزار و ۵۲۸ تن کالای صادراتی و ۵۱ هزار و ۷۸ تن محموله های وارداتی طی این مدت صورت گرفت.

آسیابانپور حجم عملیات کابوتاژ کالاهای غیرنفتی در بنادر این جزیره را بالغ بر دو میلیون و ۹۰۷ هزار و ۴۴۹ تن اعلام کرد.

وی از ثبت ترابری هفت میلیون و ۴۸۱ هزار و ۶۱۷ نفر-سفر در بنادر مسافری قشم خبر داد وگفت: طی این مدت، سه هزار و ۴۹۴ TEU کانتینر در بنادر بهمن و کاوه تخلیه و بارگیری شد.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=440227
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,222 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل