تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 446413
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
بازخوانی پرونده پالایشگاه ستاره خلیج فارس؛

از تاخیرات مکرر در تخصیص اعتبار و تکمیل پروژه تا پز تبلیغاتی دولت در افتتاح پالایشگاه نیمه تمام

فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس پس از کش و قوس های فراوان پس از ۱۱ سال فعالیت و تاخیرات مکرر در حالی به صورت نیمه کاره افتتاح می شود که روحانی در این مراسم گفت: فکر می‌کنند افتتاح چراغ لامپ است که ما بزنیم و افتتاح شود.

از تاخیرات مکرر در تخصیص اعتبار و تکمیل پروژه تا پز تبلیغاتی دولت در افتتاح پالایشگاه نیمه تمام

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛پالایشگاه ستاره خلیج فارس نخستین و بزرگترین واحدهای پالایشگاه میعانات گازی کشور با هدف تولید بیش از ۷۵ درصد بنزین و گازوئیل از خوراک میعانات گازی محسوب می شود که فعالیتهای عملیاتی طرح احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس از بهمن ۸۳ با ترکیب سهامداران بصورت ۴۰ درصد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی،  ۵۰,۰۱ درصد شرکت پتروگاس (اندونزی) و ۹.۰۹ درصد صندوقهای بازنشستگی صنعت نفت کلید خورد.

در ابتدا کار شرکت های تهران جنوب و بینا به همراه دو شریک خارجی اسنم پروجتی و گلدن گروپ عملیات طراحی را اجرا کردن که در میانه راه با اوج گرفتن تحریم ها علیه کشور دو شرکت خارجی به دلایل متعدد از جمله درخواست اعتبار تأیید شده (Confirmed L/C) و نبود امکان اجرای آن در شرایط وقت، پس از تکمیل مطالعات FEED  از کنسرسیوم خارج شدند و  از خرداد ماه سال ۸۷ عملا تمامی کارها توسط شرکت های ایرانی ادامه یافت.

این پروژه عظیم ملی که گام بلندی در خودکفایی محسوب می شد از اواسط سال ۱۳۸۸ تا  ۱۳۸۹ به دلیل مواجه شدن با رکود شدید مالی مجبور به توقف بسیاری ازفعالیتها اجرایی خود می شود  و سازندگان خارجی نظیر زیمنس، نیومن اسر، سیاد، هانیل و کرایوتک علی رغم دریافت وجه و اتمام ساخت تجهیزات مهمی مانند کمپرسورها و کوره ها از تحویل آنها امتناع می کردند که در بهمن۸۹ با ورود قرار گاه خاتم الانبیاء (ص) به ستاره خلیج فارس عملیات اجرایی را از سر می گیرد.

از سال ۹۰ با بروز مشکلاتی همچون تغییرات پیاپی مدیریتی، نبود سازماندهی مناسب کارفرما و پیمانکار، کمبود منابع مالی، مشکلات تحریمها و …. پیشرفت کار را با کندی مواجه می کند که با روی کارآمدن دولت تدبیر و تغییر ترکیب سهامداران شرکت و تامین منابع مالی ارزی از صندوق توسعه ملی به میزان ۶۵۰ میلیون یورو فعالیت ها دوباره رونق می گیرد اما تعویق دولت در تخصیص این اعتبار سبب شد تکمیل این پالایشگاه با وضعیت بحرانی مواجه شود.

براساس جدول زمان بندی و با واریز اعتبارات مقرر شد این پروژه در فروردین ماه سال ۹۴ با راه اندازی فاز نخست برای تولید ۱۲ میلیون لیتر تا اواخر اردیبهشت ماه ۹۴، راه اندازی فاز دوم برای رسیدن به تولید ۲۴ میلیون لیتر تا شهریور ماه سال ۹۵ و راه اندازی فاز سوم برای رسیدن به ۳۶ میلیون لیتر بنزین در دیماه سال ۹۵ اقدام کند که با عدم تخصیص اعتبارات با تاخیر مواجه می شود.

قرار بود که فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس تا پایان سال ۹۴ به بهره برداری کامل برسد اما  به دلیل برخی مشکلات در تامین مالی و خرید تجهیزات محقق نشد که طبق اظهارات مسئولان روز تاخیر در راه اندازی این پروژه ۲۰ تا ۳۰ میلیون یورو زیان در پی داشت.

در نهایت واحد تقطیر فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس اواسط سال ۹۵ با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت مورد بهره برداری رسید.

وزیر نفت در این مراسم اظهار کرد: با تلاش‌های صورت گرفته و تزریق منابع مالی و ورود تجهیزات مورد نیاز، فاز نخست این پالایشگاه با بیش از ٩٣ درصد پیشرفت فیزیکی تا پایان امسال وارد مدار تولید خواهد شد.

زنگنه با ابراز رضایت از آنچه که “برخورداری از پیشرفت مطلوب پروژه” نامید گفت: با بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه تا پایان امسال، بقیه فازها به ترتیب به فاصله هر ۶ ماه وارد مدار تولید می‌شود و در صورت تأمین مالی و رفع مشکلات، شاهد بهره برداری از کل این طرح تا پایان سال ٩۶ خواهیم بود و به همین دلیل، در طی سه تا چهار ماه آینده، کار بسیار سنگینی برای تحقق بهره برداری از فاز نخست این پالایشگاه پیش رو قرار دارد که بدون شک، با همکاری و هماهنگی همه سهامداران و حمایت وزارت نفت به زودی این پروژه ملی به ثمر خواهد نشست.

پالایشگاه نفت ستاره که تاکنون با تاخیرات پی درپی در تکمیل مواجه بوده بار دیگر به این دلیل متحمل زیان می شود و وعده زنگه برای بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه بی اثر می ماند که در نهایت در اردیبهشت سال جاری با حضور رئیس جمهور به بهره برداری می رسد.

رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره اظهار کرد: بعضی می‌گویند چرا در این هفته‌ها افتتاح‌ها افزایش یافته است، فکر می‌کنند افتتاح چراغ لامپ است که ما بزنیم افتتاح شود، بلکه چهار سال زمان برده است، در این مدت هر طرحی که تکمیل شود به خاطر دلواپس‌ها یک روز صبر نمی‌کنیم و آن‌را افتتاح می‌کنیم، اکنون دیدیم دلواپس‌ها علاوه بر برجام برای افتتاح هم نگران می‌شوند

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) گفت:با بهره برداری از مرحله نخست این پالایشگاه روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو ۴، چهار و نیم میلیون لیتر گازوئیل یورو۴ ، یک میلیون لیتر نفت سفید یورو ۴ و یک میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر گاز مایع (ال‎پی‎جی) یورو ۴ تولید می شود.

پس از کش و قوس های بسیار فاز نخست بنزین سازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تولید ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ به مدار بهره برداری وارد و قرار شد در گام اول کشور را در تولید بنزین خودکفا کند.

اما با گذشت مدت زمان اندکی از حضور رئیس جمهور بار دیگر این واحد دچار حاشیه شد و با تغییر مدیریتی و اخراج ۱۰۰نیروی متخصص عملیات تولید و تکمیل را به تاخیر انداخت و واحد آیزومریزاسیون است که قرار بود این واحد تا پایان مردادماه به بهره برداری برسد به دلیل اختلافات مدیریتی و اخراج نیروهای متخصص غیرفعال شد.

این موضوعپای صادق آبادی، معاون وزیر نفت و مدیر جدید پالایش و پخش را به بندرعباس کشاند تا با اتخاذ تصمیمی جدید به تمامی تنش های کارگری پایان دهد و پس از بررسی جزئیات پرونده کارکنان، مدیرعامل نجومی بگیر نفت ستاره به خاطر عملکرد فاجعه بار و ضعف شدید مدیریتی و اخراج ۱۰۰ نفر از نیروهای باتجربه واحد بهره برداری پالایشگاه که ضربه شدیدی رو به این ابر پروژه وارد کرد همچنین تاخیر در راه اندازی واحدهای مختلف رسما برکنار شد.

همچنبن عملکردمدیرعامل نجومی بگیر پالایشگاه نفت ستاره با انتقاد شدید معاون وزیر همراه شد  چرا که در مدت صدارتشان واحد ایزومریزاسیون (واحد ۱۸ فاز اول پالایشگاه) که تا اواخر تیر ماه مراحل انتهایی بهره برداری را می گذراند ، راه اندازیی نشده بود.

عضوکمیسیون انرژی مجلس،با بیان اینکه تاخیر بوجود آمده در افتتاح پالایشگاه خلیج فارس به نفع کشور نیست، تصریح کرد: ما هنوز به دلیل عدم راه اندازی این پالایشگاه مجبور به واردات بنزین و خارج کردن ارز از کشور هستیم که امیدواریم با تلاش هایی که انجام می شود این پالایشگاه هر چه سریع تر راه اندازی شود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در این زمینه ضعیف عمل کرده ایم، تصریح کرد: در طول این سال ها تنها به خام فروشی، واردات بنزین و هدردادن منابع ارزی کشور ادامه داده ایم و این در حالی است که کشورهای دیگر با اینکه منابع نفتی نداشته و از ما نفت می خرند، همان نفت خریداری شده را تبدیل به فرآورده های دیگر کرده و به خودمان می فروشند!

خادمی در خصوص میزان سرمایه گذاری خارجی در ساخت پالایشگاهی همچون ستاره خلیج فارس گفت: در این حوزه نیز سرمایه گذاری خارجی صورت نگرفته و هیچ قرار دادی مبنی براینکه خارجی ها بیایند در کشور برای ساخت پالایشگاه سرمایه گذاری کنند اتفاق نیفتاد و به همین دلیل در این مدت، زمان را از دست داده و بسیاری از کارها را لنگ گذاشتیم به خیال اینکه خارجی ها با منابعی که می آورند کار را با کیفیت تر انجام می دهند اما آن ها نه سرمایه و نه تکنولوژی ساخت را وارد کشور کردند.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=446413
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,493 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی