از بی مهری مسئولین فرهنگی تا انتقاد نویسنده هرمزگانی
+ پ -
از بی مهری مسئولین فرهنگی تا انتقاد نویسنده هرمزگانی

شاعر غزل سرای بومی هرمزگان با انتقاد از بی توجهی مسئولان فرهنگی به هنرمندان ،گفت : مدیران فرهنگی چیزی از مشکلات فرهنگیان نمی دانند.

به  گزارش  شبکه اطلاع رسانی هرمز ، مرتضی نصیری گوکی پیشکسوت شعر دفاع مقدس استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده هرمزگان با بیان اینکه از دوازده سالگی به هنر علاقه داشتم و شعر میگفتم ، اظهار کرد : از سال ۵۸ به طور جدی به سرودن اشعار حماسی برای تشجیع سلحشوران بسیجی به دو زبان فارسی و گویش محلی شعر گفتم و با انجمن های استان ،حوزه هنری، ارشاد،بسیج هنرمندان ، و انجمن های دیگر همکاری داشتم و دارای بیش از هفتاد لوح سپاس و تقدیر که کاغذی بیش نیست .

 

 

وی افزود : در بیشتر جشنواره های استانی شرکت داشتم و در سال ۷۳ اولین مجموعه شعرم را با نام “گپ گنوغ” با گویش محلی و فارسی چاپ کردم در سال ۷۸ دومین مجموعه با همین نام چاپ کردم .

 

 

نصیری گوکی بیان داشت : سومین مجموعه کتابم را با همکاری بسیج در سال ۹۱ با عنوان ” آبگیر کوهستانی” چاپ شد و چهارمین کتابم زندگینامه ۵۴ شهید هرمز و قشم به سفارش بنیاد شهید و ایثار گران استان، پژوهش بنیاد به نام “عرشیان جزیره” چاپ شد .

 

 

شاعر غزل سرای بومی هرمزگان ادامه داد: تا پایان جنگ فرماندهی تنها پادگان اعزام به جبهه استان را بر عهده داشتم و در سال هزار و سیصد و شصت دست راستم از ناحیه مچ قطع و با چهل درصد جانباز شدم و به مدت سی سال مداوم دست به کار نوشتن و جمع آوری واژگان بومی استان زدم ؛ در جنگ تحمیلی در عملیات عاشورای سوسنگرد افتخار همرزم شدن با هفت تن از شهدای هرمزگان که به درجه رفیع شهادت نایل شدند را داشتم .

 

 

مسول انجمن شعر بسیج به آثار در حال تدوین خود اشاره کرد و افزود : اولین جلد آن که حرف الف است با شش هزار واژه در ششصد صفحه مجوز چاپ گرفته شده و ولی متاسفانه با وجودی که به چهار وزیر و چهار استاندار و معاونین ، چهار مدیر قبلی و فعلی ارشاد مراجعه کردم تا کمکی برای چاپ این مجموعه فرهنگی و ماندگار به نام دانشنامه واژگان خلیج فارس بشود نشد.

 

 

وی ادامه داد: مجموعه حرف اول الف آماده و مجوز چاپ گرفته شده است و آوانویسی بین المللی شده و چینش واژگان تحت نظارت مرکز بین المللی زبان و ادبیات پارسی دانشگان تربیت مدرس تهران تنظیم شده است ولی متاسفانه و سوء مدیریت‌ها و وعده‌های توخالی مسئولان برای چاپ این مجموعه همچنان ادامه دارد.

 

 

شاعر غزل سرای بومی هرمزگان با انتقاد از بی توجهی مسئولان فرهنگی به هنرمندان ،گفت : مدیران فرهنگی به درد غاز چراندن هم نمیخورید چه به فرهنگ برسد.

 

 

مسول انجمن شعر بسیج هنرمندان هرمزگان با بیان اینکه تاثیر گذاری شعر آن هم در جامعه ای فرهنگی نیاز به شرح و بسط ندارد ، تصریح کرد: ما تمام ضرب المثل هایمان به شعر است زیبایی قران کریم که کفار آن را شعر می پنداشتند و ماندگاری و حفظ مطالب را آسان تر کرده است .

 

 

شاعر غزل سرای بومی هرمزگان افزود : شعر اگر در راستای رسالت انسانی و والای خود حرکت کند حرکت ساز است و شعرا از گمراهان پیروری می کنند نمیبینید که آنها چگونه در وادی ها سرگردانند آنها می گویند ولی عمل نمی کنند.

 

 

نصیری با اشاره به اینکه در اوایل جنگ حس کردم برای تحریک بیشتر سلحشوران بسیجی نباید فقط به آموزش جنگی و عملی اکتفا کرد، گفت : این شد که طبق آیه انتهایی سوره شعرا در قرآن کریم از شعر برای تحریک و تشجیع سلحشوران استفاده کردم تا دین خدا را پس از آن که به آن ظلم شده بود یاری کنم و در همین راستا اقدام به سرودن اشعار حماسی با گویش فارسی و بومی هرمزگانی نمودم و خوشبختانه دیدم با وجود پتانسیل های زبانی و گویشی ، شعر می تواند با گویش بومی در محدوده استان بیشتر تاثیرگزار باشد .

 

 

وی با بیان اینکه وضعیت نویسنده ها و شعرا در استان هرمزگان کافی است ، خاطر نشان کرد: از چند نویسنده مطلب پرسیده شود و در خفا و پنهان عمل می کنند،ناشناخته عذاب میکشند، آثاری در کمبودها خلق و به چاپ میرسانند اگر مسئولی توجهی به آنان بکند صرفا برای این است که نویسنده و شاعر پله ای باشد برای ترقی آن جناب و الا در خفا و شدت کمبودها به خاک سپرده می شود.

 

 

نصیری جایگاه ادبیات دفاع مقدس را جایگاهی زینبی دانست و افزود : این جایگاه زینبی در مقابل عملکرد حسینی عاشورائیان سلحشور ۸ سال دفاع مقدس است زیرا آنها که رفتند کاری حسینی کردند و آنها که مانده اند باید کاری زینبی کنند .

 
وی در پاسخ به سوال اینکه زندگی قبل و پس از جنگ را چگونه ارزیابی می کنید، افزود: هردو زندگی قبل و پس از جنگ از نظر من یعنی نعمتی که خداوند ارزانی کرده و من جزو نسلی هستم که قبل از انقلاب ، بعد از انقلاب ، دوران دفاع مقدس و بعد از آن را درک کرده ام ولی مهم این است که حسینی بودن شرط نیست ؛ حسینی ماندن شرط است .

 
پیشکسوت شعر دفاع مقدس استان هرمزگان بیان کرد : انجمن ها در استان هر کس ساز خود را کوک می کند یکی فقط سروده های خاصی مثال دفاع مقدسی و مذهبی را پشتیبانی میکند و دیگری انقلابی و اجتماعی و یکی پست مدرنیسم و… اصلا به ذات شعر و شاعر و انگیزه ها و دلشوره هایش وقتی نمیگذارند و شاعر و نویسنده ابزار شده است و بوده است و خواهد بود.

 

انتهای پیام/س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff