از بی تكليفی املاک بي سند اهالی روستای قادهار تا زنگ خطر آلودگی پالایشگاه دهستان سرخون
+ پ -
از بی تکلیفی املاک بی سند اهالی روستای قادهار تا زنگ خطر آلودگی پالایشگاه دهستان سرخون

دهستان سرخون واقع در شمال شهر بندرعباس دارای جمعیتی بالغ بر شش هزار نفر است و روستای “قادهار” واقع در این دهستان با بیش از ۷۰۰نفر جمعیت ۱۰۰خانوار را در خود جای داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خانه فرهنگ و هنر استان هرمزگان ، یکی از اهالی روستای قادهار با اشاره به مشکلات روستانشینان قادهار می گوید:سالها است که در این روستا زندگی می کنیم و نخل های قدیمی سندی بر حقانیت گفته هایمان است اما با این وجود به زمین های زراعی و مسکونی مان سند مالکیت داده نشده و زمین های آبا و اجددیمان را تصرفی وجز موات می دانند.

 

 

وی با بیان اینکه وام مسکن روستایی به اهالی روستای قادهار تعلق نگرفته است، افزود: وقتی فرزندانمان تصمیم گرفتند در روستا خانه بسازند سازه هایمان را خراب کردند و وقتی برای ثبت نام مسکن مهر به شهر بندرعباس رفتیم استشهاد از شورای شهر خواستند اما چون روستانشین بودیم استشهادنامه غیرواقعی ارائه نکردیم و به روستا برگشتیم.

 

 

او می گوید:وقتی برای گرفتن وام مسکن مهر روستایی مراجعه کردیم گفته شد این وام به روستای ما تعلق نمی گیرد و جوانان ما ناامید از وام های بی مهری مسکن مهر به خانه برگشتند.

 

 

این نماینده اهالی قادهار با بیان اینکه به مسئولان استان وکشوری نامه نوشته ایم اما نتیجه نگرفته ایم،ادامه داد:برعلیه اصلاحات ارضی سال۱۳۴۷ اعتراض کردیم و اما کسی فریاد هایمان را نمی شنود وگویا آنچه به جایی نرسد ،فریاداست.

 

 

وی تصریح کرد: از نمایندگان می خواهیم که صدای محرومیت روستائیان را در مجلس فریاد بکشند و از حقوق این قشر محروم دفاع کنند.

 

 

وی عنوان کرد:نمایندگان فقط در زمان تبلیغات انتخابات به روستاها می آیند وبعد از کسب رای و ورود به مجلس می روند وتا چهارسال آینده ،دیگر به روستاها نمی آیند در حالی که نمایندگان باید درد روستائیان را درک کنند و برای رفع مشکلات مستضعفان تلاش کنند نه برای رای گرفتن بیایند و بعد مردم را فراموش کنند.
وی در ادامه افزود : از نمایندگان حمایت کردیم وبه آنها رای دادیم وانتظار داشتیم مشکلاتمان را به عنوان وکیل مان در خانه ملت پیگیری کنند،اما اینگونه نشد و روستائیان را دلسرد کرده اند.

 

 

یکی دیگر از روستائیان با بیان اینکه چرا قانونی که در شمال کشور اجرا می شود و در زمین های روستاهای جنوب کشور اجرا نمی کنند تصریح کرد : آنجا درختان را قطع می کنند و ویلاسازی وبرج سازی می کننداما در این روستاها در زمین های خالی خودمان ،فرزندانمان اجازه ندارند برای خود خانه بسازند.

 

 

وی ادامه داد :نمایندگان مجلس با پیگیری این قانون را اصلاح کنند و اگر اینگونه باشد،در آینده ای نزدیک باید روستاها خالی از سکنه شوند وجوانان به حاشیه شهرها پناه ببرند.

 

 

یکی دیگر از اهالی روستا بیان کرد : مسئولین باید با کمبود آب وخشکسالی باشیوه های صحیح زراعت مردم روستا را تشویق کنند که در روستا بمانند وفرزندانشان هم آنجا مسکنی داشته باشند.

 

 

وی با بیان اینکه صیفی جات روستائیان را بصورت تضمینی خریداری نمی کنند و آلودگی پالایشگاه سرخون نصیب مردم می شود؛اما اشتغالزایی برای آنها ندارد.

 

 

وی اضافه کرد : ما نمایندگانی در مجلس می خواهیم که مانند مرحوم عباسی از حقوق مردم دفاع کند وصدای محرومیت روستانشینان را از طریق مجلس به گوش دولت برسانند.

 

 

وی بیان داشت : درمجلس قوانینی برای کمک به این قشر تصویب کنند و چرا سال ها ادعا اور زیادی در مجلس هستند ولی برای رفع مشکلات مردم اقدامی نمی کنند.

 

 

وی با اشاره به اینکه فرزندانمان بزرگ شدند و زن وشوهر وفرزند دارند ونمی توانند در روستا برای خودشان مسکن داشته باشند اظهار کرد : دولت باید از جوانان حمایت کند تا آنها خانه دار شوند،نه اینکه تسهیلات بانکی و حتی اجازه ساخت سرپناه و خانه هایشان را تخریب می کنند.

 

 

یکی دیگر از روستائیان هم می گوید: اگر در حرم مطهر امامزاده”قادهار”زائر امکانات رفاهی باشد،زائر آسایش بیشتری خواهند داشت.

 

 

روستائیان این بار تصمیم دارند که با مطالعه کارنامه کاندیداهای مجلس، افرادی “عباسی”گونه را روانه مجلس کنند تا به مشکلات آنها رسیدگی کنند ومردم را بعد از انتخابات فراموش نکنند.

 

 

عبدالله خادمی، رئیس شورای اسلامی روستای قادهار گفت:۱۳سال از طرح نیمه تمام هادی در روستا می گذرد وطرح توسعه را در این روستا ندیده بودند وحالا مردم هرجایی که می خواهند برای فرزندانشان خانه بسازند،اجازه نمی دهند وخانه هایمان را تخریب می کنند.

 

 

خادمی بیان کرد :مردم حاضرشده اند که حتی در شهرکی که مسئولان درنظربگیرند،خانه بسازند و زندگی کنند،اما پاسخی نگرفته ایم.

 

 

رئیس شورای اسلامی روستای قادهار افزود : در روستا هم مانند شهر زاد و ولد می شود وجمعیت زیاد می شود ونیاز به مسکن جدید وجود دارد.
وی با بیان اینکه برای خودمان وفرزندانمان یک سرپناه می خواهیم ،تصریح کرد : حساب مردم عادی را از ویلاسازان وتخریب کنندگان مزارع برای برج سازی و ویلاسازی جداکنند.
خادمی گفت :شب ها را دراضطراب می خوابیم که آیا فردا خانه هایمان تخریب می شود ویا زمین هایمان را از ما می گیرند یا نه و به نمایندگان مجلس مشکلاتمان را گفته ایم،اما اقدامی نشده است.

 

 

 

رئیس شورای اسلامی روستای قادهار با اشاره به اینکه مردم این روستا املاکشان سند ندارند می گویند تصرف کرده اند و به چاه ؛باغ ، زمین و خانه های روستائیان سند داده نمی شود اظهار کرد: نمایندگان مجلس رای کشاورزان وروستائیان را دارند،اما روستانشینان مالک زمین وخانه خودشان نیستند.

 

 

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff