تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
اقتصادی
کد خبر : 448963
تاریخ انتشار:شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۵:۱۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
در گفتگو با کارآفرینان هرمزگانی مطرح شد؛

از اشتغال زایی برای ۱۲۰نفر از زنان هرمزگانی تا فروش طرح اشتغال زایی با صدف

کارآفرین هرمزگانی با بیان اینکه زیورآلات که با صدف ساخته می شود در کارگاه‌های خانگی و توسط بیش از ۱۲۰نفر زن تولید می‌شود، تصریح کرد: همیشه عاشق کارم هستم و هیچ‌گاه ناامید نشده ام چرا که نه‌ تنها منافع مادی ایجاد می‌شود بلکه کار با جمعی از زنانی که به‌نوعی زندگی‌شان از این راه تامین می‌شود برایم انرژی‌بخش است.

از اشتغال زایی برای ۱۲۰نفر از  زنان هرمزگانی تا فروش طرح اشتغال زایی با صدف

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده؛ کارآفرینی واژه ای است که در ادبیات اقتصاد ایران مکرر تکرار شده که جملات مربوط به آن را می‌توان در یک کتاب جمع آوری کرد و در این چند سال اخیر در همین حوزه کارآفرینی زنان هم عبارتی بوده که همیشه بازگفت شده و جشنواره‌ها و همایش‌هایی در این زمینه برگزار شده و کتاب‌هایی هم در این زمینه به چاپ رسیده است.

در حقیقت می توان گفت احتمالاً کمتر کسی به این موضوع پرداخته باشد که چه تفاوتی بین کارآفرینی زنان روستایی با زنان شهری وجود دارد و یا زنان هرمزگانی در چه حوزه‌هایی کارآفرینی کرده‌اند؟ یا اینکه و مهم‌تر اینکه بسترهای منطقه‌ای در شهرهای بزرگ برای کارآفرینی مربوط به چه حوزه‌هایی و در روستاها و شهرستان‌های کوچک مربوط به چه حوزه‌هایی است.

موضوع دیگری که در این میان دارای بسیار حائز اهمیت می باشد مربوط به ظرفیت‌های سنتی و بومی منطقه‌ای برای زنان است، چرا که بسیاری از شغل‌ها و به تعبیری بهتر فعالیت‌های زنان در نواحی مختلف استان هرمزگان براساس آیین قدیمی صورت می گیرد که از جمع‌آوری گیاهان دارویی گرفته تا قالی‌بافی تا ساخت داروهای محلی و حالا که این فعالیت‌های سنتی که اقتصادی خانواده‌های هرمزگانی جایگاهی طبیعی داشته‌اند یا به فراموشی سپرده شده‌اند یا بسیار محدود پیگیری می‌شوند، کارآفرینی به‌عنوان رویکردی جدید می‌تواند به بازسازی و بازآفرینی این مشاغل بپردازد.

خبرنگار «فرهنگ کده» در گفت‌وگوهایی که با بانوان کارآفرین هرمزگانی از نواحی مختلف استان هرمزگان داشته به این نتیجه رسیده شیوه‌های کارآفرینی در روستاها و شهرهای کوچک ایران برمبنای ظرفیت‌های سنتی و عادت‌های اقتصادی مردم هر منطقه بنا شده است و در حقیقت این کارآفرینان با تکیه بر پتانسیل حاضر در منطقه خود گاه هنری را احیاء کرده‌اند هنری که زیرساخت ایجاد مشاغلی را رقم زده است و به نظر می‌رسد اگر قرار است نهضت کارآفرینی در ایران راه‌اندازی شود، ظرفیت‌های محلی و مختص هر منطقه بهترین گزینه‌ها می‌توانند باشند و در این گزارش گفتگوی ما را با بانوانی از شهرستان های مختلف استان هرمزگان می‌خوانید.

در حوزه صنایع دستی رودوزی و زیور آلات صدف فعالیت دارم/صدف ها نشانی از جنوب به شمار می‌روند

فائقه عسکری، کارآفرین حوزه صنایع دستی بندرعباس در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به فعالیت خود در حوزه کارآفرینی، اظهار کرد: در حوزه صنایع دستی مانند رودوزی فعالیت می‌کنم و چندین سال است که با صدف‌ها زیورآلات می‌سازم.

کارآفرین حوزه صنایع دستی بیان کرد: حوزه فعالیتم مربوط به خرید و فروش ساکنان دریا که صدف‌ها گزینه‌های اصلی هستند و صدف‌هایی که هر جا قرار بگیرند نشانی از جنوب به شمار می‌روند و صدایی خیالی از دریا را با خود دارند.

عسکری به بی مصرف بودن صدف های دریا در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: صدف‌ها که تا چند سال پیش لب دریا بی‌مصرف افتاده بودند و زیر کفش‌های مسافران خرد می‌شدند حالا گردن‌آویز زنان و دختران ایرانی شده‌اند ‌بزرگ‌ترهای‌شان تا بوفه‌ها هم پیش رفته‌اند و  یک شیء‌ تزیینی دوست‌داشتنی شده‌اند.

همیشه عاشق کارم هستم و هیچ‌گاه ناامید نشده ام/در تولید زیورآلات صدف ۱۲۰ نفر همراهم هستند

وی با بیان اینکه زیورآلات که با صدف ساخته می شود در کارگاه‌های خانگی و توسط بیش از ۱۲۰نفر زن تولید می‌شود، تصریح کرد: همیشه عاشق کارم هستم و هیچ‌گاه ناامید نشده ام چرا که نه‌ تنها منافع مادی ایجاد می‌شود بلکه کار با جمعی از زنانی که به‌نوعی زندگی‌شان از این راه تامین می‌شود برایم انرژی‌بخش است.

رمز موفقیتم عشق به کارم است

این کارآفرین هرمزگانی،رمز موفقیت خود را عشق به کارش عنوان کرد و گفت: بسیاری از اطرافیانم به من می گویند تو داری وقتت را تلف می‌کنی چرا که سود و آینده‌ای ندارد اما من هیچ‌گاه ناامید نشده‌ام و کارم را بهتر از گذشته ادامه می دهم.

عسکری به چگونگی جمع آوری صدف ها پرداخت و افزود: غواصانی از جنس زن و مرد صدف‌ها را پیدا می‌کنند و به ما می‌فروشند غواصانی شغل اصلی‌ آنها ماهی‌گیری است و بیشتر در جزیره هنگام به این کار مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه  تمیز کردن صدف‌ها مراحلی دارد ، خاطر نشان کرد: در مرحل نخست حلزون درون‌شان را بیرون می آوریم و بعد آنها را خوشبو می کنیم و همچنین گرفتن رسوبات‌شان هم مرحله‌ دیگری از کار است که به‌عنوان پولیش کردن صدف‌ها از آنها یاد می‌کند.

 از سن ۱۴سالگی به کار رویه‌دوزی مشغول هستم

فرخنده بادروج، یکی دیگر از کارآفرین حوزه صنایع دستی هرمزی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده، اظهار کرد: از سن ۱۴سالگی به کار رویه‌دوزی مشغول هستم و بر روی مینای (چارقد زنان جنوب) زنان جنوبی نقش و نگار می‌زنم و یک چارقد ساده را به جنسی اعلا و قیمتی تبدیل می‌کنم.

این کارآفرین هرمزی بیان کرد: رودوزی عنوان هنری است که روی میناها انجام می‌دهم و در کنار این هنر به کار حصیربافی هم مشغول هستم و سبد‌ها و پیاله‌های متنوعی در این رسته ایجاد کرده ام.

ایجاد فرصت درآمدزایی برای دیگران حس فوق‌العاده‌ای در من ایجاد کرده است/به دنبال گرفتن تسهیلات دولتی هستم

بادروج در ادامه با بیان اینکه داشتن شغل و ایجاد فرصت درآمدزایی برای دیگران حس ارزشمندی فوق‌العاده‌ای در من ایجاد کرده است، گفت: با کار رویه‌دوزی برای بیش از ۲۰ نفر اشتغال زایی ایجاد کرده ام و در زمینه حصیربافی هم ۳۰ نفر با من همکاری می‌کنند.

وی به اهداف آینده خود اشاره کرد و گفت: انتقال این طرح‌های سنتی به مانتوها هدف آینده ام است اما برای تولید مانتوهایی از این دست باید بتوانم پارچه مرغوب تهیه کنم و به همین علت است که به دنبال گرفتن تسهیلات دولتی هستم.

شال‌ها با رودوزی‌های سنتی در کشورهای عربی خواهان زیادی دارد

کارآفرین هرمزی تصریح کرد: چارقدها و شال‌هایی با رودوزی‌های سنتی نه‌ تنها در ایران بلکه در کشورهای عربی خواهان زیادی دارد و تهیه این شال‌ها هم قیمت هر کدام‌شان اگر ۵۰هزار تومان باشد بعد از رودوزی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰هزار تومان در بازار ایران به فروش می‌رسند.

بادروج در ادامه خاطر نشان کرد: این رودوزی‌ها را در دوبی و کویت تا یک میلیون تومان می‌فروش می رسد و افراد زیادی در آنجا خواهان‌شان هستند و همچنین برای این طرح‌های سنتی و اصلی بازار خوبی در آنجا وجود دارد و باید توان تولید انبوه داشته باشم تا بتوانم در بازار این کشورها حضور پررنگی داشته باشم.

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=448963
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,493 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی