از احداث اولین مدرسه کشور تا اجرای پروژه ملی عسلویه در بندرلنگه
+ پ -
از احداث اولین مدرسه کشور تا اجرای پروژه ملی عسلویه در بندرلنگه

بندرلنگه از مهمترین شهرستان های استان هرمزگان به شمار می آید وبه واسطه اینکه تا حدود هفتاد سال پیش مرکزعمده صید مروارید دنیا بوده به بندر مروارید معروف و در زمان قاجار ، از آن به عروس بنادر ایران یاد شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  مروارید نیوز ،بندرلنگه از مهمترین شهرستان های استان هرمزگان و یکی قدیمی ترین بنادر جهان است؛ واژه لنگه، در فرهنگ ما به معنی تا، فرد، تک، یکتا، بی همتا، و نادر آمده است.

بعضی بر این باورند، که شهرلنگه به دلیل آبادانی، بزرگی و نفوس زیادی که داشته است، به لنگه یا لنگه دنیا سرشناس بوده و خواسته اند بگویند بندر لنگه، لنگه و همانند دنیاست.

 

       lengeh2old

شهر بندرلنگه با وسعت تقریبی ۲۰ کیلومتر مربع و ارتفاع ۱۰متر از سطح دریا می باشد و آب و هوای این شهرستان گرم و مرطوب با تابستان های بلند و بسیار گرم است .

مردم آن مسلمان و دارای مذاهب تشیع و تسنن می باشند  و زبان اصلی آنان فارسی ، لیکن شامل گویش های گوناگونی است و این شهرستان در زمان هخامنش ازبنادر مهم و تجاری خلیج فارس بوده و به روایتی «گوگانا» نامیده می شد.

images

 

این شهر به واسطه اینکه تا حدود هفتاد سال پیش مرکزعمده صید مروارید دنیا بوده به بندر مروارید  معروف و در زمان قاجار از آن به عروس بنادر ایران یاد شده است.

این شهر با بافت زیبای خود دارای بیش از ۱۵محله مسکونی قدیمی می باشد و از لحاظ قدمت دارای یکی از اولین مدارس و همچنین دومین فرودگاه کشوربوده و شهرداری آن با قدمتی صد ساله دارای اولین طرح جامع شهری در کشور می باشد .

images (1)

شهرستان بندر لنگه بستری مناسب جهت جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی است و این شهرستان محل اتصال سه استان مهم کشور بوده ودارای نزدیک ترین بندر آزاد دبی و کشورهای حاشیه خلیج فارس و یکی از بنادر فعال درامر صادرات و واردات است.

صنایع شیلاتی و مجتمع مزارع پرورش میگو ، صنایع دریایی کوچک جهت ساختن و تعمیرشناورهای چوبی و فایبرگلاس و نقاط تاریخی ، مناطق دیدنی و سواحل زیبا برای جذب گردشگر و رونق اکوتوریسم می باشد.

از طرفی هم مرزی با پروژه عظیم ملی عسلویه و پوشش بخشی از صنایع و جمعیت پروژه ، نزدیکی با منطقه آزاد کیش، برگزاری مقدمات انجام اکتشافات گاز و نفت و ساخت بندر آفتاب در سواحل روستای گرزه ، همگی چشم انداز روشنی را برای این شهرستان مستعد نوید می دهند .

 

2darya

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff