ازدواج سفید ریشه در عدم آگاهی افراد دارد/ بنیان خانواده مورد هجمه ابزارهای ارتباط جهانی
+ پ -
ازدواج سفید ریشه در عدم آگاهی افراد دارد/ بنیان خانواده مورد هجمه ابزارهای ارتباط جهانی

مشاور امور خانواده با اشاره به علل گسترش ازدواج های سفید اظهار کرد: عدم آگاهی و هجمه ای که ابزارهای ارتباط جهانی برای خانواده های ایرانی داشته، بنیان خانواده ها را متزلزل و موجب به انحراف کشیده شدن مسیر درست می شود.

دکتر مهرناز سالاری، روانشناس و مشاور امور خانواده در گفتگو با خبرنگار اجتماعی  شبکه اطلاع رسانی هرمز با بیان اینکه ازدواج پدیده ای است که از دیرباز و از زمان خلقت بشریت تا به امروز به عنوان یک امر مقدس شناخته شده و در ایران بعد از ورود اسلام اهمیت آن بیشتر شد، گفت: از گذشته تا کنون ازدواج در خانواده های ایرانی جایگاه ویژه ای داشته و هر گوشه از ایران را که نگاه می کنیم با آداب و رسوم خاصی در رابطه با ازدواج مواجه می شویم که در راس تمام این آداب و رسوم مختلف واژه ای با عنوان اخلاق مداری مشترک می باشد.

 

 

مشاور امور خانواده اظهار کرد: به تاریخ ازدواج در کشورمان که نگاه می کنیم شاهد دگرگونی آن مخصوصا در۵ سال اخیر می باشیم تا حدی که دیگر از آن رسم و رسومات اصیل ایرانی در زندگی های مدرن و شهر نشین کمتر اثری باقی مانده است؛ اما متاسفانه داستان به تغییر رسم و رسومات ازدواج های رسمی ختم نمی شود و متاسفانه در چند سال گذشته شاهد رواج ازدواج های سفید در کشورمان هستیم.

 

 

سالاری در خصوص تاریخچه ازدواج های سفید گفت: تقریبا می توان گفت این سبک از ازدواج از سال ۱۹۶۰ میلادی در کشورهای غربی و به خصوص آمریکا رواج پیدا کرد و هر روز شاهد افزایش این سبک از زندگی در این کشورها می باشیم. در ایران این پدیده اجتماعی از سال ۹۱ به صورت یک معضل شناسایی شد و تقریبا در سال ۱۳۹۳ به عنوان یک زنگ هشدار برای فرهنگ ایران قرار گرفت.

 

 

وی بیان کرد: با افزایش استفاده از ماهواره ها و همچنین توسعه زیر ساخت های فضای مجازی و همه گیر شدن آن در خانواده ها و عدم آگاهی صحیح با ورود به دنیایی بدون مرز متاسفانه قبح خیلی از مسائل از بین رفت و امروز شاهد متزلزل شدن بنیان خانواده های تازه تشکیل هستیم.

 

 

مشاور امور خانواده با اشاره به عوامل گسترش ازدواج های سفید خاطرنشان کرد:  کمتر بودن بار مسئولیت، عدم آموزش صحیح در خصوص مسائل جنسی، مشکلات اقتصادی، عدم استفاده صحیح از ابزار ارتباطات جهانی، وجود تعارض های نسلی و اختلاف عقاید، گذر از جامعه سنتی به مدرن، وجود سخت گیری ها و تعصبات قومی برخی از خانواده ها و بالارفتن سن ازدواج در کشور که در راس تمام این گزینه ها گسترش فرهنگ استفاده ناصحیح و غیر آگاهانه از ابزار ارتباط جمعی جهانی همچون شبکه های ماهواره ای و نرم افزارهای بدون مرز ارتباط اجتماعی قرار دارد از عوامل گسترش ازدواج های سفیداست.

 

 

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff