اروپا عامل بحران مهاجرتی و مرگ کودک مهاجر سوری است
+ پ -
اروپا عامل بحران مهاجرتی و مرگ کودک مهاجر سوری است

رسانه آرژانتینی «ته‌لام» گزارش داد که رئیس‌جمهور برزیل مقامات کشورهای اروپایی را عامل بروز بحران مهاجرتی و وقوع فجایعی نظیر مرگ کودک مهاجر سوری در دریای مدیترانه خوانده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «دیلما روسف» رئیس‌جمهور برزیل روز گذشته ضمن متهم کردن مقامات کشورهای اروپایی به ایجاد بحران مهاجرتی، عنوان کرد که کودک ۳ ساله سوری جان خود را از دست داد زیرا از کشور خود رانده شده بود و کشورهای اروپایی نیز پذیرای وی نبودند.

وی در ادامه تأکید کرد که برزیل نه تنها پذیرای مهاجران سوری بلکه پذیرای مهاجران تمامی کشورهای دنیا خواهد بود.

«روسف» خاطرنشان کرد که برزیل در سال ۲۰۱۳ نیز آمادگی خود را برای تقدیم ویزای این کشور به پناهجویان سوری که به خاطر بحران انسانی حال حاضر در سوریه از کشور خود گریخته‌اند، اعلام کرده است.

طبق آمار منتشر شده، برزیل در سال ۲۰۱۴، ۲ هزار و ۳۲۰ پناهجوی سوری را در این کشور آمریکای جنوبی پذیرفته است.

آرژانتین، برزیل و اروگوئه کشورهای آمریکای لاتینی هستند که تاکنون برای پذیرش پناهجویان سوری در کشور خود اعلام آمادگی کرده‌اند.

سوریه از ماه مارس سال ۲۰۱۱ (اسفند ۱۳۸۹) در یکی از بزرگترین بحران‌های تاریخ به سر می‌برد که طبق اعلام دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل تاکنون ۲۴۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

در این بحران عظیم که با هدف برکناری «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد، ارتش این کشور با گروه‌های تروریستی مختلفی درگیر جنگ مسلحانه است.

به گزارش فارس،‌ شورای حقوق بشر سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود درباره وضعیت اسفناک پناهجویان سوریه که مجبور به ترک کشور خود شده‌اند، آماری تکان‌دهنده درباره مرگ هزاران نفر در دریا منتشر کرده است.

این نهاد وابسته به سازمان ملل پنجشنبه ۱۲ شهریور اعلام کرد که از سال ۲۰۱۱ بیش از ۲۰۰۰ سوری که در مسیر تلاش برای رسیدن به اروپا بودند، در دریای مدیترانه غرق شدند.

در همین راستا «نیلوفر دمیر» خبرنگار ترکیه‌ای که در حال تهیه گزارش از مهاجران غیرقانونی بود با جسد کودک ۳ ساله‌ای روبرو می‌شود که قرار بود به همراه خانواده‌اش به یونان برسد؛ تصویری که این خبرنگار در رسانه‌ها منتشر می‌کند و خبر اول رسانه‌های جهان تبدیل می‌شود، تصویری متعلق به جسد یک کودک که امواج آب آن را به ساحل شهر «بدروم» در ترکیه آورده است.

تصویر بدن بی‌جان «آیلان کردی» این کودک ۳ ساله، موجی از همدردی را با پناهجویان سوری برانگیخته است؛ بسیاری از دولت‌های اروپایی انتقاد می‌کنند که برای کمک به حل این بحران به اندازه کافی تلاش نکرده‌اند؛ روزنامه‌های جهان این تصویر تکان‌دهنده را به عنوان خبر نخست خود منعکس کردند.

«آیلان» به همراه برادر ۵ ساله خود به اسم «غالب» و مادرش ریحان ۳۵ ساله و پدرش، بعد از فرار از جنگ در کوبانی واقع در شمال سوریه قصد داشتند تا از طریق سواحل ترکیه به جزیره «کوس» در یونان مهاجرت کنند که قایق آنها در سواحل ترکیه غرق شد و جسدش بر روی شن‌های سواحل ترکیه آرام گرفت.

روسف: از مردم برزیل می‌خواهم که از ثبات کشور دفاع کنند

«روسف» روز گذشته همچنین طی مصاحبه‌ای ضمن درخواست از مردم این کشور برای دفاع از ثبات برزیل، اعلام کرد که در این شرایط سخت سیاسی و اجتماعی موجود در کشور همگی ما از جمله شخص رئیس‌جمهور، دولت و ملت باید برای برقراری ثبات در برزیل تلاش کنیم.

وی در اشاره به تنش موجود بین دولت و کنگره برزیل نیر تصریح کرد که در عالم دمورکراسی وجود بحث و اختلاف نظر یک امر طبیعی محسوب می‌شود.

«روسف» در این رابطه افزود که سکوت و آرامش تنها در گورستان‌ها یافت می‌شوند و خارج از آن‌جا هر کسی حق دارد عقاید خود را بازگو کرده و راجع به آن‌ها به بحث با دیگران بپردازد.

رئیس‌جمهور برزیل در ادامه خاطرنشان کرد که بین قوه مقننه و قوه مجریه این کشور روابط محترمانه و سازنده‌ای حاکم است اما کنگره برزیل تلاش می‌کند در این بین مانع تراشی کند.

این اظهارات «روسف» در حالی صورت گرفته‌اند که در هفته‌های اخیر بسیاری از شهرهای برزیل شاهد تظاهرات‌های ضد دولتی عظیمی بوده‌اند..

آخرین گزارش‌های دریافتی حاکی از آن است که مردم برزیل سهل‌انگاری‌های «روسف» را دلیل اصلی فسادهای مالی اخیر در میان مقامات ارشد و همچنین بحران اقتصادی کنونی در کشور می‌دانند و در راستای برکناری وی از منصب ریاست جمهوری در چندین شهر برزیل تظاهرات عظیمی به راه انداختند.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌های صورت گرفته در برزیل «روسف» به نامحبوب‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ برزیل تبدیل شده است که به زعم ۷۱ درصد مردم این کشور آمریکای جنوبی عملکردی بد و خیلی بد داشته است.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff