ارتش جمهوری اسلامی ایران ، پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی
+ پ -
ارتش جمهوری اسلامی ایران ، پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی

بیست و نه فروردین ، مصادف با روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و بزرگداشت حماسه آفرینی های دلاور مردان نیروی زمینی ارتش است ،همزمان با به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ، ارتش رژیم شاهنشاهی که پیکره اصلی آن را جوانان برومند خانواده های مسلمان و اغلب مستضعف ایرانی تشکیل می داد ، به ندای آسمانی رهبر انقلاب لبیک گفت و در نتیجه همصدا و همراه با امت در براندازی رژیم ستمشاهی و ستیز بی امان با دشمنان داخلی و خارجی انقلاب برخاست به همین مناسبت امام امت روز بیست و نه فروردین را به نام روز ارتش نامگذاری کرد .

گروه اجتماعی هرمز، به مناسبت ۲۹ فروردین روز ارتش در یاداشتی به اهمیت این روز پرداخت  و نوشت  ، بیست و نه فروردین ، مصادف با روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و بزرگداشت حماسه آفرینی های دلاور مردان نیروی زمینی ارتش است . همزمان با به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ، ارتش رژیم شاهنشاهی که پیکره اصلی آن را جوانان برومند خانواده های مسلمان و اغلب مستضعف ایرانی تشکیل می داد ، به ندای آسمانی رهبر انقلاب لبیک گفت و در نتیجه همصدا و همراه با امت در براندازی رژیم ستمشاهی و ستیز بی امان با دشمنان داخلی و خارجی انقلاب برخاست و به عنوان نخستین بازوی توانمند نظامی انقلاب در جهت تحقق اهداف جمهوری اسلامی ایران تلاش های خستگی ناپذیر و مستمری را با  فداکاری و ایثار و در ابعاد مختلف آغاز کرد .
به همین مناسبت امام امت روز بیست و نه فروردین را به نام روز ارتش نامگذاری کرد . امام خمینی (ره) روز پیوستن ارتش به مردم را با عبارت حکیمانه ” لحظه شادی بندگان خدا و یاس ستمگران ” نقطه عطف درخشان و افتخار آمیز قلمداد فرمود .
با نگاهی گذرا به تاریخ خونبار انقلاب اسلامی در می یابیم که از لحظه نخست پیروزی انقلاب ، ارتش و ارتشیان ، عشق و علاقه و میل باطنی خود را به حرکت ستم سوز و توفنده انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام راحل ابزار داشتند و در اثبات این معنا فداکاری ها ، تلاش ها و ایثارگری های بسیاری به خرج دادند .
گسستن از رژیم فاسد و منفور پهلوی و پیوستن به اقیانوس ملت ، بیعت با امام امت ، درهم شکستن توطئه های گوناگون دشمن بویژه مقابله با ضد انقلاب ، حضور گسترده ، مستمر و چشمگیر چندین ساله در عرصه های حماسه و شرف ، حراست و دفاع از مرز های زمینی ، هوایی ، دریایی و کیان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خود شاهدی صادق بر این مدعاست .
در ماه های خون و شهادت رهنمود های مدبرانه و حکیمانه رهبر فقید انقلاب ، بر آگاهی دلاور مردان ارتشی در برابر ماهیت ضد اسلامی و غیر مردمی رژیم فاسد پهلوی افزود .

در این رهگذر فرمایش های ” حضرت امام ” وجدان های بیدار و فطرت های آلوده نشده ارتشیان را در سطوح مختلف به بیداری می خواند و زمینه را برای پیوستن آنان به انقلاب اسلامی و ملت بپا خاسته ایران مهیا می کرد .
این سخنان گهربار که از اعماق وجود رهبری هوشمند و مشفق بر می آمد لاجرم بر دل ها می نشست و محبت خود را در بین ارتشیان خداجوی می گذاشت و بذر آگاهی و بیداری را در دل های مستعد و حنیف آنها می افشاند .
فرار روز افزون نظامیان از پادگان ها ، استنکاف و خود داری از مقابله با مردم ، رژه رفتن پرسنل نیروی هوایی در روز ۱۹ بهمن در محضر امام خمینی (ره) ، سرپیچی از دستورات فرماندهان طاغوت ، شرکت در خثنی کردن کودتای ۲۱ بهمن ۱۳۵۷ ، بیعت با امام امت (ره) و پیوستن کامل به صفوف ملت در ۲۲ بهمن و فرو ریختن دژهای ستمشاهی و از نتایج درخشان و ارزنده همان برخورد حکیمانه و خردمندانه حضرت امام (ره) در سال ۱۳۵۷ با ارتش بود .
با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تحول و دگرگونی در بنیاد ها و معیار های ارزشی جامعه ، از مسائل مطرح در مجامع مختلف بخصوص نیرو های مسلح این بود که انقلاب اسلامی و رهبر انقلاب چه دیدگاهی نسبت به ارتش دارند و اصولاً در نظام اسلامی تکلیف نیرو های مسلح کنونی چیست

درچنین جو تاریک و مبهمی که در فضای جامعه و بخصوص اذهان نظامیان به وجود آمده بود و دشمنان کمین کرده انقلاب و به تبعیت از آنان دوستان نا آگاه ، نغمه شوم و خطرناک انحلال ارتش را سرداده بودند و ارتش در حساس ترین شرایط حیات خود قرار گرفته بود ، امام امت (ره) به عنوان بزرگترین حامی ارتش پای در میدان نهاد و نقشه شوم دشمنان انقلاب را نقش بر آب نمود و طی پیامی ، با قاطعیت هرچه تمام تر ، ضرورت حفظ ارتش را اعلام و در جهت انسجام ، یکپارچگی و وحدت ارتش ، فرمان تاریخی و مهمی را صادر فرمودند :
بسم الله الرحمن الرحیم
ملت شریف و مبارز ایران و فقهم الهه تعالی ؛ با اهدا سلام و سپاس از مجاهدت خستگی ناپذیر شما ملت شجاع که اهداف مقدس اسلام را تا آستانه پیروزی رساندید و دست خیانتگران داخلی و خارجی را به خواست خدای بزرگ قطع کردید ؛ لازم است به تذکرات زیر توجه نمایید :
۱ـ روز چهارشنبه ۲۹ فروردین روز ارتش اعلام می شود . ارتش محترم در این روز در شهرستان های بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتیبانی خود را از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود را برای فداکاری در راه استقلال و حفظ مرز های کشور اعلام نمایند .
۲ـ ملت ایران موظفند از ارتش اسلامی استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان بنمایند . اکنون ارتش در خدمت اسلام است و ارتش اسلامی است و ملت شریف لازم است آن را به این سمت رسماً بشناسند و پشتیبانی خود را از آنان اعلام نمایند . اکنون مخالفت با ارتش اسلامی که حافظ استقلال و نگهبان آن است جایز نیست . ما و شما و ارتش برادرانه باید برای حفظ و امنیت کشور مان کوشش کنیم و به شرارت اشرار و اخلال مفسدین خاتمه دهیم .
۳ـ افراد ارتش موظفند در داخل ارتش حفظ نظم و سلسله مراتب و ضوابط را بکنند . توجه ننمودن به این مسائل موجب ضعف ارتش اسلامی می شود و نظام را از هم می پاشد . سربازان و درجه داران و افسران موظفند با ارتش به طور محبت و برادری رفتار نمایند و از دیکتاتوری که در رژیم طاغوت بود اجتناب نمایند . ارتش اسلامی باید با حفظ سلسله مراتب و نظام صحیح اسلامی و اطاعت کامل زیردست از مافوق و رعایت کامل مافوق از زیردست ، اداره شود تخلف از این امر ضد انقلاب است و مورد مؤاخذه خواهد بود .
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی
۲۸ فروردین ۱۳۵۸

پس از صدور این پیام تاریخ ساز نیز ارتشیان در عمل ثابت کردند که شایستگی حمایت و پشتیبانی امام امت (ره) را داشته و دارند و در این رهگذر با خلق حماسه های عظیم و به یادماندنی در سال های پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن اوراق زرینی بر دفتر تاریخ سراسر حماسه قیام ملت ایران افزودند که از جمله می توان به همبستگی و همراهی با ملت انقلابی در آغاز حرکت توفنده انقلاب اسلامی ، نقش اساسی و تعیین کننده و حضور درخشان و ارزشمند ارتش در رفع غائله گروهک ها و ضد انقلاب در جای جای میهن اسلامی ، هشت سال ایثار و جانبازی و دفاع مقدس در برابر هجوم همه جانبه  استکبار جهانی و نیز فعالیت چشمگیر در دوران بازسازی و نوسازی کشور اسلامی ، اشاره کرد .

حضرت علی علیه السلام در بخشی از نامه به مالک اشتر می فرماید : « لشکریان به فرمان خدا ، پناهگاه استوار رعیت و زینت و وقار زمامداران ، شکوه دین و راه های تحقق امنیت کشورند . امور مردم جز با سپاهیان استوار نگردد » . این کلمات ، بیانگر اهمیت و والایی نیرو های مسلح است و سزاوار است هم نیروی مسلحی چون ارتش به جایگاه و موقعیت خود توجه کند و هم مردم به عظمت و رسالت نیروی مسلح عنایت لازم را داشته باشند .

ارتش و دیگر نیرو های مسلح ، برای انجام مأموریت ها و رسیدن به اهداف مورد نظر ، نیازمند دست یافتن به خودکفایی اند . قرآن کریم نیز به مؤمنان مجاهد ، دستور می دهد : « در برابر دشمنان ، آنچه توانایی دارید از نیرو و ( همچنین ) اسب های ورزیده ( برای میدان نبرد ) آماده سازید تا به وسیله آن ، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید » . در این آیه ، خداوند به مؤمنان مجاهد دستور می دهد پیش از حمله نظامی دشمن ، به حد کافی برای هجوم احتمالی دشمن آماده شوند و نیرو و ابزار جنگی تهیه کنند .

برپایه رهنمود های امام خمینی رحمه الله ، خودکفایی نظامی ، هدف گران سنگی است که رسیدن به آن در پرتو فقر نظامی مقدور نخواهد بود . به عبارت دیگر ، هنگامی که همه نیاز های قوای نظامی از خارج تأمین شود ، هیچ گاه افراد به فکر خودکفایی نمی افتند و در نتیجه ، برای برطرف ساختن نیاز های خود نمی کوشند . امام خمینی رحمه الله در این باره فرموده است : « اگر افکار شما آزاد باشد و باورتان آمد که ما می توانیم صنعتمند و صنعت کار باشیم ، خواهیم بود . اگر افکارتان و باورتان این باشد که ما می توانیم مستقل باشیم و وابسته به غیر نباشیم ، خواهیم توانست » .

مقام معظم رهبری ، در بازدید از ستاد نیرو های زمینی ارتش ، فرمودند : « نیرو های نظامی باید روز به روز توانایی خودشان را در درون خودشان از همه جهت افزایش دهند ؛ استحکام سازمان دهی و ارتقای قدرت رزمی ، توانایی لازم را برای تولید و تهیه و تکمیل و نگهداری تجهیزات و بالا نگه داشتن روحیه مسئولیت نظامی و همه چیز های دیگری که با ابتکار مدیریت و مدیران خوب و مسئول امکان پذیر است …. توصیه من این است که برای آمادگی هیچ فرصتی را از دست ندهید . آماده شدن لزوما به این معنا نیست که این آمادگی در زمان کوتاهی به کار گرفته خواهد شد ، اما آماده نبودن ، خطر  بزرگ و وحشتناکی را همواره محتمل می کند برای کشور و برای آبروی نیرو های مسلح ، همیشه باید آمادگی را حفظ کرد و افزایش داد ؛ هم آمادگی های معنوی و هم آمادگی های مادی » .

با شروع نهضت انقلابی مردم ایران، رژیم گذشته که بر استواری ارتش تربیت یافته بسیار اعتماد داشت، معقتد بود با وجود چنین ارتشی، پیروزی انقلاب بعید است. البته بدنه این ارتش، از آحاد جامعه ای تشکیل شده بود که با فهم و درک بالای خود، رأی به سقوط نظام پوسیده شاهنشاهی داده و جمهوری اسلامی را خواستار بودند. از این رو، برخورد ارتش با مردم انقلابی، برخوردی همراه گرایانه و غیرمنتظره برای مردم بود. در واقع این نوع برخورد ارتش و همراه شدن با جریان انقلاب، جریان شکل گیری و پیروزی انقلاب را سرعت بخشید و بزرگ ترین مانع بر سر راه را از میان برداشت.
ارتش به طور کلی و به ویژه نیروی زمینی با توجه به بافت مردمی خود و حس وطن پرستی و بر اساس هدایت هوشمندانه امام خمینی رحمه الله به رفتار خشونت آمیز نپرداخت و سبب پیروزی سریع انقلاب شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی رحمه الله با وسعت نظری که داشت، نظر تاریخی خود را در ارتش اعلام کرد و با صدور اعلامیه ای تاریخی، مشروعیت ارتش را تأیید و اعلام داشت که ارتش مورد حمایت رهبر بوده و ارتشی اسلامی و متعلق به مردم ایران است. با این عمل، روح تازه ای در کالبد ارتش دمیده شد. نیروهای ارتشی نیز در ۲۹ فروردین ۱۳۵۸ در خیابان های سراسر کشور رژه رفتند. و پیوستگی خود را با ملت و رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی رحمه الله اعلام داشتند.

با شروع جنگ تحمیلی در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹، نیروی ارتش جمهوری اسلامی ایران به سرعت به نواحی مرزی جنوب اعزام شدند و امکانات و تجهیزات خود را در آن نواحی به کار گرفتند و دلاورانه به مقابله با نیروهای متجاوز شتافتند. مقاومت و دفاع غیورمردان ارتش و ایستادگی نیروهای نوپای سپاه و بسیج که به فرمان تاریخی امام خمینی رحمه الله شکل گرفته بود، سبب شد که نه تنها سودای فتح سه روزه کشور به دست صدامیان به یأس بدل شود، بلکه با گذشت چندماه از آغاز جنگ، بعثی ها در موضع انفعالی قرار گرفتند. آنها با توسل به حربه های سیاسی، خواهان نشستن بر سر میز مذاکره و  گفتگو شدند؛ ولی دولت مردان ما با آگاهی از توان نیروی های مسلح، اعم از ارتش، سپاه و نیروهای مردمی، گفت وگو برای صلح را به بازگشت نیروهای بعثی به مرزهای بین المللی مشروط کردند. در واقع اتکا بر توان رزمی نیروهای مسلح بود که قدرت چانه زنی بر سر میز مذاکره را از کشور متجاوز عراق می گرفت.

ارتش و دیگر نیروهای مسلح، برای انجام مأموریت ها و رسیدن به اهداف مورد نظر، نیازمند دست یافتن به خودکفایی اند. قرآن کریم نیز به مؤمنان مجاهد، دستور می دهد: «در برابر دشمنان، آنچه توانایی دارید از نیرو و (همچنین) اسب های ورزیده (برای میدان نبرد) آماده سازید تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید». در این آیه، خداوند به مؤمنان مجاهد دستور می دهد پیش از حمله نظامی دشمن، به حد کافی برای هجوم احتمالی دشمن آماده شوند و نیرو و ابزار جنگی تهیه کنند.

برپایه رهنمودهای امام خمینی رحمه الله ، خودکفایی نظامی، هدف گران سنگی است که رسیدن به آن در پرتو فقر نظامی مقدور نخواهد بود. به عبارت دیگر، هنگامی که همه نیازهای قوای نظامی از خارج تأمین شود، هیچ گاه افراد به فکر خودکفایی نمی افتند و در نتیجه، برای برطرف ساختن نیازهای خود نمی کوشند. امام خمینی رحمه الله در این باره فرموده است: «اگر افکار شما آزاد باشد و باورتان آمد که ما می توانیم صنعتمند و صنعت کار باشیم، خواهیم بود. اگر افکارتان و باورتان این باشد که ما می توانیم مستقل باشیم و وابسته به غیر نباشیم، خواهیم توانست.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تصمیم جمهوری اسلامی ایران در قطع وابستگی های سیاسی، اقتصادی و نظامی به کشورهای خارجی، همه مستشاران نظامی از کشور اخراج شدند و کارکنان نظامی که تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، حتی اجازه انجام دادن کوچک ترین تعمیرات را بر روی وسایل نظامی نداشتند، با تشکیل مجموعه های تحقیقاتی، تعمیر، تجهیز و نگهداری این وسایل را خود به عهده گرفتند. آنها در این زمینه به پیشرفت های فراوانی رسیدند؛ به طوری که هم اکنون در بیشتر بخش های مهم و حساس نظامی، اعم از آموزش نیروی انسانی و نیز ساخت، تعمیر و نگهداری و تجهیز فن آوری های  نظامی، به خودکفایی رسیده اند.

بعد از جنگ با توجه به اهمیت مسئله بازسازی کشور، ارتش با برخورداری از امکانات وسیع و بالقوه و نیروی انسانی متخصص و کارآمد، با آمادگی کامل ضمن پاسداری از مرزهای زمینی، هوایی و دریایی جمهوری اسلامی ایران، در بازسازی و نوسازی کشور به یاری دولت و ملت آمد. تاکنون ارتش در این زمینه طرح ها و برنامه های گسترده ای را در دست اجرا داشته یا به اجرا گذاشته است. همچنین، بخشی از امکانات پروازی و هواپیماهای مسافربری و ترابری نیروی هوایی، به جا به جایی متخصصان عمرانی و صنایع سبک و سنگین اختصاص یافته و آنها را به نقاطی می رساند که رفت و آمد به آن نقاط  برای ناوگان هواپیمایی کشور مشکل است. همچنین پروازهایی برای حمل مواد و بارهای صادراتی به خارج از کشور از سوی ناوگان ترابری سنگین نیروی هوایی به اروپا و خاور دور انجام می شود و محموله های وزارتخانه مختلف را از خارج کشور به داخل حمل می کند. به هنگام سیل، زلزله و دیگر بلایای طبیعی نیز از نیروها و تجهیزات هوایی، زمینی و دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران استفاده می شود.

نظم و ترتیب در هر کاری ضروری است و ضرورت آن در کارهای گروهی لازم تر به نظر می رسد؛ چون اگر حتی یکی از اعضای گروه، با دیگران هماهنگ عمل نکند، به اهداف تعیین شده و مورد نظرنخواهند رسید. ارتش نیز که مجموعه ای مهم و حساس به شمار می رود، نیازمند دقت، ظرافت و سرعت عمل در کارهاست و بی نظمی و آشفتگی، گاه خسارت های جبران ناپذیری به بار می آورد.

کارهای نظامی همراه با خطر است و کسانی که دراین راه گام برمی دارند، باید بدانند که در مسیر آنها خطرها و دشمنان زیادی وجود دارد. بنابراین، کسانی که دراین مسیر گام برمی دارند، باید دارای روحیه ایثار و شهادت طلبی باشند؛ شهادتی که در فرهنگ دینی یک افتخارو امتیاز والا برای مجاهدان محسوب می شود. حضرت علی علیه السلام در بخشی از دعای خود، هنگامی که در صفین آهنگ روبه رو شدن با سپاه معاویه را کرد، از خدا درخواست شهادت نمود و فرمود: «بار خدایا، ای پروردگار آسمان برافراشته! اگر ما را بر دشمنان چیره کردی، از ستمگری دورمان گردان و به حق راهنمایی  مان فرما، و اگر آنان را بر ما چیرگی دادی، شهادت را روزی ما کن و از فتنه ها نگاهمان دار حضرت علی علیه السلام در بخشی از نامه به مالک اشتر می فرماید: «لشکریان به فرمان خدا، پناهگاه استوار رعیت و زینت و وقار زمامداران، شکوه دین و راه های تحقق امنیت کشورند. امور مردم جز با سپاهیان استوار نگردد». این کلمات، بیانگر اهمیت و والایی نیروهای مسلح است و سزاوار است هم نیروی مسلحی چون ارتش به جایگاه و موقعیت خود توجه کند و هم مردم به عظمت ورسالت نیروی مسلح عنایت لازم را داشته باشند        مقام معظم رهبری، در بازدید از ستاد نیروهای زمینی ارتش، فرمودند: «نیروهای نظامی باید روز به روز توانایی خودشان را در درون خودشان از همه جهت افزایش  دهند؛ استحکام سازمان دهی و ارتقای قدرت رزمی، توانایی لازم را برای تولید و تهیه و تکمیل و نگهداری تجهیزات و بالا نگه داشتن روحیه مسئولیت نظامی و همه چیزهای دیگری که با ابتکار مدیریت و مدیران خوب و مسئول امکان پذیر است…. توصیه من این است که برای آمادگی هیچ فرصتی را از دست ندهید. آماده شدن لزوما به این معنا نیست که این آمادگی در زمان کوتاهی به کار گرفته خواهد شد، اما آماده نبودن، خطر بزرگ و وحشتناکی راهمواره محتمل می کند برای کشور و برای آبروی نیروهای مسلح، همیشه باید آمادگی را حفظ کرد و افزایش داد؛ هم آمادگی های معنوی و هم آمادگی های  مادی نامگذاری ۲۹ فروردین هرسال به نام روز ارتش از ابتکارات امام خمینی(ره) بود. آن هم در شرایطی که ارتش جمهوری اسلامی با کارشکنی های مختلف داخلی و خارجی روبه رو بود.
روزی برای ارتش. حالا۳۵ سالی می شود که ارتش جمهوری اسلامی ایران یک روز از تقویم رسمی کشور را به نام خود می بیند. روزی که برای اولین بار به فاصله حدود ۲ ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، توسط امام خمینی(ره) به نام ارتش نام گذاری شد تا پاسخی مناسب باشد به وفاداری ارتشیان به آرمانهای انقلاب اسلامی. اما چه شد که ۲۹ فروردین به نام ارتش نام گذاری شد؟

از ۱۹ بهمن ۵۷ و دیدار همافران نیروی هوایی ارتش با امام خمینی(ره) ارتشی ها با سرعت بیشتری به انقلاب اسلامی پیوستند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از همان اولین روز ، کار خود را برای دفاع از انقلاب اسلامی ایران شروع کردند.اولین درگیری و نا آرامی در منطقه ترکمن صحرا و در نزدیک مرزهای شوروی(سابق) توسط گروهکهای چپ و مزدوران استکبار با هدف خودمختاری منطقه آغاز شد که با اعزام یگانی از کارکنان داوطلب نیروی زمینی ارتش سرکوب شد. ارتش به سراغ کنترل ناآرامی های سایر مناطق مثل کردستان و آذربایجان غربی رفت. همزمان جنگ روانی علیه ارتش در داخل و خارج  کشور به راه افتاده بود و به دنبال آن بود تا ارتش را یک نیروی ضد مردمی و عامل امپریالیسم معرفی کند که همچنان سرکوب مردم را ادامه می داد و بایستی منحل می شد و جای خود را با یک ارتش خلقی یا بی طبقه توحیدی عوض می کرد .

همین جوسازی ها سبب شد تا شهید سپهبد ولی الله قرنی اولین رییس ستاد مشترک ارتش در نامه ای استعفای خود در روزهای اول فروردین ۱۳۵۸ را به امام خمینی (ره) تقدیم کند. شهید قرنی در استعفای خود با شکایت از اقدامات ضد انقلاب و دشمنان خارجی و دخالت های بیجا در امور ارتشچنین نوشته بود: «معاون نخست وزیر انقلاب که خود را واضع مقررات و مالک الرقاب می داند بدون آنکه بداند ارتش چه موقعیت و چه امکاناتی دارد و متأسفانه بدون اینکه حتی اینجانب را طرف مشورت قرار دهد هر روز دستوراتی صادر می نماید که ارتش بایستی شاهد لطمه ای دیگر بر روحیات افسران و افراد خود و  افتادن مقداری سلاح و مهمات و مال و منال به دست افراد ناصالح و وابسته به خارجیان باشد و… وزیر دفاع بدون مشورت و نظر خواهی از اینجانب و خارج از وظایف خود می رود و از رادیو و تلویزیون و مطبوعات نسنجیده می گوید که سربازان فروردین مرخص و بالنتیجه تعداد معدودی که از ارتش با خون دل به سربازخانه ها کشانده بود، نگهداری سربازخانه ها را رها کرده و به موطن خود می روند و شب هنگام عناصر توده ای وابسته به سیاستهای خارجی با کامیونها به سربازخانه ها می روند و باقیمانده اسلحه و مهمات را بار کرده و به خارج از شهر می برند… دولت بدون مشورت با ارتش و آگاه  ترین مرجع ارزیابی کردستان، نمایندگانی را به آن صفحات می فرستند که با ورود آنها و اولین سخن پراکنی که می کنند مردم را به پادگان مهاباد ریخته و غارت می کنند و در جلوی همین هیأت فرمانده پادگان را گلوله باران می کنند.

کمتر از یک ماه بعد، سپهبد قرنی توسط گروهک فرقان ترور شد و به شهادت رسید تا علاوه بر آثار جنگ روانی سنگینی که بطور مستقیم و غیر مستقیم توسط دشمنان خارجی، طیف ضدانقلاب، منافقین، حزب توده و عناصر نا آگاه در ارتش جریان داشت، بی انضباطی، سستی و عدم تمکین از فرماندهان نیز به مشکلات ارتش اضافه شود. مشکلات فراوان ارتش سبب شد تا فرماندهان وقت ارتش جمهوری اسلامی ایران با درخواست وقت ملاقات از امام خمینی(ره) برای بیرون رفتن از این وضعیت چاره اندیشی کنند و از امام (ره) بخواهند ایشان فرماندهی خود بر کل نیروهای مسلح را مجدداً اعلام نمایند. تا با  استفاده از این حکم حکومتی قوام و انضباط بر ارتش برگردد. امام خمینی نیز (ره) با صدور پیامی تاریخی در تاریخ ۲۹ فروردین سال ۵۸ خطاب به ملت ، سنگ بنای روز ارتش را گذاشتند. دربخشی از پیام امام خمینی(ره) آمده بود:

»روز چهارشنبه ۲۹ فروردین روز ارتش اعلام مى‏شود. ارتش محترم در این روز در شهرستانهاى بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتیبانى خود را از جمهورى اسلامى و ملت بزرگ ایران و حضور خود را براى فداکارى در راه استقلال و حفظ مرزهاى کشور اعلام نمایند.

ملت ایران موظفند از ارتش اسلامى استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان نمایند. اکنون ارتش در خدمت ملت و اسلام است و ارتش اسلامى است، و ملت شریف لازم است آن را به این سِمت رسماً بشناسند و پشتیبانى خود را از آن اعلام نمایند. اکنون مخالفت با ارتش اسلامى که حافظ استقلال و نگهبان مرزهاى آن است جایز نیست. ما و شما و ارتش، برادرانه باید براى حفظ و امنیت

کشورمان کوشش کنیم و به شرارت اشرار و اختلال مفسدان خاتمه دهیم.

امام خمینی(ره) در بخش های دیگر پیام خود نیز مشکلات دیگر پیش روی ارتش را نیز مورد توجه قرار دادند تا توطئه های داخلی و خارجی علیه ارتش جمهوری اسلامی ایران را نقش بر آب کنند.

از آن تاریخ به بعد هرسال در سالگرد صدور این پیام، روز ارتش در سراسر کشور جشن گرفته می شود و ارتش در شهرهای مختلف به رژه و نمایش قدرت می پردازد.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff